Успіх
У́спіх[1] (англ. success; нім. Erfolg n; також до́спіх —
- Позитивний наслідок роботи та справи, змагання, життя тощо; значні досягнення, вдача, талан.
- Позитивний результат діяльності, факт вищого досягнення поставленої мети. Здобутий успіх є великим збудником нової енергії, могутнім стимулятором творчих пошуків і злетів.[2]
- Суспільне визнання чого-небудь або кого-небудь, яке супроводжується почуттям потрібності й отриманням позитивних емоцій.
Протилежністю успіху є невдача.
Первісно, поняття «успіх» позначало виключно загальний результат, наслідок, конклюзія або ефект дій (наприклад, як у вислові: «Успіх — це сума правильних рішень»). Часом, цим словом описують тільки досягнення чи, можливо, (ро́ковий) хід подій. Лише пізніше, особливо з індустріалізацією, слово отримало нейтральне значення результату, без емоційного забарвлення. Для того, що згодом позначено «успіхом», спершу використовували такі поняття, як перемога або щастя.
В академічній дискусії є численні спроби впровадити поняття суб'єктивного відчування щастя чи переживання успіху та зробити його вимірюваним. Прикладом може слугувати концепція потоку, введена Чиксентмихаї.[3] Таким чином, виникає свого роду відчуття щастя, коли людські здібності зростають рівною мірою, як і виклики. Збільшення цих вимог, але швидше, ніж здібностей, призводить до стресу, та навіть до емоційного вигорання. І навпаки, коли виклики суттєво не великі, як здібності, це призводить до нудьги. Нестача як викликів, так і компетентності викликає відчуття апатії.
Ця концепція є основою для багатьох інших теорій успіху, чиїм загальним знаменником є інтерпретація успіху як здібності досягати своїх цілей.[4] Для практичної реалізації навичок використовується концепція «сили перетворення», за допомогою якої можна виміряти вагу можливостей, перетворити наміри, цілі й знання на результати.
У сучасних дослідженнях, спрямованих на пояснення феномену успіху, основна увага приділяється навичкам (компетенціям), а не рисам особистості, мотивам чи різним теоріям інтелекту. Наприклад, емпатія надзвичайно важлива в таких професіях, як психіатри чи продавці, у той час як хірург вимагає більше фізичних навичок, а підприємець потребує аналітичних навичок для досягнення успіху. У деяких професіях процедурні знання є вирішальними. Іншими словами, має сенс говорити про навички лише стосовно конкретних завдань або цілей у конкретному середовищі.[1]
Отже, мова йде про дійсну діагностику та розвиток операційних і, отже, вимірюваних компетенцій, які необхідні для того, щоб мати можливість досягти чітко сформульованого цілі. Прикладами є лідерські навички для людей, які відповідають за управління, управлінські навички для людей із крос-функціональною відповідальністю або навички продажів для працівників маркетингу та продажів. Вже згадана компетентність реалізації або сила волі - технічно також називається Воля - вважається незалежною від ситуації або загальною.
Як види успіху можна виділити такі поняття.
- Частковий успіх, однак мета досягається не цілковито, але лише частково.
- Помірний успіх
- Терапевтичний успіх
- Очевидний успіх
- Особистий успіх
- Лідерський успіх
- Реалізація цілей у рамках узгодження цілей між менеджерами та співробітниками, як запропоновано Пітером Друкером у 1954-му.[5]
(Вдале завершення певної роботи) досягнення, (книжки) визнання, удача, здобуток, перемога, талан, щастя, (урочисто) звершення, (в науці) поступання, поступ, проґрес, (блискучий) фурор, тріумф, рекорд.
Сп'яні́ти від у́спіху (від у́спіхів) — втратити здатність тверезо, самокритично оцінювати реальну дійсність під впливом досягнутого в якійсь справі; зазнатися.
І сталась з людиною зміна крута: Сп'янівши від успіху того, Директор заводу «Чавунна плита»
Влюбився… у себе ж самого!
(С. Олійник)
- Фелікітас
- Американська мрія
- Совіло
- Успішність
- Мета
- Премія Ґреммі
- Список 500 найкращих пісень усіх часів за версією журналу «Rolling Stone»
- Талан
- TQM
- Саксес
- ↑ а б Успіх // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Словопедія
- ↑ Mihaly Csikszentmihalyi, Flow im Beruf, Das Geheinsis des Glücks am Arbeitsplatz, 2. Auflage, Stuttgart 2004(нім.)
- ↑ Martens, J-U./Kuhl, J., Die Kunst der Selbstmotivierung, 3. Auflage, Stuttgart 2009(нім.)
- ↑ Peter Drucker, The Practice of Management, New York: Harper Business, 1993(англ.)
- Поразка // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1963. — Т. 6, кн. XI : Літери Пере — По. — С. 1439. — 1000 екз.
- Успіх // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1969. — 1000 екз.
- Н. Косенко, Т. Вакуленко. Як правильно говорити українською. Книжковий клуб сімейного дозвілля. Харків. 2007. ISBN 978-966-343-583-1 (С.14,141,150,182)
Це незавершена стаття з психології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття про бізнес. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Ця стаття містить текст, що не відповідає енциклопедичному стилю. (липень 2014) |