Щек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щек
Основание Киева тремя братьями Кием, Щеком и Хоривом и сестрой Лыбедью.jpg
Попередник: Кий
Наступник: Хорив
 
Смерть: VI ст.
Київ (?)
Рід: Києвичі

Щек — один із трьох легендарних братів, котрі заснували місто Київ.

Історична довідка[ред. | ред. код]

Ім'я Щек виникло, ймовірно, через намагання давніх киян знайти пояснення назві однієї з київських гір, Щекавиці.

Пам'ятник засновникам Києва

Ломоносов у суперечці з Вольтером із приводу заснування Києва візантійським імператором категорично заявляв: «Грецькі царі аж ніяк нічого не будували на Русі, а побудовано Київ від князів Кия, Щека і Хорева». Але незабаром і серед захисників Несторової версії виникли великі суперечки. Якщо Кий ще допускався у ролі полянського князя, то стосовно його братів і сестри були серйозні зауваження.

Версію про існування Щека, а точніше — народності, пов'язаної з цим іменем, висловлювали ще вчені середини XIX століття, і підставою для такого висновку прислужилася друга назва гори Щекавиці — Скавіка.

Академік Рибаков вважав, що постаті Щека, Хорива і Либіді мають літературне походження. «І брати, і сестра, — зазначав історик, — придумані, вочевидь, для осмислення назв двох київських гір — Щековиці і Хоревиці та назви річки Либідь» (1966 р.). Проте дослідник Третьяков у 50-ті роки ХХ століття не виключав факту існування середнього брата: «Назва стародавнього городища — Щековиця — збереглася в народній пам'яті з часів самого Щека, що жив, напевно, у VII або VIII столітті н. е.», — писав учений. До речі, і академік Н. Я. Марр, прихильник вірменської легенди про Куаре, також підкреслював, що "два імені, Щек і Мелтей, означають те саме — «змій» (1922 р.).

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У Києві є гора Щекавиця

У Львові є вулиця Щекавицька

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]