Третя поправка до Конституції США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Третя поправка до Конституції США (англ. Third Amendment to the United States Constitution) вступила в силу 15 грудня 1791 року і була частиною Білля про права. Вона забороняє квартирування солдатів без згоди власників будинку у мирний час. Поправка була запропонована у зв'язку з поширеною практикою квартирування британських солдатів у будинках колоністів під час колоніального панування Британської імперії над американськими землями. Така практика була закріплена Актом про постій 1765 року.

Текст поправки[ред. | ред. код]

У мирний час жоден солдат не повинен квартирувати в будь-якому будинку без згоди на це власника; під час війни таке розквартирування може відбуватися лише у встановленому законом порядку.
Оригінальний текст(англ.)
No Soldier shall, in time of peace be quartered in any house, without the consent of the Owner, nor in time of war, but in a manner to be prescribed by law.

Передумови прийняття поправки[ред. | ред. код]

Текст Третьої поправки був запозичений із англійського Білля про права 1689 року, у якому йдеться про те, що «останній король Яків II…набирав і утримував в межах Королівства у мирний час постійну армію без згоди Парламенту і розміщав солдатів на постій супроти закону» та забороняється незаконний постій солдатів у мирний час. У 1765 році британський парламент прийняв Акт про постій (англ. Quartering Act), за яким американські колонії повинні були оплачувати перебування там британських солдатів. Крім того, якщо у казармах не вистачало місця для солдатів, колоністи повинні були забезпечити для них проживання у приватних готелях, корчмах і тавернах. 1774 року, після Бостонського чаювання, був прийнятий новий акт, який дозволяв постій британських солдатів навіть у приватних будинках колоністів. Цей документ став однією з причин революції[1].

У Декларації незалежності США квартирування солдатів у приватних будинках було вказано однією з причин проголошення незалежності: «Він [Король Георг III] розквартировував серед нас велику кількість озброєного війська».

Згодом, після утвердження Конституції США, виникла необхідність у прийнятті певних поправок, які склали Білль про права. Одним з найважливіших пунктів політичні діячі вважали саме Третю поправку. Згодом до неї були запропоновані певні уточнення, зокрема необхідно було визначити, що слід вважати війною і хто саме має право видавати закони, що визначають умови розквартирування солдатів під час війни[2].

Трактування поправки[ред. | ред. код]

Третя поправка є однією з таких, що викликають найменше суперечок. Майже немає пов'язаних з нею прецедентів. Це пояснюється тим, що на території США проходило не дуже багато воєн.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. In Our Defense, Ellen Alderman and Caroline Kennedy, pp. 107–108, published by Avon Books, 1991.
  2. Tom W. Bell, The Third Amendment: Forgotten but Not Gone, 2 William & Mary Bill of Rights J. 117 (1993)

Посилання[ред. | ред. код]