Причинність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Причи́нність, також причи́нно-наслідко́вий зв’язо́к, причи́новість, причи́ново-наслідко́вий зв’язо́к, кауза́льність — (неформально, нестрого розуміючи) зв’язок між подією А («причиною») й іншою подією Б («наслідком»), яка необхідно настає за першою чи витікає з неї. Хоча «причина» й «наслідок» визначені стосовно події, замість неї можна взяти іншу істоту, як-от процес, властивість, змінну, факт, стан справ тощо, — адже на питання «Яка з них є справжньою й основною для причинності?» та «Як найкраще охарактеризувати зв’язок між ними?» людство ще не дало загальноприйнятих відповідей.

Філософський аналіз причинності — складне питання, над розв’язанням якого філософи мізкували впродовж тисячоліть. У західній філософії питання причинності досліджував ще Аристотель, і його ще досі досліджують у сучасних філософських журналах.

Фізик-теоретик Макс Борн у 1949 припустив три засади визначення причинності:

  1. Причинність постулює, що існують закони, за якими проява сутності Б певного класу залежить від прояви сутності A іншого класу, де слово «сутність» означає будь-який фізичний об’єкт, явище, ситуацію чи подію; А називають причиною, Б називають наслідком.
  2. Передування в часі постулює, що причина завжди відбувається раніше чи принаймні одночасно з наслідком.
  3. Суміжність постулює, що причина та наслідок мають бути в просторовому контакті чи зв’язаними ланцюжком посередників, які контактують у просторі.

У фізиці[ред.ред. код]

Однією з підвалин струнко вибудованої фізичної теорії, є принцип причинності — специфічне формулювання причинності для фізики, яке вимагає від теорії недопущення впливу однієї події на іншу, якщо вони розділені просторово-часовим інтервалом. Щоб забезпечити причинність, принцип близькодії вимагає існування посередника передавати взаємодії від одного фізичного тіла до іншого.

Не всі фізичні теорії задовольняють названим принципам: наприклад, класичну механіку побудовано на принципі далекодії, тому вона поступилася місцем теорії відносності, яка формулює закони руху тіл згідно з принципом близькодії.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Наука Це незавершена стаття з науки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.