Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Розділ Вікіпедії: Хімія
Проект  |  Портал (Скор.: П:ХІМ)

Портал   Обговорення порталу   Проект   Обговорення проекту   Учасники проекту
Science-symbol-2.svg
Nuvola apps edu science.svg


Хімічний портал

Хімія — одна з наук про природу, вона вивчає хімічні перетворення речовин, тобто такі перетворення, при яких молекули одних речовин руйнуються, а на їх місці утворюються молекули інших речовин із новими властивостями.

Завданням хімії є дослідження властивостей елементів і хімічних сполук, залежності властивостей речовин від їх складу й будови, вивчення умов перетворення одних речовин у інші, поширення хімічних речовин у природі та способи їх одержання, реакції хімічних сполук, а також практичне використання цих реакцій.

редагування 

Вибране зображення

Titanium crystal-bars.jpg

Два стрижні кристалічного титану з чистотою 99,995%, отримані за методом ван-Аркеля-де-Бура
Порівняння із кубиком поліметилметакрилату розміром 1 см³

редагування 

Вибрана стаття

Goldenwiki.png
Кристал хлориду натрію

Хлори́д на́трію (NaCl або ж у побуті просто сіль) — це тверда, прозора (у чистому вигляді) хімічна сполука з іонною кристалічною граткою, солона на смак. Під час розчинення у воді повністю дисоціює на катіони натрію та хлорид-аніони.

У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані в солоних водоймах, насамперед у морях та океанах. В кристалічному стані входить до мінералу галіт, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль, морська сіль тощо. В залежності від походження природного хлориду натрію, він має різну ступінь чистоти та різний кількісний та якісний склад домішок, які зумовлюють його смак та колір.

Детальніше...

редагування 

Добра стаття

Dobra6.png
Молекула акрилонітрилу

Акрилонітрил (вінілціанід) — нітрил акрилової кислоти. Безколірна, отруйна рідина. Має слабкий запах. Входить до складу полімерів — поліакрилонітрилів — до 0,1%, утворюється при термічній деструкції ряду пластичних мас.

Застосовується у виробництві синтетичних волокон (нітрону та інших), синтетичного каучуку і полімеризаційних пластмас; у синтезі барвників, лікарських препаратів, пропенової кислоти; як інсектицид і для обкурювання зерна.

Акрилонітрил є подразником, легко всмоктується навіть через непошкоджену шкіру. Токсична дія подібна до дії ціанідів. ГДК в повітрі складає 0,5 мг/м3, у воді водойм — 2 мг/л.

Детальніше...

редагування 

Вибрана біографія

Lomonosovportrait.jpg

Миха́йло Васи́льович Ломоно́сов (*8/19 листопада 1711 — †4/15 квітня 1765) — російський вчений-натураліст, геохімік, поет, реформатор російської мови.

Михайло Ломоносов народився в 1711 р. у селі Денисовка поблизу міста Холмогори. Батько його, Василь Дорофійович, був помором. Він володів кількома суднами і ходив на них за рибою у Біле море і Льодовитий океан.

Узимку 1730 р. дев'ятнадцятирічний Ломоносов вирушив до Москви і склав іспити до Зайконоспаської слов'яно-греко-латинської академії. Незважаючи на вік, Ломоносов був зарахований у наймолодший клас, оскільки зовсім не знав латини. Через рік він настільки вивчив латину, що міг складати невеликі вірші. Уже тоді він ґрунтовно займався поетикою і риторикою.

Читати далі...

редагування 

Вибрана хімічна реакція

Реа́кція Грінья́ра — металоорганічна хімічна реакція, в якій арил- або алкілмагнійгалогеніди (також відомі як реактиви Гріньяра) діють як нуклеофіли, атакуючи електрофільні атоми Карбону з утворенням Карбон—Карбонового зв'язку. Реакція Гріньяра — важливий метод створення Карбон—Карбонових зв'язків, а також зв'язків Карбон—гетероатом (P, Sn, B, Si та ін).

Приклад реакції Гріньяра

Детальніше...

редагування 

Вибрана речовина

2006-02-13 Drop-impact.jpg

Вода, Н2O — прозора рідина без запаху, смаку і кольору; оксид водню. Молекула води складається з одного атома оксигену і двох атомів гідрогену. Атоми гідрогену розташовані в молекулі так, що напрямки до них утворюють кут 104,45o із вершиною в центрі атома оксигену. Таке розташування зумовлює молекулі води дипольний момент у 1,844 Дебая. При заміні атомів гідрогену (протонів) на атоми дейтерію утворюється модифікація, яка називається важкою водою.

Вода належить до найбільш поширених речовин у природі. Водою вкрито близько 4/5 поверхні земної кулі (океани, моря, озера, річки). Значні її кількості у вигляді льоду і снігу вкривають високі гори і величезні простори Арктики і Антарктики. Багато води в атмосфері повітряпара, туман і хмари. Значні кількості води містяться і в земній корі у вигляді підземних вод. У природі вода перебуває не тільки у вільному стані, а і в хімічно зв'язаному.

