Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портал Хімія
Ласкаво просимо!
20% Хімія — одна з природничих наук. Вона вивчає перетворення матерії, коли в результаті хімічних реакцій з одних речовин утворюються інші, що мають відмінний склад чи будову, а також інші хімічні властивості. Завданням хімії є дослідження властивостей речовин, їхньої будови, вивчення умов та способів перетворення одних речовин на інші, а також практичне використання таких реакцій.
« Кожен аспект сьогоднішнього світу, навіть політика і міжнародні відносини, знаходиться під впливом хімії.  »

Лайнус Полінг

Вибране зображення

Вибрана стаття
Галіт

Хлори́д на́трію — хімічна сполука складу NaCl з іонною кристалічною граткою. Речовина є твердими, прозорими і солоними на смак кристалами. У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані (насамперед у морях та океанах), а у кристалічному стані входить до мінералу галіту, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль і морська сіль.

Хлорид натрію широко використовується в кулінарії як приправа до їжі, він також є важливою сировиною для одержання гідроксиду натрію, соди і хлору.

Добра стаття
Кристалічна решітка карбіду титану

Карбі́д тита́ну — сполука Титану і Карбону складу TiC. Це поширений матеріал з високою температурою плавлення і високою твердістю (9—9,5 за шкалою Мооса), низьким електроопором, високою теплопровідністю. Речовина характеризується значною стійкістю до агресивних середовищ і до абразивного зношування.

Застосовується переважно в твердих сплавах, у виробництві високоякісних інструментів, як покриття для поліпшення властивостей матеріалів.

У новинах

16 січ Науковці відкрили явище зміни хіральності в асиметричних каталітичних реакціях в залежності від температури. Так, пониження температури від 0 до -44 °C у досліджуваній реакції призводило до утворення протилежного енантіомера із великим енантіомерним надлишком.

11 січ Дослідники з Каліфорнійського університету вивчили зразки місячного ґрунту, добутого експедицією Аполлон-14 у 1971, та на основі співвідношення ізотопів Гафнію 176Hf і 177Hf встановили, що вік Місяця є більшим за попередні припущення і становить 4,51 млрд років.

9 січ Американський хімік Роберт Бергман[en] став лауреатом цьогорічної Премії Вольфа за його дослідження з активації C—H зв'язків комплексами перехідних металів.

Архів новин
Цей день в історії
Kyiv Institute of Colloid Chemistry and Water Chemistry.jpeg

22 січня 1968 року постановою Президії АН УРСР з Інституту загальної та неорганічної хімії (Київ) було виділено нову установу — Інститут колоїдної хімії та хімії води, який тепер носить ім'я вченого в галузі колоїдної хімії Антона Думанського.

Чи знаєте Ви, що…

Кривавий водоспад в Антарктиді завдячує кольору своїх вод іонам Fe(II), котрі окиснююються повітрям до іржі, яка має характерне червоно-буре забарвлення?
Скатол міститься у фекаліях і має відразливий запах, однак у дуже малих концентраціях в нього квітковий аромат, завдяки якому він застосовується у парфумерії?
… назва російського футбольного клубу «Амкар» утворена сполученням слів аміак та карбамід — основної продукції компанії-власника команди?

Стислий перегляд тем
Історія хімії

АлхіміяАтомно-молекулярне вченняФілософський каміньФлогістонХімія в УкраїніЯтрохімія

Розділи хімії

Аналітична хіміяБіохіміяГеохіміяКристалохіміяНеорганічна хіміяОрганічна хіміяТеоретична хіміяФізична хімія

Хімічний елемент

АтомАтомна масаАтомний номерЕлектронна конфігураціяВалентністьСтупінь окисненняІзотоп

Хімічні взаємодії

Хімічна реакціяХімічна рівновагаШвидкість реакціїМеханізм реакціїПорядок реакціїСтехіометріяІнтермедіатКаталіз

Періодична система хімічних елементів

Періодичний законБлокГрупаПеріодs-елементиp-елементи[ru]d-елементиf-елементи[ru]Острів стабільності

Закони і теорії

Атомна теоріяЗакон Гей-ЛюссакаЗакон збереження масиМетод молекулярних орбіталейПринцип Ле Шательє — БраунаТеорії кислот і основТеорія Бутлерова

Будова сполук

МолекулаІонАніонКатіонФункціональна групаІзомерІзомеріяКоординаційне числоЛігандРадикалПравило октету
Хімічні зв'язки: водневийіоннийковалентний (пі-зв'язок, сигма-зв'язок) • металічний

Хімічні одиниці і величини

Атомна одиниця масиАтомна масаМолекулярна масаМольМолярна масаХімічний еквівалентЧисло АвогадроpHКонцентрація розчинуКонстанта рівновагиДобуток розчинності

Лабораторні методи

ГравіметріяЕлектрофорезТитриметріяСпектрофотометріяХроматографіяЯМР-спектроскопія
ДекантаціяДистиляціяЕлектролізЕкстракціяКристалізаціяОсадженняРектифікаціяСублімаціяФільтраціяФракціонування

Хімія та суспільство

ДобриваЕтиловий спиртЗабруднення довкілляКислотні дощіНанотехнологіїПереробка нафтиПестицидиПластмасиПолімериРадіоактивні відходиФреониХарчові добавкиХемофобіяХіміотерапіяХімічна зброяХімічна промисловістьХімічні джерела струмуЯдерне паливо

Братні портали
Хімія у проектах Вікімедіа
Астрономія Біологія Медицина Мінералогія Техніка Фізика
Хімія у Вікіцитатах  Вікіцитати Хімія у Wikimedia Commons  Вікісховище
Бажаєте взяти участь у розвитку хімічного сегменту Вікіпедії? Завітайте на сторінку «Проект Хімія»!
Ви можете допомогти, створивши в рамках проекту одну з необхідних статтей або доповнивши незавершені.