Цандер Фрідріх Артурович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Цандер Фрідрих Артурович)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цандер Фрідріх Артурович
нім. Georg Arthur Constantin Friedrich Zander
Народився23 серпня 1887(1887-08-23)[1][2]
Рига, Російська імперія[3]
Помер28 березня 1933(1933-03-28)[3][2] (45 років)
Кисловодськ, Північно-Кавказький край, РСФРР, СРСР[3]
·черевний тиф
ПохованняКисловодськ
Країна Російська імперія
 СРСР
Діяльністьвинахідник, інженер, бортінженер
Alma materRīgas politehniskais institūts[d]
Галузькосмонавтика
ЗакладМосковський авіаційний інститут
БатькоArthur Georg Zanderd[4]
Брати, сестриKurt Zanderd[4]
Нагороди
Автограф

Фрі́дріх Арту́рович Ца́ндер (11 [23] серпня 1887(18870823), Рига — 28 березня 1933, Кисловодськ) — радянський піонер ракетної техніки і космонавтики. Син німецьких іммігрантів, що переселилися в Радянську Росію. Випускник Ризького технічного університету. Один з розробників першої радянської ракети на рідкому паливі «ГИРД-X».

Біографія

[ред. | ред. код]

Фрідріх Цандер народився родині балтійських німців. Його батько Артур Костянтинович був лікарем, однак захоплювався не тільки медициною, але й іншими природничими науками. Свій інтерес він передав синові.

У 1898 році Фрідріх був зарахований до першого класу Ризького міського реального училища, яке він закінчив через 7 років, ставши одним із найкращих учнів. В останньому класі йому довелося ознайомитися з роботою видатного вченого-самоучки Костянтина Едуардовича Ціолковського «Дослідження світових просторів реактивними приладами», після чого захопився ракетами. Під час навчання на інженера в Ризькому політехнічному інституті Цандер виконав розрахунок траєкторії польоту міжпланетної ракети, яка могла б досягти поверхні Марса. Тема польоту до червоної планеті хвилювала Цандера все життя, а гасло «Вперед, на Марс!» стало його особистим ідеалом.

У 1908 році Цандер опублікував свою першу роботу, присвячену міжпланетним подорожам, розглянувши в ній питання життєзабезпечення людини в космічному польоті, де вперше виклав ідею космічних оранжерей — вирощування їстівних рослин безпосередньо на борту космічного корабля.

У 1911 році ним була запропонована ідея використання частини конструкції корабля як додаткового запасу високоефективного палива. За задумом Цандера, космічний корабель міг злітати як звичайний аероплан, а при досягненні кордонів земної атмосфери використовувати непотрібні елементи конструкції, такі як крила, пропелери, двигун як пальне.

До початку Першої світової війни Цандер працював у Ризі на заводах «Мотор» і «Провідник». Під час війни завод «Провідник» був евакуйований в Росію. Після закінчення війни Цандер вирішив залишитися в Москві[5].

У 1921 році доповідь про цей проект була представлена Цандером на конференції винахідників, а в 1924 році — перероблена і опублікована в 13-му номері журналу «Техніка і життя» під назвою «Перельоти на інші планети». У тій же статті Цандер висловив ідеї про вигоду застосування прямоточних реактивних двигунів, про можливість використання і конструкції сонячного вітрила.

Разом з Юрієм Кондратюком і своїм учителем К. Е. Ціолковським Цандер організував «Товариство вивчення міжпланетних сполучень». У ранніх роботах якого була вперше розглянута можливість використання атмосфери для гальмування і повернення космічних кораблів. У тому ж 1924 році Цандер запатентував ідею крилатої ракети, яка повинна була стати основним засобом для виконання міжпланетних перельотів.

В 19291932 побудував і випробував реактивний двигун на стисненому повітрі з бензином (ОР-1). В 19301931 роках викладав у Московському авіаційному інституті, в 19311932 — головував в Групі вивчення реактивного руху (ГВРР), яка створила і запустила в 1933 році першу радянську ракету конструкції М. К. Тихонравова, а потім другу — за проектом Цандера. В 1933 — побудував і випробував реактивний двигун на рідкому кисні та бензині (ОР-2).

Ф. А. Цандер не побачив старту своєї ракети: він захворів і помер від тифу за кілька місяців до старту. Похований у Кисловодську на Старому Військовому кладовищі.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Deutsche Nationalbibliothek Record #1037920791 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
  2. а б Енциклопедія Брокгауз
  3. а б в Цандер Фридрих Артурович // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  4. а б BBLD - Baltisches biografisches Lexikon digital — 2012.
  5. Фридрих Цандер (рос.)[недоступне посилання з липня 2019]