Туласі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квіти Туласі (Салем, Таміл-Наду)

Тула́сі (санскр. तुलसी, tulasī IAST) або васи́льок тонкоцвітний (Ocimum tenuiflorum) та васи́льок священний (Ocimum sanctum) — чагарник родини губоцвітів (Lamiaceae). Широко використовується в кулінарії і в лікувальних цілях, особливо в аюрведичній медицині. Шанується як священна рослина у ряді традицій індуїзму, зокрема в вайшнавізмі, де туласі поклоняються як втіленню Лакшмі (в традиціях крішнаїзму — Радзі) яка прийняла форму рослини. Листя туласі щодня використовуються в обрядовій практиці. З гілок Туласі виточують намиста (кантхімали), які є священним атрибутом вайшнавів (крішнаїтів), і чотки (джапа-мала). У перекладі з санскриту слово «Туласі» означає «незрівнянна».[1]

Біологічний опис[ред. | ред. код]

Квіти туласі

Туласі — багаторічна трав'яниста рослина або чагарник родом з Індії також вирощується як однорічна рослина. Пелюстки зеленого або фіолетового кольору. Листя короткочерешкове, видовжено-яйцеподібне, рідко-зубчасте, довжиною до п'яти сантиметрів. Стебло, листя і чашки вкриті волосками. Квітки двогубі, білі з фіолетовим відтінком, зібрані в помилкові колотівки.

В Індії існує два види туласі — темний, званий Шьяма-туласі, або Крішна-туласі і світлий Рама-туласі. Шьяма-туласі широко застосовується в медицині й релігійному поклонінні.

Споріднений туласі (Васи́льок запашний Ocimum basilicum) іноді неправильно називають священним васи́льком, але їх можна розрізнити за ароматом і смаком. Листя туласі покриті волосками, тоді як листя солодкого васи́льку зовсім гладкі; туласі не має сильного аромату лакриці або анісу, характерного для солодкого базиліка[2], і має смак, схожий на смак гвоздики[3].

Туласі в Аюрведі[ред. | ред. код]

Туласі широко використовується в Аюрведі

В аюрведичній медицині туласі тисячоліттями використовувалася як одна з основних лікарських рослин, які мають велику цілющу силу. Туласі описується Чаракою в основному тексті з Аюрведи під назвою «Чарака-самхіта», а також згадується в «Ріг-веді». Вважається, що туласі має адаптогенні властивості, приводить в гармонію тілесні функції і допомагає долати стрес[4]. Туласі має сильний аромат, терпкий смак і вважається «еліксиром», що збільшує тривалість життя.

Медичні препарати, зроблені з туласі, використовуються для лікування застуди, головного болю, хвороб шлунка, запалень, різного виду отруєнь і малярії. У лікувальних цілях, туласі вживається по-різному: як трав'яний чай, як висушений порошок, як свіже листя або в суміші з дгі. Ефірна олія, отримана з карпура-туласі, використовується для медичних цілей і в косметиці. В Індії також існує багатовікова практика, в якій для захисту зерна від шкідливих комах, його перемішують з висушеним листям туласі.

Дослідження показують, що туласі містить в собі велику кількість евгенолау (1-гідрокси-2-метокси-4-аліл-бензил) і тому має знеболюючі властивості[5][6]. Вона також корисна для лікування діабету, оскільки знижує рівень холестеролу й сприятливо впливає на рівень глюкози в крові за рахунок своїх властивостей антиоксиданту[7].[8].

Туласі також захищає від променевої хвороби[9] і катаракт[10]. Багато послідовників вайшнавізму, однак, не використовують туласі в медичних цілях з поваги до її священного статусу. Попри це, туласі широко застосовується в медицині по всій Індії. Багато індусів вірять в те, що поряд з древнім знанням Аюрведи, цілющі властивості таких священних рослин як туласі є даром богів і можуть використовуватися в медицині як знак вдячності і поваги.

На Шрі-Ланці туласі відома як Мадуро-тала і використовується як репелент від комах[11].

Туласі в індуїзмі[ред. | ред. код]

У Пуранах та інших священних писаннях індуїзму говориться про важливу роль туласі в релігійному поклонінні. Туласі розглядається як аватара Лакшмі — дружина Вішну, або Радги, вічної дружини Крішни. Деревця туласі і їх листя грають дуже важливу роль у вайшнавізмі. Священні писання рекомендують вайшнавам щодня поливати туласі і збирати її листя для поклоніння Вішну і Крішні. Перше підношення, яке пропонується мурті Вішну в індуських храмах під час ранкової пуджі — це гірлянда з листя туласі. Туласі займає шосте місце серед восьми об'єктів поклоніння в обряді освячення — калаша.

Згідно з однією з історій, описаних в Пуранах, Туласі була однією з ґопі, яка закохалася в Крішну і була проклята іншою коханою Крішни — Радгою. Як результат цього прокляття, Туласі впала в матеріальний світ зі світу духовного, прийнявши форму рослини. Вона також згадується в історіях про Радгу в знаменитій поемі Джаядеви — «Ґітаґовінда». У ґаудія-вайшнавізмі та деяких інших традиціях крішнаїзму, іншим ім'ям Туласі є Вріндадеві, що означає «богиня Вріндавана». Відомий крішнаїтський гуру Бгактісіддханта Сарасваті Тгакур говорив про Туласі, що це «найулюбленіша віддана Крішни, і тому її квіти і листя також дуже дорогі Йому».

Кожен рік, на одинадцятий день місяця Картік за місячно-сонячний календар місячно-сонячним календарем, в індуїзмі проводиться свято Туласі-віваха, символізує весілля Туласі й Вішну. Святкування триває протягом п'яти днів і завершується на повний місяць в середині жовтня. Це свято знаменує початок шлюбного сезону в Індії.

Поклоніння Туласі[ред. | ред. код]

Мурті Туласі

Туласі в домі розглядається як ознака релігійності та побожності індуїстської сім'ї. У таких напрямах індуїзму як вайшнавізм, вирощування і поклоніння туласі є важливим аспектом духовного життя. У багатьох індуських сім'ях туласі вирощують в спеціально побудованій для цього споруді, в оточенні мурті різних форм Бога і святих, встановлених з чотирьох сторін, і нішею для маленької глиняної лампи. У деяких будинках можна зустріти десятки рослин туласі на веранді або в саду, які утворюють маленький базиліковий гай — «туласі-ван» або «туласі-Вріндаван». У вайшнавізмі туласі поклоняються також і у формі мурті — вона зображується як дівчина-ґопі. Туласі-манас мандір у Варанасі є одним з найзнаменитіших храмів туласі, в якому їй поклоняються поряд з різними девами індуїстського пантеону .

Згідно з «Ґандгарва-тантрою», ідеальними місцями для медитації й поклоніння є заросття туласі. Вайшнави особливо шанують листя туласі, які є невід'ємною частиною підношень найвідья — їх кладуть на їжу, приготовлену для Бога, а також до ніг мурті Вішну або Крішни. Говориться, що Крішна, або Вішну, не приймають запропоновану їм їжу, якщо до неї не було додано листочок туласі (у тому випадку, якщо є можливість дістати листя туласі). Поклоніння туласі у вайшнавізмі — це настільки могутній процес, що просто поливаючи її або ходячи навколо неї, людина позбавляється найтяжчих гріхів. Згідно з правилами поклоніння туласі, кожен день рослині слід пропонувати араті, а листя повинні збиратися тільки вранці, для пуджі.

Після того, як рослина вмирає, товста частина стовбура використовується для виготовлення вайшнавських чоток (Джапа-мала) й намиста, яке послідовники вайшнавізму носять на шиї. Виготовлення намиста і чоток з туласі є однією з головних форм кустарного виробництва в місцях паломництва в Індії.

Туласі-пуджа[ред. | ред. код]

Оздоблена для проведення пуджі Туласі з феєрверком

Індуси часто вирощують туласі на подвір'ї перед будинком. У визначений день у році, званий «Картік-шукла-двадаші» (дванадцятий день індуїстського місяці Картіка, що через два тижні після Дівалі) існує традиція проводити Туласі-пуджу, під час якої рослини туласі красиво оздоблюються і поміщаються в спеціально споруджену споруду, зроблену з цукрового очерету, мангового листя і квітів.

Також як і під час святкування Дівалі, навколо туласі і по всьому будинку запалюються глиняні лампади, а іноді влаштовуються і феєрверки. У Північній Індії, а також в крішнаїтських громадах в інших регіонах, ця церемонія називається Туласі-віваха — день весілля туласі з Крішною в Його формі шила. Інше свято, присвячене туласі, називається Туласі-екадаші і проводиться в день екадаші.

Цитати[ред. | ред. код]

Цитати із священних писань індуїзму, в яких йдеться про значення туласі: З «Брігад-наради-Пурани»:

Подібно до того, як повторення імені Ганги призводить до звільнення від усіх найстрашніших гріхів - той, хто з відданістю повторює ім'я Туласі та імена Господа Харі — отримує той же самий результат.

Зі «Сканда-Пурани»:

Простий дотик до туласі очищає тіло. Просто молячись їй можна вилікуватися від усіх хвороб. Поливаючи туласі можна звільниться від страху навіть перед самим — Ямою

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Organic India article. Архів оригіналу за 17 травня 2008. Процитовано 4 листопада 2010. 
 2. Spice Pages: Basil. Архів оригіналу за 30 листопада 2010. Процитовано 7 травня 2012. 
 3. option = com_content & task = view & id = 55 & Itemid = 63 Introduction to Oriental Herbs. Архів оригіналу за 19 квітня 2012. Процитовано 7 травня 2012. 
 4. Botanical Pathways article with clinical trials details. Архів оригіналу за 31 березня 2010. Процитовано 9 листопада 2010. 
 5. Indian J Exp Biol. 1999 Mar; 37 (3) :248-52.
 6. Prakash P, Gupta N. Therapeutic uses of Ocimum sanctum Linn (Tulsi) with a note on eugenol and its pharmacological actions: a short review.
 7. Effect of Ocimum sanctum Leaf Powder on Blood Lipoproteins, Glycated Proteins and Total Amino Acids in Patients with Non-insulin-dependent Diabetes Mellitus. Journal of Nutritional & Environmental Medicine. V. RAI MSC, U. V. MANI MSC PHD FICN AND U. M. IYER MSC PHD. Volume 7, Number 2 / June 1, 1997. p. 113—118
 8. Evaluation of Hypoglycemic and Antioxidant Effect of Ocimum Sanctum,. Jyoti Sethi, Sushma Sood, Shashi Seth, and Anjana Talwar. Indian Journal of Clinical Biochemistry, 2004, 19 (2) 152—155.
 9. Devi, P. Uma; Ganasoundari, A.. Modulation of glutathione and antioxidant enzymes by Ocimum sanctum and its role in protection against radiation injury. Indian Journal of Experimental Biology, v.37, n.3, 1999. March, :262-268.
 10. Sharma, P; Kulshreshtha, S; Sharma, A L. Anti-cataract activity of Ocimum sanctum on experimental cataract. Indian Journal of Pharmacology, v.30, n.1, 1998:16-20
 11. html Welcome to Lanka Chronicle — Sri Lanka's first electronic chronicle