Тумані Діабате

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тумані Діабате
Зображення
Основна інформація
Дата народження 10 серпня 1965(1965-08-10) (52 роки)
Місце народження Бамако, Малі
Роки активності 1987 — дотепер
Країна Малі Малі
Професії музикант[1]
Інструменти Кора
Жанр World music
worldcircuit.co.uk/#Toumani_Diabate
Файли у Вікісховищі?

Тумані Діабате (*10 серпня 1965, Бамако, Малі) — знаменитий малійський музикант, композитор, один із найвідоміших у світі гравців на корі — традиційному західноафриканському інструменті. У своїй творчості він першочергово опирається на традиції малійської музики однак також використовує елементи фламенко, блюзу, джазу й інших стилів.

Біографія[ред.ред. код]

Музикант народився 10 серпня 1965 року в місті Бамако у родині джелі — спадкових музикантів і співців. Згідно з усними розповідями 71 покоління його предків по батьківській лінії були гравцями на корі[2]. Батько — Сідікі Діабате був одним з найвідоміших музикантів свого покоління і учасником спонсорованого урядом колективу Ensemble National Instrumental до якого входила і мати Тумані — Нене Койта.

Гру на корі Діабате почав освоювати в п'ять років слухаючи гру свого батька. Вже в 13 років він розпочав концертну діяльність разом з ансамблем Кулікоро. Наступним кроком у кар'єрі молодого музиканта стала участь у групу відомої співачки Кандії Куяте, з якою він узяв участь у концертах в багатьох країнах Африки. У 1986 році разом з іншою співачкою Усман Сако Тумані відправляється до Європи де певний час залишається в Лондоні. Саме в цей час виходить його перший альбом "Kaira", що миттєво приніс славу 21-річному музиканту. У 1988 році лише у Великій Британії він виступив на близько 50 концертах[3].

Наступний свій альбом "Songhai" Тумані записав спільно з іспанськими виконавцями стилю фламенко Ketama і англійським музикантом Данні Томпсоном. З того часу елементи фламенко стали важливою частиною музики Діабате. Продовженням даної співпраці став альбом "Songhai2" випущений у 1994 році. У цей час останнім соло-альбомом Тумані Діабате є "Mande Variations" 2008 року.

Симетричний оркестр[ред.ред. код]

Diabate.jpg

У 1990 році Тумані сформував з музикантів із Малі, Сенегалу, Гвінеї, Буркіна-Фасо оркестр, який він назвав симетричним. Назва оркестру символізує симетрію між традицією і сучасністю і між музичною культурою даних країн, що колись входили до могутньої імперії Манде. Оркестр постійно давав концерти у вихідні дні у Бамако. У 1992 році у Малі і Японії вийшов альбом 'Shake The Whole World'. Проте особливої популярності набув альбом Boulevard de l'Independance випущений у 2006 році. Після його виходу Тумані Діабате і Симетричний оркестр взяли участь у багатьох концертах і фестивалях по всьому світі, зокрема WOMAD, Roskilde, Шигед, Гластенбері та ін.

Співпраця[ред.ред. код]

Тумані Діабате широко відомий своєю співпрацею з музикантами багатьох країн світу. Окрім Ketama і Данні Томпсона це зокрема Бассеку Куяте і Келетігуі Діабате з якими був записаний альбом Djelika. Також він співпрацював із Саліфом Кейтою і Кассе-Маді Діабате. У 1999 році разом з іншим відомим гравцем на корі Балаке Сіссоко був випущений альбом New Ancient Strings, який став ідейним продовженням легендарного альбому Cordes Anciennes, випущеного у 1977 році за участі їх батьків Сідікі Діабате і Джелімаді Сіссоко[4]. Випущений у 2005 році спільно з Алі Фарка Туре альбом In the Heart of the Moon приніс Тумані нагороду Grammy у номінації "Найкращий традиційний альбом у стилі World Music". Окрім малійських музикантів Діабате також активно співпрацював із музикантами з інших країн зокрема американськими виконавцми Тадж-Махалом і Розвелом Руддом. Тунані також взяв участь у альбомі "Volta" ісландської співачки Бйорк.

Дискографія[ред.ред. код]

 • 1988 - Kaira
 • 1988 - Songhai (разом з Ketama і Данні Томпсоном)
 • 1994 - Songhai 2 (разом з Ketama і Данні Томпсоном)
 • 1995 - Djelika
 • 1999 - New Ancient Strings (разом з Баллаке Сіссоко)
 • 1999 - Kulanjan (разом з Тадж-Махал)
 • 2001 - Jarabi: the Best of Toumani Diabate
 • 2005 - In the Heart of the Moon (разом з Алі Фарка-Туре)
 • 2006 - Boulevard de l'Independance
 • 2008 - The Mande Variations

Документальні фільми[ред.ред. код]

 • Bamako Is a Miracle реж. Maurice Engler, Arnaud Robert і Samuel Chalard (Afro Blue, Geneva 2003).
 • Toumani Diabate - Koraklange aus dem Land der Flusspferde реж. Martina Pfaff (WDR, Cologne 2007).

Замітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]