Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портал Хімія
Ласкаво просимо!
20%
« Кожен аспект сьогоднішнього світу — навіть політика і міжнародні відносини — знаходиться під впливом хімії.  »

Лайнус Полінг

Вибране зображення

Вибрана стаття
DNA icon.svg

Дезо́ксирибонуклеї́нова кислота́ (ДНК) — один з двох типів нуклеїнових кислот, який забезпечує зберігання, передачу і реалізацію генетичної програми розвитку і функціонування організмів. Основна роль ДНК в клітинах — довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків.

ДНК — це полімерна молекула, що складається з послідовності нуклеотидів. У переважній більшості випадків макромолекула ДНК складається з двох спіралеподібних ланцюжків, орієнтованих азотистими основами нуклеотидів один проти одного. Така структура ДНК отримала назву «подвійна спіраль».

Добра стаття
Кількість речовини 1.png

Кі́лькість речовини́ — фізична величина, що характеризує кількість однотипних структурних одиниць (атомів, молекул, іонів, електронів тощо). В системі одиниць СІ кількість речовини поряд з масою належить до основних одиниць окремого типу — кількість речовини в системі СІ не може бути виражена через інші базові одиниці.

Одиницею кількості речовини є моль. Моль дорівнює кількості речовини системи, яка містить стільки ж частинок, скільки міститься атомів у 0,012 кг вуглецю-12.

У новинах

29 кві Японські вчені виявили у похідних 2,5-діариларсолу здатність до механохромії — внаслідок дроблення отримані ними кристали змінювали свій колір з помаранчевого на яскраво-жовтий.

22 кві Американські дослідники розробили гібридний метод перетворення молекулярного азоту в аміак — за допомогою ензиму нітрогенази та нанострижнів сульфіду кадмію. Хоч такий спосіб є повільнішим, аніж традиційний процес Габера — Боша, він менш ресурсомісткий та більш екологічний.

20 кві Науковці винайшли спосіб розділення рідкісноземельних елементів за допомогою бактерій. В їхньому досліді крізь мікроорганізми роду Roseobacter подавалася суміш сполук 14 лантаноїдів і при зниженні pH від 6 до 1,5 елементи вивільнялися послідовно — від найлегшого до найважчого.

Архів новин
Цей день в історії
Карбідна фабрика Вілсона

2 травня 1892 року канадський винахідник і промисловець Томас Вілсон[en] відкрив спосіб синтезу карбіду кальцію з вугілля і вапна.

Чи знаєте Ви, що…

… здатність царської води розчиняти золото допомогла угорському хіміку Дьордю де Гевеші «сховати» під час німецької окупації Нобелівські медалі Джеймса Франка і Макса фон Лауе?
супероксид калію KO2 використовується для регенерації повітря на субмаринах і космічних апаратах — він зв'язує вуглекислий газ, утворюючи кисень і карбонат калію?
… хімічний елемент Технецій отримав свою назву завдяки тому, що став першим елементом, створеним штучно?

Стислий перегляд тем
Історія хімії

АлхіміяАтомно-молекулярне вченняФлогістонХімія в Україні

Розділи хімії

Аналітична хіміяКристалохіміяНеорганічна хіміяОрганічна хіміяТеоретична хіміяФізична хімія

Періодична система хімічних елементів

Періодичний законГрупаПеріодs-елементиp-елементиd-елементиf-елементи

Хімічний елемент

Атомна масаЕлектронна конфігураціяПравило октетуВалентністьСтупінь окисненняІзотоп

Будова хімічних сполук

ІонАніонКатіонРадикалФункціональна групаІзомерЛігандКоординаційне число

Хімічні зв'язки

Водневий зв'язокІонний зв'язокКовалентний зв'язок (пі-зв'язок, сигма-зв'язок) • Металічний зв'язок

Хімічні взаємодії

Хімічна реакціяХімічна рівновагаМеханізм реакціїКаталізІнтермедіатПорядок реакції

Закони і теорії

Закон Гей-ЛюссакаЗакон збереження масиПринцип Ле Шательє — БраунаТеорії кислот і основ

Хімічні одиниці і величини

Атомна одиниця масиАтомна масаМолекулярна масаМольМолярна масаХімічний еквівалентЧисло АвогадроpHКонцентрація розчинуКонстанта рівновагиДобуток розчинності

Бажаєте взяти участь у розвитку хімічного сегменту Вікіпедії?
Завітайте на сторінку «Проект Хімія»!Братні портали
Астрономія Біологія Медицина Мінералогія Техніка Фізика