Тіеко Асакава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тіеко Асакава
浅川 智恵子
Народилася 1958
Осака, Японія
Громадянство
(підданство)
Flag of Japan.svg Японія
Національність японка
Діяльність інформатик, інженер, програміст
Alma mater Токійський університет
Сфера інтересів Інформатика, Розробка доступних інтерфейсів[en]
Заклад IBM
Науковий ступінь кандидат наук з інженерії
Нагороди Women in Technology International Hall of Fame,
IBM Fellow,
Anita Borg Institute Women of Vision Award,
Медаль Пошани з Пурпуровою стрічкою

Тіеко Асакава (яп. 浅川 智恵子) незряча японська вчена з інформатики, відома своєю роботою на IBM Research[en]—Токіо у галузі розробки доступних інтерфейсів[en] [1]. Плагін для браузера Netscape, який вона розробила, — IBM Home Page Reader, став найпоширенішою доступною системою веб мовлення.[2] Вона лауреат численних галузевих та державних нагород.

Освіта та кар’єра[ред. | ред. код]

Асакава народилась з нормальним зором, але після того як пошкодила зоровий нерв після нещасного випадку під час плавання в віці 11 років, вона почала втрачати зір, і в 14 років вона повністю осліпла.[1] Вона отримала ступінь бакалавра по англійській літературі в Університеті Отемон Гакуін, в Осака в 1982 році, після чого почала дворічний курс комп’ютерного програмування для незрячих людей використовуючи Optacon англ. , що перекладає друк на тактильні відчуття. Вона приєдналася до IBM Research[en] на тимчасову посаду в 1984 році,[1] і стала постійним науковим співробітником тут же роком пізніше.[1][3] В 2004 вона здобула звання кандидата наук по інженерії від Токійського університету.[1]

Внесок[ред. | ред. код]

Дослідницькі проекти Асакави включали розробку текстового процесору для документів шрифтом Брайля, розробку електронної бібліотеки для документів шрифтом Брайля, розробку плагіну для браузера Netscape, який конвертував текст в мову і запроваджував більш зручний механізм веб пошуку для незрячих людей, а також розробку системи, що б дозволила зрячим веб розробникам отримати досвід дослідження Інтернету з точки зору незрячих людей.[1][3][4] Її плагін став продуктом IBM в 1997 році, —IBM Home Page Reader, і протягом п’яти років він був найпоширенішою доступною системою веб мовлення.[2] Пізніше її робота також була присвячена доступному управлінню мультимедійним контентом для людей з обмеженим можливостями,[5], технологічним та соціальним змінам, що дозволять літнім людям працювати довше, перш ніж піти на пенсію, [6][7] і розробці технології, що дозволила б зробити фізичний світ більш доступним незрячим людям.[8]

Нагороди та відзнаки[ред. | ред. код]

Асакава була додана до Інтернаціональної зали слави Жінок в галузі технологій в 2003 році.[9] Вона дістала звання IBM Fellow, - вища відзнака компаніії IBM для своїх співробітників, в 2009 р., таким чином стала п’ятим японцем і першою жінкою-японцем з такою нагородою.[10] В 2011 р. Інститут Аніти Борг для жінок і технологій надав їй нагороду Women of Vision Award.[11][12] Вона була ключовим промовцем на IV Інтернаціональній Конференції розробки програмного забезпечення для підвищення доступності та боротьби з виключенням з інформаційного поля людей з обмеженими можливостями (англ. Fourth International Conference on Software Development for Enhancing Accessibility and Fighting Info-exclusion, DSAIE 2012).[7] В 2013 році японський уряд нагородив її Медалью Пошани з Пурпуровою стрічкою.[3] Стаття, яку вона написала в 1998 р. разом з Такаші Іто, що описує їх роботу в веб-інтерфейсі для незрячих людей була переможцем 2013 року в англ. ACM SIGACCESS Impact Award.[13]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е Strickland, Eliza (January 31,2012). Dream Jobs 2012: Web Guru for the Blind; IBM researcher Chieko Asakawa can't see your website, but she can make it better. IEEE Spectrum. 
 2. а б Waddell, Cynthia; Regan, Bob; Henry, Shawn Lawton; Burks, Michael R.; Thatcher, Jim; Urban, Mark D.; Bohman, Paul (2003). Constructing Accessible Web Sites. Apress. с. 58. ISBN 9781430211167. 
 3. а б в Sciacca, Chris (April 29, 2013). IBM Fellow Chieko Asakawa awarded Medal of Honor. IBM Research News (IBM Research). 
 4. Sawaji, Osamu (December 2011). Yamato Nadeshiko: Pioneering Accessibility. Highlighting Japan (Public Relations Office, Government of Japan). 
 5. Weiss, Todd R. (April 2, 2007). IBM Researcher Aims to Improve Web Access for Visually Impaired. Computerworld: 19. 
 6. Shah, Rawn (November 22,2011). In a Few Years Nations May Need Us to Work Years Past Retirement Age. Forbes. 
 7. а б Keynote speakers. DSAI 2012. Процитовано 2015-08-14. .
 8. Calabro, Tina (December 16, 2013). Breaking Down Barriers: Creating a more disability-friendly city: Use of creative thinking and technology could spark new ways to improve accessibility. Pittsburgh Post-Gazette. .
 9. Featured Profile: Chieko Asakawa, Group Leader, IBM Tokyo, Accessibility Research, IBM. WITI Hall of Fame (Women in Technology International). .
 10. IBM researcher Chieko Asakawa awarded prestigious Fellow title. The Maininichi Newspapers. 2009. Архів оригіналу за 5 березень 2016. Процитовано 5 грудень 2017. .
 11. Schultz, Morgon Mae (June 2011). Without Sight, a Visionary Leader: Chieko Asakawa connects disabled users to the Web. IBM Systems Magazine. .
 12. Anita Borg Institute Announces 2011 Women of Vision Award Winners. Reuters. March 7, 2011. .
 13. Information Director (October 28, 2013). Chieko Asakawa and Takashi Itoh: 2013 Impact Award. SIGACCESS. .