Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Розділ Вікіпедії: Хімія
Проект  |  Портал (Скор.: П:ХІМ)

Портал   Обговорення порталу   Проект   Обговорення проекту   Учасники проекту
Science-symbol-2.svg
Nuvola apps edu science.svg


Хімічний портал

Хімія — одна з наук про природу, вона вивчає хімічні перетворення речовин, тобто такі перетворення, при яких молекули одних речовин руйнуються, а на їх місці утворюються молекули інших речовин із новими властивостями.

Завданням хімії є дослідження властивостей елементів і хімічних сполук, залежності властивостей речовин від їх складу й будови, вивчення умов перетворення одних речовин у інші, поширення хімічних речовин у природі та способи їх одержання, реакції хімічних сполук, а також практичне використання цих реакцій.

редагування 

Вибране зображення

редагування 

Вибрана стаття

Goldenwiki 1.5.png
DNA Overview.png

Дезоксирибонуклеї́нова кислота́ (ДНК) — один із двох типів нуклеїнових кислот, який забезпечує зберігання, передачу з покоління в покоління і реалізацію генетичної програми розвитку і функціонування живих організмів. Основна роль ДНК в клітинах — довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків.

З хімічної точки зору, ДНК — це довга полімерна молекула, що складається з послідовності блоків — нуклеотидів. Кожний нуклеотид складається з азотистої основи, цукру (дезоксирибози) і фосфатної групи. Зв'язки між нуклеотидами в ланцюжку утворюються за рахунок дезоксирибози і фосфатної групи. У переважній більшості випадків (окрім деяких вірусів, що містять одноланцюжкові ДНК) макромолекула ДНК складається з двох ланцюжків, орієнтованих азотистими основами один проти одного. Ця дволанцюжкова молекула утворює спіраль. В цілому структура молекули ДНК отримала назву «подвійної спіралі».

Детальніше...

редагування 

Добра стаття

Silverwiki.png
Ізопропіловий спирт

Ізопропі́ловий спирт (2-пропанол, пропан-2-ол, ізопропанол, диметилкарбінол) CH3CH(OH)CH3 — найпростіший вторинний одноатомний спирт аліфатичного ряду. Належить до речовин 3-го класу небезпеки (помірно небезпечні речовини) за ступенем впливу на організм, має наркотичну дію. ГДК для випарів ізопропанолу в повітрі становить 10 мг/м³. Отруєння ізопропіловим спиртом настає внаслідок вдихання випарів, що містять концентрацію, яка перевищує ГДК, кумулятивних властивостей не має. Споживання навіть у невеликих дозах викликає отруєння. Широко використовується як розчинник у промисловості й технічний спирт у засобах для чищення скла, оргтехніки та ін.

Товарний ізопропанол містить від 91 до 99,5% спирту. Технічні умови для цього продукту не встановлено, через що препарат, який надходить на продаж, за складом може відповідати навіть азеотропній суміші з водою. Ступінь чистоти спирту може коливатися в широких межах залежно від способу його одержання й використаної сировини.

Детальніше...

редагування 

Вибрана біографія

Mariecurie.jpg

Марі́я Склодо́вська-Кюрі́ (французьке ім'я — Марі́ Кюрі́, фр. Marie Curie, уроджена Марі́я Склодо́вська, пол. Maria Skłodowska, нар.7 листопада 1867(18671107) — 4 липня 1934) — французький фізик, хімік, педагог, громадська діячка польського походження.

1898 року оголосила про можливість існування нового, сильно радіоактивного елементу в руді уранової смолки. Її чоловік П'єр відмовився від власних досліджень, щоб допомагати Марії, і в тому ж році вони оголосили про існування двох радіоактивних елементів: полонію і радію. У 1902 році ними одержано один з цих елементів — радій. Обоє вчених відмовилися взяти патент на своє відкриття; разом їх було нагороджено медаллю Деві (1903) і відзначено Нобелівською премією з фізики (1903) разом з Антуаном Беккерелем. Марія Кюрі написала «Трактат про радіоактивність» (1910) і була нагороджена Нобелівською премією з хімії 1911 року.

