Ксантореєві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:23, 5 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ксантореєві
Xanthorrhoea glauca
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Асфоделові (Asphodelaceae)
Підродина: Xanthorrhoeoideae
Рід: Ксанторея (Xanthorrhoea)
Sm., 1798
Типовий рід
Xanthorrhoea
Підродини

Asphodeloideae
Hemerocallidoideae
Xanthorrhoeoideae

Синоніми

Aloaceae Batsch
Asphodelaceae Juss.
Dianellaceae Salisb.
Geitonoplesiaceae R.Dahlgren ex Conran
Hemerocallidaceae R.Br.
Johnsoniaceae Lotsy
Phormiaceae J.Agardh

Вікісховище: Xanthorrhoeaceae

Ксантореєві[1][2](Xanthorrhoeaceae Dumort., 1829) — родина однодольних рослин порядку холодкоцвіті (Asparagales). За системою APG IV родина понижена до рівня підродини у межах родини асфоделових (Asphodelaceae).

Систематика

Алое (Aloe ferox)
Гавортія (Haworthia maxima)
Діанела (Dianella sandwicensis)
Лілійник (Hemerocallis esculenta)
Ксанторея (Xanthorrhoea quadrangulata)
Джонсонія (Johnsonia pubescens)

Ксантореєві поділяються на три підродини, що містять за різними джерелами 34-38 родів.

Список підродин і родів[3]

Історія

Хоча родина ксантореєвих була описана бельгійським ботаніком Бартелемі Дюмортьє ще в 1829 році, протягом довгого часу списки родів, що до неї включались, суттєво різнились. Наприклад, згідно систематики, наведеної Арменом Тахтаджяном у книзі «Жизнь растений» 1974 року, до ксантореєвих входило 9 родів:

  1. Acanthocarpus Lehm.
  2. Baxteria R.Br.
  3. Calectasia R.Br.
  4. Chamaexeros Benth.
  5. Dasypogon R.Br.
  6. Kingia R.Br.
  7. Lomandra Labill.
  8. Romnalda P.F.Stevens
  9. Xanthorrhoea Sm.

Потім 8 з них були виключені з родини. Чотири Acanthocarpus, Chamaexeros, Lomandra і Romnalda увійшли до підродини Lomandroideae родини Asparagaceae (Холодкові) і чотири Baxteria, Calectasia, Dasypogon і Kingia були виділені в окрему родину Dasypogonaceae. До 2009 року, коли була опублікована класифікація APG III, в родині Xanthorrhoeaceae лишався тільки один її типовий рід Xanthorrhoea[6]. Згідно нової класифікації, до ксантореєвих були приєднані підродини Asphodeloideae (Асфоделові) і Hemerocallidoideae (Лілійникові), що до того мали статус родин.

Біологічна характеристика

Роди ксантореєвих дуже різноманітні як щодо життєвої форми, так і за будовою квіток. Квіти, як правило, розміщуються на голих квітконосах, що утворюються з прикореневої розетки листя. Асфоделові — багаторічні трави, чагарники, чагарнички, іноді дерева. Багато родів цієї підродини є сукулентами. Лілійникові — багаторічні трав'янисті рослини з підземним кореневищем. Ксанторея належить до рідкісної життєвої форми — трав'яні дерева.

Спільним для всіх ксантореєвих є ксероморфна будова їх вегетативних органів і особливо листків, завжди дуже вузьких (рідко досягають 10-12 мм завширшки) і жорстких, з потужними тяжами склеренхімів, а також з порівняно товстостінними клітинами багатьох інших тканин, в тому числі навіть клітин палісадної паренхіми. Наявність антрахінонів в органах ксантореєвих є також об'єднуючою біохімічною характеристикою.

Поширення

Роди з підродини Asphodeloideae поширені переважно у Старому Світі, зустрічаються в Австралії та Новій Зеландії, але основна частина родів зосереджена у Південній Африці. Зустрічаються в природних умовах і на території України.

Більша частина рослин підродини Hemerocallidoideae родом з тропічних і помірних районів Євразії та Австралії. Вони також зустрічаються в Новій Зеландії, на багатьох островах Тихого океану, західній частині Південної Америки. Рід Caesia є корінним в Південній Африці, а також Австралії.

Рослини підродини Xanthorrhoeoideae, що містить один деревний рід — ксанторея, мешкають в Австралії.

Використання

Деревина деревовидних видів цієї родини служить будівельним матеріалом і йде на різні вироби. Смолу, що місцеве населення виділяє з ксанторей, використовують для виготовлення лаку, але не дуже високої якості. Особливо відома в цьому відношенні жовта смола ксантореї смолистої. Вона має гострий смак і горить з приємним бензойним запахом. У меншій кількості використовують коричневу або червону смолу інших ксанторей. Смолу їх застосовують також у вигляді клею. У аборигенів Австралії ніжки суцвіть ксанторей йшли на виготовлення списів, наконечники до яких приклеювали цією смолою.

Рослини з підродинн Asphodeloideae і Hemerocallidoideae широко використовують в народній медицині. Особливо відомим в цьому відношенні є рід Алое, зокрема Aloe vera, який використовують також у косметиці. Багато видів підродин асфоделових і лілійникових мають також декоративне значення і вирощуються як кімнатні або садові рослини. Зокрема, широкої популярності набув рід Лілійник, для якого виведено багато сортів і гібридів.

Примітки

Джерела

Посилання