Франсуа Тюро-Данжен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Франсуа Тюро-Данжен
фр. François Thureau-Dangin
Thureau-dangin.jpg
Народився 3 січня 1872(1872-01-03)
Париж
Помер 24 січня 1944(1944-01-24) (72 роки)
Париж
Громадянство Франція Франція
Діяльність антрополог, археолог, математик, історик математики, epigrapher, assyriologist
Alma mater Колеж Станіслава в Парижі[d]
Сфера інтересів археологія
Заклад Франція
Член Академія надписів та красного письменства, Société Asiatique[d], Британська академія і Міжнародна академія історії науки[d]
Рід Thureau-Dangin[d]
Батько Paul Thureau-Dangin[d]

Франсуа Тюро-Данжен у Вікісховищі?

Франсуа Тюро-Данжен (фр. François Thureau-Dangin, 3 січня 1872 р., Париж — 24 січня 1944 р.) — видатний французький шумеролог, який заклав підвалини шумерології як науки[1], археолог.

Життєпис[ред. | ред. код]

Жан-Габрієль-Франсуа Тюро-Данжен народився 3 січня 1872 року у Парижі. Його батьком був Поль Тюро-Данжен — історик Франції, секретар Французької академії, католицький діяч. Нащадок заможної родини міг не думати про хліб насущний і обирати собі кар'єру до душі. Внаслідок перенесеного в дитинстві захворювання Франсуа слабував на слух, що сильно заважало йому у спілкуванні з ровесниками і ставило хрест на ймовірній політичній кар'єрі. Ця вада в значній мірі сприяла тому, що юнак поринув у книжки і обрав собі долю вченого.

Закінчивши гімназію Тюро-Данжен рік слухав курси з біблійної екзегетики А.-Ф. Луазі, а потім перейшов до Лувру де вивчав клинопис під керівництвом Й. Менана, П. Шейля, Жюля Оппера. В Луврі Франсуа зацікавився величезною колекцією знахідок добутих експедицією Е. де Сарзека з телю Телло у 1877 році. Це були скульптури та надписи з Лагашу, на той момент ще не прочитані. У 1895 році молодик став ассистентом зберігача клинописів Лувру, а з 1908 року Тюро-Данжен вже сам обіймав посаду хранителя клинописів у відділі східних старожитностей. З 1910 року співредактор французького ассирологічного журналу «Revue d'assyriologie». У 1917 році Франсуа Тюро-Данжен був обраний членом Французької академії літератури та надписів, а у 1925 році став директором департаменту східних старожитностей Лувру.

У 1927—1931 рр. був епіграфістом у археологічній експедиції яка знайшла городище ІІІ тисячоліття до нашої ери в сирійських селищах Арслан Таш и Телль-Ахмар.

Франсуа Тюро-Данжен вніс величезний вклад у шумерологію, заклавши її підвалини. Саме він переклав та опублікував основні пам'ятки за якими вивчають шумерські мову, культуру та історію: старошумерські царські надписи, конус Енметени, циліндри Гудеа, надписи та гімни царів ІІІ династії Уру та багато іншого. Саме Тюро-Данже сформулював правила транслітерації текстів шумерською мовою якими з певними виправленнями користуються і досі.

Помер Франсуа Тюро-Данжен 24 січня 1944 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Тюро-Данжен (Thureau-Dangin) Франсуа (1872—1944), Большой энциклопедический интернет словарь(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]