Читати далі...

редагування 

Вибрана хімічна реакція

Відновлення́ за Кі́жнером—Во́льфом — хімічна реакція повного відновлення карбонільної групи за допомогою гідразину та сильною основою (найчастіше — гідроксидом калію).

The Wolff-Kishner reduction

Спочатку реакція поводилася нагріванням гідразону з етоксидом натрію в автоклаві при ~200 °C. Згодом було показано, що й інші основи можуть бути використані зі схожою ефективністю. В якості розчинника зазвичай використувується діетиленгліколь.

Детальніше...

редагування 

Вибрана речовина

Ferrocene.svg

Фероце́н — один з найвідоміших представників металорганічних сполук, представник класу сандвічевих сполук. Номенклатурна назва: біс-η5-циклопентадієнферум (II) (η55Н5)2Fe. Фероцен являє собою оранжеві кристали, стійкі до 470 °C. Розчинний в органічних розчинниках, не розчиняється у воді; стійкий до дії повітря, гарячої концентрованої хлоридної кислоти та розчинів лугів.

Фероцен був отриманий випадково в 1952 р. Т. Кілі і П. Посоном. Автори мали намір отримати дициклопентадієніл C5H5-C5H5 при дії FeCl3 на циклопентадієнілмагнійбромід C5H5MgBr. Проте реакція пішла трохи інакше:

6C5H5MgBr + 2FeCl3 → 2(C5H5)2Fe + C5H5-C5H5 + 3MgCl2 + 3MgBr2

Детальніше...

редагування 

Списки

редагування 

Події місяця

Перший знімок руки Вільгельма Рентгена, зроблений ним самим 22 грудня 1895 р.

Народилися

М. Ломоносов

Померли

редагування 

Хімічна освіта і наука в Україні

Nuvola apps bookcase.svg

Факультети

Заклади професійної освіти

Наукові установи

редагування 

У новинах

  • 19 листопада. Дослідники з Університету Райса відкрили можливість енергоефективного розділення водно-спиртової суміші за допомогою наночастинок золота: у їхньому досліді з етанолом і пропан-1-олом спирт випаровувався при опромінюванні суміші з наночастинками лазером, без необхідності доведення її до кипіння. Такий метод дистиляції може заощаджувати до 75—80% енергії порівняно з традиційним.
  • 15 листопада. Наукова група В. Ананікова з Інституту органічної хімії РАН розробила ефективний метод виділення з нафти тіолів, які є важливою сировиною для полімерів. Метод проводиться у присутності каталізатору — N-гетероциклічного комплексу паладію (NHC)Pd(acac)Cl, який здійснює перетворення тіолів у вінілсульфіди.
  • 13 листопада. Створено першу «пористу» рідину, що подібна до традиційних твердих цеолітів чи металоорганічних каркасів, і може поглинати певні молекули (наприклад, деякі гази). У процесі її створення дослідники розчиняли каркасні молекули у краун-етерах, а для збільшення їхньої розчинності додатково модифікували їх шістьма краун-етерними групами.
редагування 

Чи знаєте Ви, що...

… білок тітин має молекулярну масу близько 3 мільйонів а.о.м., а його номенклатурна назва є найдовшим у світі словом?
… місто Сєвєродонецьк має на своєму гербі зображення реторти?
… здатність відчувати смак фенілтіокарбаміду є одним з тестів для визначення генотипу людини?

редагування 

Періодична система елементів

редагування 

Лабораторні прийоми

редагування 

Хімічне обладнання

Лабораторний стакан
Апарат Кіппабюксбюреткавіскозиметрвагиводяна банявитяжна шафаволюмометрворонка Бюхнерагорілка Бунзенадистиляторділильна воронкаексикатор • калориметрколориметркюветалабораторні колби (Бунзена, Ерленмейера, Клайзена, круглодонна, мірна, реторта) • лабораторний стаканмагнітна мішалкамас-спектрометрмензуркамірний циліндрпіпетка • пробіркаспектрофотометртермометртигельхолодильникцентрифугаштативЯМР-спектрометр
редагування 

