Гірлянда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гірлянда у прикрасах для весілля в Індії

Гірля́нда - декоративна прикраса, ланцюжок з'єднаних між собою ниткою/дротом предметів (гілок, квітів, лампочок, ліхтариків, тощо), що застосовується як дизайн інтер'єру, сервірування столу, для прикрашення святкових предметів. У ландшафтному дизайні використовується у вигляді посадки з кучерявих рослин, які прикріплені до опори вздовж тротуарів. Зазвичай гірлянди кріпляться одним дротом.Через це, якщо одна з лампочок перегорить інші також не будуть світитися.

Гірлянда є декоративний вінок або шнур, що використовується в урочистих випадках, їх можна повісити на шию людини, або на неживі предмети, як-от Різдвяні дерева. Первісно гірлянди робили з квітів або листя.

Квіткові гірлянди з вплетеними в них золотими нитками в 2006 році були виявлені в гробниці з саркофагами.

Гірлянда в архітектурі[ред.ред. код]

гірлянда в архітектурі

В архітектурі гірлянда - орнаментальний мотив, декоративне зображення у вигляді сплетеного ланцюга листків, квітів і плодів, що часто перевиті стрічками, бантами, збагачені маскаронами. Відрізняється від замкненої композиції вінка, є елементом орнаментального ряду і тому ще у стародавні часи включався у різноманітні обрамування, бордюри, фризи. В мистецтві ренесансу і бароко включався у гротески, ряди гірлянд поділялись вертикалями факелів або розетарозетками, в архітектурному декорі рококо об'єднувалися з рокайлями і картушами, а в архітектурі ампіру підкреслювали гладінь стінової площини [1].

Електрична гірлянда[ред.ред. код]

Коробка від гірлянди "Укркабель" 1960—70-х років

Електрична (світлова) гірлянда, зазвичай, складається з послідовно з'єднаних джгутом електричних проводів, ланцюжка ламп розжарювання або світлодіодів, широко застосовується для прикраси новорічних і різдвяних ялинок.

Сучасна електрична гірлянда

У 1895 році в США була виготовлена перша новорічна електрична гірлянда, яка прикрасила ялинку перед Білим Домом. Слід зазначити, що до цього ялинки прикрашали свічками, що суперечило правилам пожежної безпеки.

У 1938 почали випускати першу в Радянському Союзі електричну гірлянду: ЁГ-1. Гірлянда являла собою 2 паралельних електричних кола по десять 13-вольтових лампочок з колбами у вигляді конусу, розфарбованих цапонлаком у червоний, жовтий, синьо-фіолетовий та зелений кольори.

На території сучасної України електрогірлянди випускали такі підприємства:

  • Київський кабельний завод "Укркабель";
  • Львівський завод низьковольтних електроламп;
  • Олександріївський електромеханічний завод "Олександріївський й електромеханічний завод"

Див. також[ред.ред. код]

Ялинкові електрогірлянди в СССР

Посилання[ред.ред. код]