Перли

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Намисто з перлів
Чорна перлина

Пе́рли (однина перла, перлина), рідше пе́рла (однина перло)[1][2], рідко же́мчуг[3] — тверде округле утворення арагоніту біогенного походження, яке виникає всередині мушлі (черепашки) деяких двостулкових молюсків унаслідок подразнення їх мантії якою-небудь сторонньою речовиною (наприклад, піщинкою) або паразитом. У морській воді перлина зростає повільніше і розміру потрібного для промислового збору досягає через 3—5 років. Морські молюски, на відміну від річкових, можуть виростити тільки одну перлину, в той час як у прісноводних молюсків одночасно може вирости більше 3-х перлин в одній мушлі.

Назва[ред. | ред. код]

Синонім — перла (рідко).

Слов'яни називали їх, як французи та німці, перлами від латинського слова «пірула», що означає «маленька грушка».

Перли мають вигляд перламутрових зерен кулястої форми. Розміри перлів — від мікроскопічних до величини голубиного яйця. Колір білий, рожевий, жовтуватий, іноді — чорний. Розрізняють перли морські та річкові.

Видобуток перлів найпоширеніший у Червоному морі і Перській затоці, біля берегів Шрі-Ланки, Австралії, Японії, Таїті, Мексики, Венесуели.

Перли в історії[ред. | ред. код]

У древніх ассирійських клинописах згадується чарівна краса «риб'ячого ока» та «червоної троянди» — перлів з дна Перської затоки. Досі найкращі у світі перли рожевого, жовтуватого і чорного кольору добувають ловці невеликого острівного королівства Бахрейн у Перській затоці. Згадки про перли можна знайти у «Ведах» — священних книгах Стародавньої Індії, а також у давньокитайському сувої «Ерья», де повідомляється про те, що перли були головним подарунком, який отримав легендарний імператор Юй, що правив 42 століття тому. Давньоримський історик Пліній Старший описав, як під час бенкету єгипетська цариця Клеопатра, щоб вразити римського полководця Марка Антонія своїм багатством і щедрістю, нібито розчинила одну з грушоподібних перлин у кубку з вином і на очах враженого гостя випила чашу з безцінним напоєм за його здоров'я. Щоправда, фахівці стверджують, що таку велику перлину можна розчинити лише в оцтовій кислоті, та й то не швидше, ніж за дві доби.

Штучний видобуток[ред. | ред. код]

Прісноводні перли здавна добували в Україні, Шотландії, Німеччині, Китаї та в країнах Північної Америки. Перли вирощують також штучно.

На Русі було відомо більше 150 перлиноносних річок, і промисел перлів існував здавна. Головним чином, це були річки північно-західної частини Росії, хоча в стародавніх рукописах згадується його видобуток і в Київській Русі. Звідси і велика кількість вишивки перлами на одязі, причому не тільки на жіночому, але й на чоловічому. Велика частина північних перлів скуповувалася в місцях їх вилову й перепродувалась норвезькими купцями в Європі.

Оцінка[ред. | ред. код]

Найбільша морська перлина — «Перлина Аллаха», важить 6,370 кг. Її виловили 7 травня 1934 року[4]. За одиницю розцінки перлів прийнятий гран (0,25 карата).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перли // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Перлина // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Жемчуг // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Кравчук П. А. Рекорды природы. — Любешов : Эрудит, 1993. — 216 с. : ил. — ISBN 5-7707-2044-1. (рос.), с. 96

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]