Хімічна промисловість в Україні

Grangemouth04nov06.jpg

Галузі: агрохімічнагірничо-хімічнанафтогазовакоксохімічнасклянатуковафармацевтичнацелюлозна

Підприємства: Авдіївський коксохімічний заводАзот (Черкаси) • Алчевський коксохімічний заводВінницяпобутхімДНВП «Цирконій»ДніпроАзотДніпрошинаДонецький коксохімічний заводКиївхімволокноКонцерн СтиролМакіївський коксохімічний заводМаркохімОб'єднання «Склопластик»Одеський припортовий заводПридніпровський хімічний заводРівнеазотРубіжанський хімічний комбінатСумихімпромСєвєродонецьке об'єднання «Азот»ХарпластмасХімреактивЧеркаське хімволокноЧернігівське ХімволокноЧернігівфільтрЯворівський гірничохімічний комбінатЯсинівський коксохімічний завод

редагування 

Хімія та суспільство

Модель атому гелію
АзбестАнаболічні стероїдиАспартамАспіринБензинБілкиВіаграВітаміниВуглеводиВуглекислий газДобриваЕтанолЖириЖирні кислотиЗабруднення довкілляЗелена хіміяІнсулінКислотні дощіНейлонОзонПаливоПарацетамолПеніцилінПластмасиПсихотропні речовиниРадикалиРадіоактивні відходиСільСмогТаміфлюФреониХімічна зброяХолестеринЦукорЯдерне паливоЯдерний синтез
редагування 

Історія хімії та філософія

William Fettes Douglas - The Alchemist.jpg

Історія хімії вивчає і описує складний процес накопичення специфічних знань, що відносяться до вивчення властивостей і перетворень речовин; її можна розглядати як прикордонну область знання, яка зв'язує явища і процеси, що відносяться до розвитку хімії, з історією людського суспільства. Історію хімії прийнято підрозділяти на декілька періодів; при цьому слід враховувати, що ця періодизація, будучи достатньо умовною і відносною, має швидше дидактичний зміст.

Одним з періодів історії хімії та філософії, який мав і справив величезне значення на становлення хімії як окремої науки, є період алхімії.

редагування 

Класи хімічних речовин

Прості речовини
• Метали Актиноїди · Лантаноїди · Лужні · Лужноземельні · Перехідні
• Неметали Благородні гази · Галогени · Халькогени · Пніктогени
• Напівметали
Функціональні класи Кислоти · Ангідриди · Основи · Солі
Неорганічні сполуки Галогеніди · Гідриди · Халькогеніди · Оксиди · Карбіди · Нітриди · Фосфіди · Інтергалогеніди · Оксогалогеніди · Інтерметаліди · Неорганічні полімери
Органічні сполуки
• Вуглеводні Алкани · Алкени · Алкадієни · Алкіни · Анулени · Арени · Асфальтени · Поліциклічні · Циклоалкани
• Оксигеновмісні Альдегіди · Ангідриди · Вуглеводи · Гідроксикислоти · Естери · Етери · Карбонові кислоти · Кетони · Оксокислоти · Спирти · Феноли
• Нітрогеновмісні Азиди · Аміни · Аміди · Амінокислоти · Діазосполуки · Іміни · Нітрили · Нітросполуки
• Елементоорганічні Борорганічні · Літійорганічні · Металоорганічні · Силіційорганічні · Сульфурорганічні · Фосфорорганічні · Флуорорганічні
• Органічні полімери Білки · Нуклеїнові кислоти · Поліакрилати · Поліестери · Поліаміди · Поліаміни · Полісахариди · Поліуретани
редагування 

Нові статтіУсього знайдено статей: 11706

редагування 

Стислий перегляд тем

Hourglass 2.svg Історія хімії

АлхіміяФлогістонАтомно-молекулярне вченняХімія в Україні

Disambiguation.svg Розділи хімії

Аналітична хіміяКристалохіміяНеорганічна хіміяОрганічна хіміяТеоретична хіміяФізична хімія

