Зоряні війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоряні війни
Автор Джордж Лукас
Ориґінальний твір Зоряні війни (1977)
Друкована продукція
Книжки Список
Комікси Список[en]
Фільми і серіали
фільми Трилогія-приквел:

Оригінальна трилогія:

Трилогія-сиквел:

Антологія:

 • Вигнанець
  (2016)
 • Безіменний фільм про Хана Соло
  (2018)
 • Безіменний фільм про Бобу Фетта
  (2020)
телесеріали Війни клонів (2008—2014)
Повстанці[en] (2014—)
Ігри
відеоігри Список
Аудіо
радіопрограми Star Wars[en]
ориґінальні мелодії Музика Зоряних війн
Різне
іграшки Фігурки та інш.

Зо́ряні ві́йни (англ. Star Wars; МФА: [stɑːɹ wɔːɹz]) — культова[1] епічна[2] фантастична сага, що містить оповіді про протистояння планет, цивілізації та фракцій «Далекої галактики». Містить 7 основних кінофільмів, а також анімаційні серіали, мультфільми, телефільми, книги, комікси, відеоігри, поєднані єдиним всесвітом дії, придуманим та початково зображеним у фільмах американським режисером і продюсером Джорджем Лукасом на початку 1970-х років. З цієї причини «Зоряні війни» є перш за все кіносагою і фільми за нею задають канон для решти творів.

Офіційна дата нарождення проекту — 25 травня 1977 року — дата виходу на широкий екран кінофільму «Зоряні війни» (нині це IV Епізод), однак перший твір за всесвітом — однойменна книга-новелізація — з'явилася ще 1976 року, оскільки продюсери побоювались провалу фільму в прокаті.

Ієрархія проекту[ред.ред. код]

Сьогодні ієрархію проекту можна подати так:

 • «Зоряні війни» (марка) — сукупність всіх матеріалів, випущених за офіційною ліцензією «Lucasfilm». Сюди входять канонічні та неканонічні твори, які складають історію всесвіту «Зоряних війн», фільми, література, відеоігри, іграшки, тематичні парки, сувенірна продукція та ін.
  • Всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Universe - SWU) — сукупність всіх матеріалів на тематику «Зоряних війн», випущених за офіційною ліцензією, які містять біографії вигаданих персонажів, описи подій, вигадані документи, хронології. В його рамках існує поділ за канонічністю. Найавторитетніший, G-канон, — це твори, канонічність яких підтверджена Джорджом Лукасом (кіноепопея, радіопостановки, новелізації) і до створення яких він мав безпосередній стосунок. Пізніші твори в ньому можуть перекривати старіші ретконом. T-канон складають деякі телевізійні серіали, події яких вважаються такими, що відбувалися поряд з фільмами кіноепопеї. C-канон складають комікси, романи, настільні ігри, відеоігри, серіали, які мають окремі канонічні елементи. S-канон утворений творами, випущеними до кіноепопеї, та вторинними творами, що пізніше частково стали складовими G-канону. N-канон не є канонічним взагалі, описуючи альтернативні або визнані «Lucasfilm» неправдивими події. D-канон утворений гумористичними творами за Зоряними війнами». База даних всіх творів, поділених за канонічністю, складає так званий голокрон (Holocron)[3].
   • Кіноепопея «Зоряні війни» — сім фільмів-епізодів (19772015), сюжети яких є основою для всієї франшизи[4].
   • Розширений всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Expanded Universe - SW:EU), скорочено РВ — всесвіт «Зоряних війн» за винятком кіноепопеї — доповнює і розширяє всесвіт, розповідаючи його історію від найдавніших часів до 137-го року після фільму «Нова надія». У проекті зустрічається велика кількість нових персонажів, історій, моделей техніки та технологій, рас та тварин. Після виходу сьомої частини кіноепопеї вважається неканонічним і належить до N-канону. Проте деякі, порівняно рідкісні, його елементи внесені в канон вищих рангів[5].

Всесвіт «Далекої галактики»[ред.ред. код]

Карта «Далекої галактики»

Початковою фразою у всіх фільмах за «Зоряними війнами» є «A long time ago, in a galaxy far, far away…» (Колись дуже давно в дуже-дуже далекій галактиці). Сага оповідає про життя різних цивілізацій та фракцій цієї галактики, з-поміж яких існують як люди, так і різноманітні інші мислячі істоти, високорозвинені та примітивні, численні фантастичні тварини і рослини. Історія охоплює тисячі років від давнини до «нинішнього» часу, зображеного перш за все у фільмах. Більшу частину галактики в різні часи контролювала якась держава: Галактична республіка, Галактична імперія, Нова республіка або Галактичний альянс. Ці держави охоплювали чи охоплюють тисячі планет з різним населенням та рівнем розвитку. Найчисленнішим видом галактики є люди, які, подібно як на Землі, різняться рисами обличчя та кольором шкіри. Людська мова є базою для Основної галактичної мови.

Галактика поділяється, залежно від устрою і значення, на регіони. Ті в свою чергу на сектори, планетні системи і окремі планети. Основними регіонами є Ядро, Колонії Ядра, Внутрішнє кільце, Регіон експансії, Середнє кільце, Зовнішнє кільце, Рукав Тінґел, Дикий простір і Невідомі регіони.

Ключовим поняттям для всесвіту «Зоряних воєн» є Сила — енергія чи поле, яка пов'язує все живе в галактиці[6]. Багато мислячих істот вміють користуватися Силою, щоб отримувати подібні на магію можливості. Сила має Світлий і Темний бік, навколо протистояння яких обертається багато подій «Зоряних воєн». Тоді як Світлий бік — це контроль власних емоцій та спрямування Сили для захисту миру, Темний бік — це слідування своїм емоціям, спрямування Сили на досягнення особистої могутності. Традиційно Світлий бік сповідують джедаї, а Темний — ситхи.

Літочислення традиційно ведеться від битви над планетою Явін, в якій Галактична імперія зазнала ключової поразки від повстанців. Дати відповідно записуються ДБЯ (до битви над Явіном) і ПБЯ (після битви над Явіном)[7].

Кіноепопея[ред.ред. код]

Знаменитий вступ саги на прикладі IV епізоду:
0:20-0:26 — Давним-давно, в далекій-далекій галактиці... (англ. A long time ago in a galaxy far, far away...)
0:29-0:35 — Логотип саги
0:39-1:50 — Індивідуальний вступний текст

Кінематографічний цикл «Зоряні війни» містить шість епізодів, знятих в два етапи, причому спочатку були зняті четвертий, п'ятий і шостий епізоди, і лише через шістнадцять років — перший, другий і третій. У 2015 році вийшов сьомий, яким започатковано нову трилогію.

Оригінальна трилогія

Трилогія-приквел

Трилогія-сиквел

Оригінальна трилогія[ред.ред. код]

Оригінальну або «класичну» трилогію складають Епізоди IV, V, VI. Така нумерація була обрана з причини великого об'єму початкового сценарію. Лукас прийняв рішення знімати з середини, оскільки помістив там найбільш цікаві, на його думку, події.

Події цієї трилогії розгортаються в часи панування Галактичної імперії. Події обертаються навколо боротьби повстанців проти Галактичної імперії, якої правлять ситхи імператор Палпатин і Дарт Вейдер. Концентрується на пригодах екіпажу корабля «Тисячолітній сокіл», Люка Скайвокера та принцеси Леї.

Трилогія-приквел[ред.ред. код]

Після розлучення у 1987 році Джордж Лукас втратив велику частину свого статку і не мав бажання повертатись до «Зоряних воєн», і неофіційно скасував зйомки сиквелу трилогії. Але після того, як «Зоряні війни» стали знову популярними, Лукас побачив, що в них досі багато шанувальників. У 1993 році він анонсував, що зніме приквели. Він почав створювати історію, у центрі якої стояли Анакін Скайвокер — майбутній Дарт Вейдер, та перетворення Галактичної республіки на авторитарну імперію. У 1994 році Лукас почав писати сценарій до першого фільму, який мав назву Епізод I: Початок. І в цей же час почав роботу над другим фільмом (Епізод ІІ).

Епізод І вийшов на екрани в травні 1999 року та зібрав у прокаті $924,317,558. Епізод ІІ вийшов на екрани в травні 2002 року та зібрав у прокаті $649,398,328. Епізод ІІІ вийшов на екрани в травні 2005 року.

Трилогія-сиквел[ред.ред. код]

Третя трилогія започаткована Епізодом VII. Її події розгортаються через 20 років після Епізоду VI. Сюжет оповідає про долю героїв двох попередніх трилогій і боротьбу Опору та Нової республіки проти Верховного Порядку — організації, що продовжує традиції Галактичної Імперії.

Розширений всесвіт[ред.ред. код]

Розширений всесвіт «Зоряних воєн» або «Легенди Зоряних воєн» — це сукупність матеріалів, які зображають всесвіт поза кіносагою. Включає книги, анімацію, іграшки, відеоігри, випущені до 24 квітня 2014 року. Від 2014 року розширений всесвіт оголошено неканонічним і твори за ним випускаються під маркою «Легенди Зоряних воєн»[8].

Культурний вплив[ред.ред. код]

Франшиза справила великий вплив на масову культуру (попкультуру), об'єднавши людей у фан-клуби, клуби рольової реконструкції. Кіноепопея започаткувала однойменний фантастичний піджанр в кінематографі. Популярність проекту виявилась настільки великою, що його назву громадськість перенесла на американську урядову програму «СОІ (Стратегічна оборонна ініціатива) — «Зоряні війни».

По всьому світу існує безліч фанатських об'єднань шанувальників. Найбільше аудиторія яких себе проявляє у Сполучених Штатах та Великій Британії. В США часто проходять масові зібрання фанатів, що доходять до костюмованих фестивалів та парадів 501-го легіону (міжнародного фанатського об'єдання, ціль якого — збиратися, переодягнувшись штурмовиками, Дартами Вейдерами та іншими анатгоністами). У Великобританії 300 тисяч фанатів оголосили бажання визнання поняття Сили як основи своєї релігії[9].

В Україні вплив «Зоряних воєн» позначився на політиці через проведення політичних акцій та балотування осіб з ім'ям Дарт Вейдер на значні політичні посади (див. Дарт Вейдер в українській політиці). Зокрема, Вейдер Дарт Вікторович очолив виборчий список «Інтернет партії України» на парламентських виборах в Україні 2014 року.

Пов'язана продукція[ред.ред. код]

Фільми[ред.ред. код]

 • Різдвяний епізод Зоряних воєн (1978) — неканонічний телефільм, спеціальний різдвяний епізод.
 • Караван мужності: Пригоди евоків (1984) — телефільм, події якого відбуваються між п'ятим та шостим епізодами.
 • Евоки: Битва за Ендор (1985) — продовження «Каравану мужності»
 • The Great Heep (1986) — спеціальний епізод до анімаційного серіалу «Зоряні війни: Дроїди».
 • Lego Star Wars: Revenge of the Brick (2005) — анімаційний короткометражний фільм, заснованй на Епізоді III.
 • Lego Star Wars: The Quest for R2-D2 (2009) — пародія, заснована на Епізоді II.
 • Lego Star Wars: The Padawan Menace (2011) — комедійний спеціальний епізод, заснований на анімаційному телесеріалі «Зоряні війни: Війни клонів».
 • Lego Star Wars: The Empire Strikes Out (2012) — комедійний спеціальний епізод, заснований на оригінальній трилогії.
 • Бунтар Один. Зоряні Війни. Історія (2016) — очікуваний приквел шостого епізоду[10].
 • Неназваний фільм про Гана Соло (2018)[11]
 • Неназваний фільм про Бобу Фета (2020)[12]

Телесеріали[ред.ред. код]

 • Зоряні війни: Дроїди (1985) — анімаційний серіал, заснований на пригодах роботів R2-D2 та C-3PO між подіями Епізоду III та Епізоду IV.
 • Зоряні війни: Евоки (1985) — анімаційний серіал про пригоди істот евоків за кілька років до подій Епізоду VI.
 • Зоряні війни: Війни клонів (2003—2005) — анімаційний міні-серіал, події якого розгортаються між Епізодом II та Епізодом III.
 • Зоряні війни: Війни клонів (2008—2013) — анімаційний серіал.
 • Зоряні війни: Повстанці (2014) — анімаційний міні-серіал, події якого розгортаються між подіями Епізоду III та Епізоду IV.
 • Зоряні війни Леґо: Хроніки Йоди (2013) — анімаційний комедійний міні-серіал.
 • Зоряні війни Леґо: Історії дроїдів (2015) — анімаційний комедійний міні-серіал.

Література[ред.ред. код]

За «Зоряними війнами» створено понад 700 офіційних романів та коміксів, які описують всесвіт «Далекої галактики» в найрізноманітніших аспектах. Деякі з них утворюють серії, частина вважаються неканонічними[13][14].

Основні серії та окремі твори канону, тобто твори, події яких «дійсно відбувалися», поділяються за ерами історії. Це: «Ера піднесення імперії» (32-7 ДБЯ), «Ера повстання» (6 ДБЯ-4 ПБЯ), «Ера Нової республіки» (4-34 ПБЯ), «Ера Першого ордена і Відродження» (після 34 ПБЯ).

Твори «Легенд Зоряних війн» чи розширеного всесвіту неканонічні, або мають поодинокі канонічні елементи. Так само поділяються за ерами: «Світанок джедаїв» (37000 ДБЯ — 25000 ДБЯ), «Ера до Галактичної республіки» (25000 ДБЯ — 1000 ДБЯ), «Ера піднесення імперії» (1000 ДБЯ — 0), «Ера повстання» (0-5 ПБЯ), «Ера Нової республіки» (5-25 ПБЯ), «Ера Нового Ордена джедаїв» (25-37 ПБЯ), «Ера спадщини» (37-140 ПБЯ)[15].

Крім того за «Зоряними війнами» існують скасовані романи і комікси, довідкова література, словники, енциклопедії, арт-буки, книги про створення цього всесвіту Лукасом та іншими, книги для проведення рольових ігор.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Jason Scott. From Behind the Masks to Inside: Acting, Authenticity and the Star Wars Co-Stars. // Kate Egan, Sarah Thomas (ред.). Cult Film Stardom: Offbeat Attractions and Processes of Cultification. Palgrave Macmillan, 2012. С. 92-93. (англ.)
 2. Фильм Звездные войны: Эпизод II – Атака клонов (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones) — Вокруг ТВ.. www.vokrug.tv. Процитовано 2016-01-03. 
 3. Brode, Douglas; Deyneka, Leah (2012-06-14). Myth, Media, and Culture in Star Wars: An Anthology (en). Scarecrow Press. с. 108–112. ISBN 9780810885127. 
 4. Star Wars: A Complete Chronology Of The New Canon. Tech Times. 2015-10-14. Процитовано 2016-02-22. 
 5. Star Wars: Expanded Universe | Expanded Universe. 2008-07-01. Процитовано 2016-02-22. 
 6. «Well, the Force is what gives a Jedi his power. It's an energy field created by all living things. It surrounds us and penetrates us; it binds the galaxy together.» — Обі-Ван Кенобі. Зоряні війни: Епізод IV «Нова Надія»
 7. Bray, Adam; Horton, Cole; Dougherty, Kerrie; Kogge, Michael (2015-09-04). Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know (en). Dorling Kindersley. ISBN 9780241183700. 
 8. The Legendary Star Wars Expanded Universe Turns a New Page | StarWars.com. StarWars.com (en-US). Процитовано 2016-01-03. 
 9. Elovaara, Mika (2013-01-01). Fan Phenomena: Star Wars (en). Intellect Books. ISBN 9781783200221. 
 10. Edwards, Gareth (2016-12-16). Rogue One: A Star Wars Story. Процитовано 2016-06-07. 
 11. Lord, Phil; Miller, Christopher (2018-05-25). Untitled Han Solo Star Wars Anthology Film. Процитовано 2016-06-07. 
 12. The Boba Fett Star Wars Anthology Movie Has Been Delayed To 2020. We Got This Covered (en-US). 2015-08-13. Процитовано 2016-06-07. 
 13. Best Star Wars Books (333 books). www.goodreads.com. Процитовано 2016-06-08. 
 14. swbooks.co.uk > FAQ - Frequently Asked Questions. www.swbooks.net. Процитовано 2016-06-08. 
 15. Star Wars Timeline Eras. www.starwarstimeline.net. Процитовано 2016-06-08. 

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]