Детальніше...

редагування 

Списки

редагування 

Події місяця

Гемфрі Деві

Народилися

Померли

Вітамін C
редагування 

Хімічна освіта і наука в Україні

Nuvola apps bookcase.svg

Факультети

Заклади професійної освіти

Наукові установи

редагування 

У новинах

редагування 

Чи знаєте Ви, що...

… метод тонкошарової хроматографії був розроблений вченими Харківського фармацевтичного інституту — Миколою Ізмайловим та Марією Шрайбер?
… американському хіміку Роберту Вудворду належить звання «король синтезу» — за його досягнення в отриманні надскладних органічних сполук, серед яких було і здійснення повного синтезу[en] вітаміну B12, що складався з 69 стадій?
… основу міжзоряного середовища складають атоми Гідрогену та Гелію, однак трапляються також і більші молекули — такі, що мають понад десять атомів, в тому числі й фулерени C60 і C70?

редагування 

Періодична система елементів

редагування 

Лабораторні прийоми

редагування 

Хімічне обладнання

Лабораторний стакан
Апарат Кіппабюксбюреткавіскозиметрвагиводяна банявитяжна шафаволюмометрворонка Бюхнерагорілка Бунзенадистиляторділильна воронкаексикатор • калориметрколориметркюветалабораторні колби (Бунзена, Ерленмейера, Клайзена, круглодонна, мірна, реторта) • лабораторний стаканмагнітна мішалкамас-спектрометрмензуркамірний циліндрпіпетка • пробіркаспектрофотометртермометртигельхолодильникцентрифугаштативЯМР-спектрометр
редагування 

Хімічна промисловість в Україні

Grangemouth04nov06.jpg

Галузі: агрохімічнагірничо-хімічнанафтогазовакоксохімічнасклянатуковафармацевтичнацелюлозна

Підприємства: Авдіївський коксохімічний заводАзот (Черкаси) • Алчевський коксохімічний заводВінницяпобутхімДНВП «Цирконій»ДніпроАзотДніпрошинаДонецький коксохімічний заводКиївхімволокноКонцерн СтиролМакіївський коксохімічний заводМаркохімОб'єднання «Склопластик»Одеський припортовий заводПридніпровський хімічний заводРівнеазотРубіжанський хімічний комбінатСумихімпромСєвєродонецьке об'єднання «Азот»ХарпластмасХімреактивЧеркаське хімволокноЧернігівське ХімволокноЧернігівфільтрЯворівський гірничохімічний комбінатЯсинівський коксохімічний завод

редагування 

Хімія та суспільство

Модель атому гелію
АзбестАнаболічні стероїдиАспартамАспіринБензинБілкиВіаграВітаміниВуглеводиВуглекислий газДобриваЕтанолЖириЖирні кислотиЗабруднення довкілляЗелена хіміяІнсулінКислотні дощіНейлонОзонПаливоПарацетамолПеніцилінПластмасиПсихотропні речовиниРадикалиРадіоактивні відходиСільСмогТаміфлюФреониХімічна зброяХолестеринЦукорЯдерне паливоЯдерний синтез
редагування 

Історія хімії та філософія

William Fettes Douglas - The Alchemist.jpg

Історія хімії вивчає і описує складний процес накопичення специфічних знань, що відносяться до вивчення властивостей і перетворень речовин; її можна розглядати як прикордонну область знання, яка зв'язує явища і процеси, що відносяться до розвитку хімії, з історією людського суспільства. Історію хімії прийнято підрозділяти на декілька періодів; при цьому слід враховувати, що ця періодизація, будучи достатньо умовною і відносною, має швидше дидактичний зміст.

Одним з періодів історії хімії та філософії, який мав і справив величезне значення на становлення хімії як окремої науки, є період алхімії.

редагування 

Класи хімічних речовин

Прості речовини
• Метали Актиноїди · Лантаноїди · Лужні · Лужноземельні · Перехідні
• Неметали Благородні гази · Галогени · Халькогени · Пніктогени
• Напівметали
Функціональні класи Кислоти · Ангідриди · Основи · Солі
Неорганічні сполуки Галогеніди · Гідриди · Карбіди · Нітриди · Оксиди · Фосфіди · Халькогеніди · Інтергалогеніди · Інтерметаліди · Оксогалогеніди · Неорганічні полімери
Органічні сполуки
• Вуглеводні Алкани · Алкени · Алкадієни · Алкіни · Анулени · Арени · Асфальтени · Поліциклічні · Циклоалкани
• Оксигеновмісні Альдегіди · Ангідриди · Вуглеводи · Гідроксикислоти · Естери · Етери · Карбонові кислоти · Кетони · Оксокислоти · Спирти · Феноли
• Нітрогеновмісні Азиди · Аміни · Аміди · Амінокислоти · Діазосполуки · Іміни · Нітрили · Нітросполуки
• Елементоорганічні Борорганічні · Літійорганічні · Металоорганічні · Силіційорганічні · Сульфурорганічні · Фосфорорганічні · Флуорорганічні
• Органічні полімери Білки · Нуклеїнові кислоти · Поліакрилати · Поліестери · Поліаміди · Поліаміни · Полісахариди · Поліуретани
редагування 