Table icon.svg Періодична система хімічних елементів

Періодичний законГрупаПеріодПравило октету

Stylised Lithium Atom.svg Хімічний елемент

Атомна масаЕлектронна конфігураціяВалентністьСтупінь окисненняІзотоп

Nuvola apps katomic.svg Хімічні сполуки

Молекулярна масаБрутто-формулаСтруктурна формулаНоменклатура ІЮПАК

Chemfm carbon monoxide 3 1.svg Хімічні зв'язки

Водневий зв'язокІонний зв'язокКовалентний зв'язок (пі-зв'язок, сигма-зв'язок) • Металічний зв'язок

Wirkungsquerschnitt-Skizze.svg Будова хімічних сполук

ІонАніонКатіонРадикалФункціональна групаІзомерЛігандКоординаційне число

Merge-arrows.svg Хімічні взаємодії

Реакція обмінуРеакція нейтралізаціїЛанцюгова реакціяЕкзотермічна реакціяЕндотермічна реакціяХімічна рівновагаКонстанта рівновагиКаталізІнтермедіатПорядок реакції

Green open book.png Закони і теорії

Закон Гей-ЛюссакаЗакон збереження масиПринцип Ле Шательє — БраунаТеорії кислот і основ

Scales-symbola.svg Хімічні одиниці і величини

Атомна одиниця масиМольХімічний еквівалентЧисло АвогадроpHКонцентрація розчину

редагування 

Чим допомогти?

Nuvola apps korganizer.png

Розвиток порталу

Підготовка нових зображень, поліпшення й вибір нових вибраних та добрих статей, підготовка подій місяця, внесення хімічних університетів та факультетів України.
Chem template.svg

Розвиток хімічної тематики у Вікіпедії

На сторінці Проект:Хімія Ви можете приєднатися до учасників проекту, котрий створено для організації роботи з всебічного покращення хімічного сегменту Вікіпедії. В рамках Вікіпроекту пропонується створювати та вдосконалювати статті з хімії, хімічні шаблони, ілюструвати статті тощо.
редагування 

Братні портали

редагування 

Братні проекти Вікімедії

Очистити кеш

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


АвіаціяАвтомобіліАнархізмАніме та манґаАнтропологіяАрхітектураАстрономіяБарокоБіографіїБіологіяБотанікаБуддизмВійнаВійськова технікаВільне програмне забезпеченняГаррі ПоттерГеографіяПерша світова війнаДруга світова війнаЕкологіяЕкономікаЕнергетикаЕтнологіяЗалізницяЗимові види спортуІнформаційні технологіїІндуїзмІсламІсторіяІхтіологіяКатолицтвоКінематографКнигиКомунізмКосмонавтикаКультураЛГБТЛітератураМатематикаМедицинаМистецтвоМінералогіяМузикаНаукаНейробіологіяОсвітаОлімпійські ігриПивоПластунствоПолітологіяПравоПравослав'яПрограмуванняПротестантизмПсихологіяСНІДСобакиСоціологіяСРСРСпортСучасна українська літератураСтародавній РимТеатрТенісТехнікаТуризмУкраїнська діаспораУкраїнська літератураУкраїнська моваУкраїнська повстанська арміяУкраїнський рокФантастикаФемінізмФізикаФілософіяФормула-1ФортифікаціяФутболХіміяХрами східної традиціїХристиянствоЧЄ з футболу 2012ШахиЮдаїзм
АвстраліяАвстріяАзіяАфрикаАнгліяБельгіяБілорусьБолгаріяБутанГреціяГрузіяДаніяЕстоніяЄвропаЄвросоюзЄгипетЄменІзраїльІндіяІрландіяІспаніяІталіяКанадаКаталоніяКитайКіпрКореяЛатвіяЛитваЛюксембургМальтаМолдоваМонголіяНідерландиНімеччинаПівденна АмерикаПАРПівнічна АмерикаПольщаПортугаліяРосіяРумуніяСловаччинаСловеніяСШАТаїландТуреччинаУгорщинаУдмуртіяУзбекистанУкраїнаФінляндіяФранціяХорватіяЧехіяЧиліШвейцаріяШвеціяШотландіяЯпонія
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти