Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хімія — одна з природничих наук. Вона вивчає перетворення матерії, коли в результаті хімічних реакцій з одних речовин утворюються інші, що мають відмінний склад чи будову, а також інші хімічні властивості. Завданням хімії є дослідження властивостей речовин, їхньої будови, вивчення умов та способів перетворення одних речовин на інші, а також практичне використання таких реакцій.

  Вибране зображення


Експеримент з уточнення числа Авогадро із використанням ідеально відполірованої сфери з кремнію 28Si масою 1 кг

  Вибрана стаття

Нобелівська медаль
Нобелівська медаль

У списку лауреатів Нобелівської премії з хімії наведено всіх вчених, нагороджених цією премією з моменту її заснування у 1901 році. Попри те, що вручення премії є щорічним, через різні причини визначення лауреатів не проводилося протягом восьми років.

Цієї премії були удостоєні 192 різні особи. Нагороду присуджують не лише індивідуально — Нобелівський комітет з хімії може розділити її між кількох науковців, що проводили дослідження близьких тем.

  Добра стаття

Модель молекули пропілену
Модель молекули пропілену

Пропіле́н (пропе́н) — ненасичений вуглеводень складу СН2=СНСН3, що за звичайних умов є безбарвним газом зі слабким запахом. Пропілен — це другий представник у гомологічному ряді алкенів.

У значних кількостях пропілен міститься у продуктах крекінгу і піролізу нафтопродуктів, в невеликих концентраціях — у коксових газах. До атмосфери він потрапляє як із природних джерел (із деяких видів рослин), так і з антропогенних (пожежі, вихлопні гази автомобілів і літаків, тютюновий дим).

  Цей день в історії

1 березня 1896 року французький фізик Анрі Беккерель відкрив явище радіоактивності. Він залишив зразки солей уранілу загорнутими у фотопапір і пізніше виявив, що на ньому проявилося зображення.

  Чи знаєте Ви, що…

… термін вітамін був утворений від сполук з аміногрупою NH2, однак пізніше з'ясувалося, що її містять лише вітаміни групи B?
… характерний «запах металу» належить окт-1-ен-3-ону[en], що утворюється при контакті шкіри людини з металевою поверхнею?
хлорид натрію може мати й інші формули, відмінні від класичної NaCl, як-от Na3Cl, Na2Cl, Na3Cl2 або NaCl7?

  Стислий перегляд тем


Бажаєте взяти участь у розвитку хімічного сегменту Вікіпедії? Завітайте на сторінку «Проєкт Хімія»!
Ви можете допомогти, створивши в рамках проєкту одну з необхідних статтей або доповнивши незавершені.