Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портал Хімія
Ласкаво просимо!
20% Хімія — одна з природничих наук. Вона вивчає перетворення матерії, коли в результаті хімічних реакцій з одних речовин утворюються інші, що мають відмінний склад чи будову, а також інші хімічні властивості. Завданням хімії є дослідження властивостей речовин, їхньої будови, вивчення умов та способів перетворення одних речовин на інші, а також практичне використання таких реакцій.
« Хіміки — це ті, хто насправді розуміють світ.  »

Лайнус Полінг

Вибране зображення

Вибрана стаття
Галіт

Хлори́д на́трію — хімічна сполука складу NaCl з іонною кристалічною граткою. Речовина є твердими, прозорими і солоними на смак кристалами. У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані (насамперед у морях та океанах), а у кристалічному стані входить до мінералу галіту, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль і морська сіль.

Хлорид натрію широко використовується в кулінарії як приправа до їжі, він також є важливою сировиною для одержання гідроксиду натрію, соди і хлору.

Добра стаття
Молекула етанолу

Етано́л — органічна сполука ряду одноатомних спиртів складу С2Н5ОН. За звичайних умов є безбарвною, легкозаймистою рідиною, що проявляє токсичні і канцерогенні властивості.

Етанол є головною складовою спиртних напоїв, які зазвичай виготовляються ферментацією вуглеводів. Окрім виготовлення харчових продуктів етанол застосовується у великій кількості в якості пального, розчинника, антисептика.

У новинах

15 тра Науковці Токійського університету вперше виміряли електронегативність окремих атомів. За допомогою атомно-силового мікроскопу вони встановили, що значення електронегативності для Оксигену та Алюмінію становлять 3,07 і 1,24 відповідно, що є близьким до значень, теоретично розрахованих Л. Полінгом (3,5 та 1,5 відповідно).

12 тра Аналізуючи дані зі спектрометрів на телескопах «Габбл» і «Спітцер», дослідники з NASA виявили, що відкрита у 2010 році на відстані 450 світлових років від Сонячної системи планета HAT-P-26b[pl] має воду у складі своєї атмосфери.

24 кві Хіміки з Марбурзького університету розробили спосіб синтезу тетрагалогенідів урану, який не вимагає жорстких умов — розкладання солей уранілу за 700—800 °C і відновлення воднем із отриманням діоксиду урану, який реакцією з галогенідами алюмінію за 150—300 °C дає цільові сполуки урану.

Архів новин
Цей день в історії
Dow Chemical logo.svg

18 травня 1897 року канадським хіміком Гербертом Доу, розробником промислового методу виділення брому, була заснована компанія «Dow Chemical» — одне з найбільших нині підприємств хімічної промисловості.

Чи знаєте Ви, що…

… для оцінки радіоактивності інколи використовується банановий еквівалент, що заснований на порівнянні з ізотопом Калій-40?
… до 1961 року еталоном атомної маси був Оксиген?
… у людському тілі міститься достатньо Карбону, аби виготовити з нього 9000 графітових олівців?

Стислий перегляд тем
Історія хімії

АлхіміяАтомно-молекулярне вченняФілософський каміньФлогістонХімія в УкраїніЯтрохімія

Розділи хімії

Аналітична хіміяБіохіміяГеохіміяКристалохіміяНеорганічна хіміяОрганічна хіміяТеоретична хіміяФізична хімія

Хімічний елемент

АтомАтомна масаАтомний номерЕлектронна конфігураціяВалентністьСтупінь окисненняІзотоп

Хімічні взаємодії

Хімічна реакціяХімічна рівновагаШвидкість реакціїМеханізм реакціїПорядок реакціїСтехіометріяІнтермедіатКаталіз

Періодична система хімічних елементів

Періодичний законБлокГрупаПеріодs-елементиp-елементи[ru]d-елементиf-елементи[ru]Острів стабільності

Закони і теорії

Атомна теоріяЗакон Гей-ЛюссакаЗакон збереження масиМетод молекулярних орбіталейПринцип Ле Шательє — БраунаТеорії кислот і основТеорія Бутлерова

Будова сполук

МолекулаІонАніонКатіонФункціональна групаІзомерІзомеріяКоординаційне числоЛігандРадикалПравило октету
Хімічні зв'язки: водневийіоннийковалентний (пі-зв'язок, сигма-зв'язок) • металічний

Хімічні одиниці і величини

Атомна одиниця масиАтомна масаМолекулярна масаМольМолярна масаХімічний еквівалентЧисло АвогадроpHКонцентрація розчинуКонстанта рівновагиДобуток розчинності

Лабораторні методи

ГравіметріяЕлектрофорезТитриметріяСпектрофотометріяХроматографіяЯМР-спектроскопія
ДекантаціяДистиляціяЕлектролізЕкстракціяКристалізаціяОсадженняРектифікаціяСублімаціяФільтраціяФракціонування

Хімія та суспільство

ДобриваЕтиловий спиртЗабруднення довкілляКислотні дощіНанотехнологіїПереробка нафтиПестицидиПластмасиПолімериРадіоактивні відходиФреониХарчові добавкиХемофобіяХіміотерапіяХімічна зброяХімічна промисловістьХімічні джерела струмуЯдерне паливо

Братні портали
Хімія у проектах Вікімедіа
Астрономія Біологія Медицина Мінералогія Техніка Фізика
Хімія у Вікіцитатах  Вікіцитати Хімія у Wikimedia Commons  Вікісховище
Бажаєте взяти участь у розвитку хімічного сегменту Вікіпедії? Завітайте на сторінку «Проект Хімія»!
Ви можете допомогти, створивши в рамках проекту одну з необхідних статтей або доповнивши незавершені.