Нові статтіУсього знайдено статей: 5552

редагування 

Стислий перегляд тем

Hourglass 2.svg Історія хімії

АлхіміяФлогістонАтомно-молекулярне вченняХімія в Україні

Disambiguation.svg Розділи хімії

Аналітична хіміяКристалохіміяНеорганічна хіміяОрганічна хіміяТеоретична хіміяФізична хімія

Table icon.svg Періодична система хімічних елементів

Періодичний законГрупаПеріодПравило октету

Stylised Lithium Atom.svg Хімічний елемент

Атомна масаЕлектронна конфігураціяВалентністьСтупінь окисненняІзотоп

Nuvola apps katomic.svg Хімічні сполуки

Молекулярна масаБрутто-формулаСтруктурна формулаНоменклатура ІЮПАК

Chemfm carbon monoxide 3 1.svg Хімічні зв'язки

Водневий зв'язокІонний зв'язокКовалентний зв'язок (пі-зв'язок, сигма-зв'язок) • Металічний зв'язок

Wirkungsquerschnitt-Skizze.svg Будова хімічних сполук

ІонАніонКатіонРадикалФункціональна групаІзомерЛігандКоординаційне число

Merge-arrows.svg Хімічні взаємодії

Реакція обмінуРеакція нейтралізаціїЛанцюгова реакціяЕкзотермічна реакціяЕндотермічна реакціяХімічна рівновагаКонстанта рівновагиКаталізІнтермедіатПорядок реакції

Green open book.png Закони і теорії

Закон Гей-ЛюссакаЗакон збереження масиПринцип Ле Шательє — БраунаТеорії кислот і основ

Scales-symbola.svg Хімічні одиниці і величини

Атомна одиниця масиМольХімічний еквівалентЧисло АвогадроpHКонцентрація розчину

редагування 

Чим допомогти?

Nuvola apps korganizer.png

Розвиток порталу

Підготовка нових зображень, поліпшення й вибір нових вибраних та добрих статей, підготовка подій місяця, внесення хімічних університетів та факультетів України.
Chem template.svg

Розвиток хімічної тематики у Вікіпедії

На сторінці Проект:Хімія Ви можете приєднатися до учасників проекту, котрий створено для організації роботи з всебічного покращення хімічного сегменту Вікіпедії. В рамках Вікіпроекту пропонується створювати та вдосконалювати статті з хімії, хімічні шаблони, ілюструвати статті тощо.
редагування 

Братні портали

редагування 

Братні проекти Вікімедії

Очистити кеш

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


АвіаціяАвтомобіліАнархізмАніме та манґаАнтропологіяАрхітектураАстрономіяБарокоБіографіїБіологіяБотанікаБуддизмВійнаВійськова технікаВільне програмне забезпеченняГаррі ПоттерГеографіяПерша світова війнаДруга світова війнаЕкологіяЕкономікаЕнергетикаЕтнологіяЗалізницяЗимові види спортуІнформаційні технологіїІндуїзмІсламІсторіяІхтіологіяКатолицтвоКінематографКнигиКомунізмКосмонавтикаКультураЛГБТЛітератураМатематикаМедицинаМистецтвоМінералогіяМузикаНаукаНейробіологіяОсвітаОлімпійські ігриПивоПластунствоПолітологіяПравоПравослав'яПрограмуванняПротестантизмПсихологіяСНІДСобакиСоціологіяСРСРСпортСучасна українська літератураСтародавній РимТеатрТенісТехнікаТуризмУкраїнська діаспораУкраїнська літератураУкраїнська моваУкраїнська повстанська арміяУкраїнський рокФантастикаФемінізмФізикаФілософіяФормула-1ФортифікаціяФутболХіміяХрами східної традиціїХристиянствоЧЄ з футболу 2012ШахиЮдаїзм
АвстраліяАвстріяАзіяАфрикаАнгліяБельгіяБілорусьБолгаріяБутанГреціяГрузіяДаніяЕстоніяЄвропаЄвросоюзЄгипетЄменІзраїльІндіяІрландіяІспаніяІталіяКанадаКаталоніяКитайКіпрКореяЛатвіяЛитваЛюксембургМальтаМолдоваМонголіяНідерландиНімеччинаПівденна АмерикаПАРПівнічна АмерикаПольщаПортугаліяРосіяРумуніяСловаччинаСловеніяСШАТаїландТуреччинаУгорщинаУдмуртіяУзбекистанУкраїнаФінляндіяФранціяХорватіяЧехіяЧиліШвейцаріяШвеціяШотландіяЯпонія
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти