Зоряні війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоряні війни
Автор Джордж Лукас
Ориґінальний твір Зоряні війни. Епізод IV: Нова надія

Зо́ряні ві́йни (англ. Star Wars; МФА: [stɑːɹ wɔːɹz]) — культова[1] епічна[2] фантастична сага, що містить оповіді про протистояння планет, цивілізації та фракцій «Далекої галактики», містить 7 кінофільмів, а також анімаційні серіали, мультфільми, телефільми, книги, комікси, відеоігри, поєднані єдиним всесвітом дії, придуманим та початково зображеним у фільмах американським режисером і продюсером Джорджем Лукасом на початку 1970-х років. З цієї причини «Зоряні війни» є перш за все кіносагою і фільми за нею задають канон для решти творів.

Офіційна дата нарождення проекту — 25 травня 1977 року — дата виходу на широкий екран кінофільму «Зоряні війни» (нині це IV Епізод), однак перший твір за всесвітом — однойменна книга-новелізація — з'явилася ще 1976 року, оскільки продюсери побоювались провалу фільму в прокаті.

Ієрархія проекту[ред.ред. код]

Сьогодні ієрархію проекту можна подати так:

 • «Зоряні війни» (марка) — сукупність всіх вигаданих і документальних матеріалів, випущених за офіційною ліцензією «Lucasfilm».
  • Всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Universe - SWU) — сукупність всіх вигаданих матеріалів по тематиці «Зоряних війн», випущених за офіційною ліцензією.
   • Кіноепопея «Зоряні війни» — сім фільмів-епізодів (19772015).
   • Розширений всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Expanded Universe - SW:EU), скорочено РВ — всесвіт «Зоряних війн» за винятком кіноепопеї — доповнює і розширяє всесвіт, розповідаючи його історію від найдавніших часів до 137-го року після «Нової надії». У проекті зустрічається велика кількість нових персонажів, історій, моделей техніки та технологій, рас та тварин.

Всесвіт «Далекої галактики»[ред.ред. код]

Карта «Далекої галактики»

Початковою фразою у всіх фільмах за «Зоряними війнами» є «A long time ago, in a galaxy far, far away…» (Колись дуже давно в дуже-дуже далекій галактиці). Сага оповідає про життя різних цивілізацій та фракцій цієї галактики, з-поміж яких існують як люди, так і різноманітні інші мислячі істоти, високорозвинені та примітивні, численні фантастичні тварини і рослини. Історія охоплює тисячі років від давнини до «нинішнього» часу, зображеного перш за все у фільмах. Більшу частину галактики в різні часи контролювала якась держава: Галактична Республіка, Галактична Імперія, Нова Республіка або Галактичний Альянс. Ці держави охоплювали чи охоплюють тисячі планет з різним населенням та рівнем розвитку. Найчисленнішим видом галактики є люди, які, подібно як на Землі, різняться рисами обличчя та кольором шкіри. Людська мова є основою для Основної галактичної мови.

Галактика поділяється, залежно від устрою і значення, на регіони. Ті в свою чергу на сектори, планетні системи і окремі планети. Основними регіонами є Ядро, Колонії Ядра, Внутрішнє кільце, Регіон ексапансії, Середнє кільце, Зовнішнє кільце, Рукав Тінґел, Дикий простір і Невідомі регіони.

Ключовим поняттям для всесвіту «Зоряних воєн» є Сила — енергія чи поле, яка пов'язує все живе в галактиці[3]. Багато мислячих істот вміють користуватися Силою, щоб отримувати подібні на магію можливості. Сила має Світлий і Темний бік, навколо протистояння яких обертається багато подій «Зоряних воєн». Тоді як Світлий бік — це контроль власних емоцій та спрямування Сили для захисту миру, Темний бік — це слідування своїм емоціям, спрямування Сили на досягнення особистої могутності. Традиційно Світлий бік сповідують джедаї, а Темний — ситхи.

Літочислення традиційно ведеться від битви над планетою Явін, в якій Галактична імперія зазнала вирішальної поразки і загинув імператор Палпатін. Дати відповідно записуються ДБЯ (до битви над Явіном) і ПБЯ (після битви над Явіном)[4].

Кіноепопея[ред.ред. код]

Кінематографічний цикл «Зоряні війни» містить шість епізодів, знятих в два етапи, причому спочатку були зняті четвертий, п'ятий і шостий епізоди, і лише через шістнадцять років — перший, другий і третій. У 2015 році вийшов сьомий, яким започатковано нову трилогію.

Оригінальна трилогія

Трилогія-приквел

Трилогія-сиквел

Оригінальна трилогія[ред.ред. код]

Оригінальну або «класичну» трилогію складають Епізоди IV, V, VI. Така нумерація була обрана з причини великого об'єму початкового сценарію. Лукас прийняв рішення рішення знімати з середини, оскільки помістив там найбільш цікаві, на його думку, події.

Події цієї трилогії розгортаються в часи панування Галактичної імперії. Події обертаються навколо боротьби повстанців проти Галактичної імперії, імператора Палпатина та Дарта Вейдера. Коцентрується на пригодах екіпажу корабля «Тисячолітній сокіл», Люка Скайвокера та принцеси Леї.

Трилогія-приквел[ред.ред. код]

Після розлучення у 1987 році Джордж Лукас втратив велику частину свого статку і не мав бажання повертатись до «Зоряних воєн», і неофіційно скасував зйомки сиквелу трилогії. Але після того, як «Зоряні війни» стали знову популярними, Лукас побачив, що в них досі багато шанувальників. У 1993 році він анонсував, що зніме приквели. Він почав створювати історію, у центрі якої тепер буде стояти Анакін Скайвокер — майбутній Дарт Вейдер, та перетворення Галактичної республіки на авторитарну імперію. У 1994 році Лукас почав писати сценарій до першого фільму, який мав назву Епізод I: Початок. І в цей же час почав роботу над другим фільмом (Епізод ІІ).

Епізод І вийшов на екрани в травні 1999 року та зібрав у прокаті $924,317,558. Епізод ІІ вийшов на екрани в травні 2002 року та зібрав у прокаті $649,398,328. Епізод ІІІ вийшов на екрани в травні 2005 року.

Трилогія-сиквел[ред.ред. код]

Третя трилогія започаткована Епізодом VII. Її події розгортаються через 20 років після Епізоду VI.

Розширений всесвіт[ред.ред. код]

Розширений всесвіт «Зоряних воєн» або «Легенди Зоряних воєн» — це сукупність матеріалів, які зображають всесвіт поза кіносагою. Включає книги, анімацію, іграшки, відеоігри, випущені до 24 квітня 2014 року. Від 2014 року розширений всесвіт оголошено неканонічним і твори за ним випускаються під маркою «Легенди Зоряних воєн»[5].

Культурний вплив[ред.ред. код]

Франшиза справила великий вплив на масову культуру (попкультуру), об'єднавши людей у фан-клуби, клуби рольової реконструкції. Кіноепопея започаткувала однойменний фантастичний піджанр в кінематографі. Популярність проекту виявилась настільки великою, що його назву громадськість перенесла на американську урядову програму «СОІ (Стратегічна оборонна ініціатива) — Зоряні війни».

По всьому Світу існує безліч фанатських об'єднань шанувальників. Найбільше аудиторія яких себе проявляє у Сполучених Штатах та Великій Британії. В США часто проходять масові зібрання фанатів, що доходять до костюмованих фестивалів та парадів 501-го легіону (міжнародного фанатського об'єдання, ціль якого — збиратися, переодягнувшись штурмовиками, Дартами Вейдерами та іншими анатгоністами). У Великобританії 300 тисяч фанатів оголосили бажання визнання Сили як релігії[6].

В Україні вплив «Зоряних воєн» позначився на політиці через проведення політичних акцій та балотування осіб з ім'ям Дарт Вейдер на значні політичні посади (див. Дарт Вейдер в українській політиці). Зокрема, Вейдер Дарт Вікторович очолив виборчий список «Інтернет партії України» на парламентських виборах в Україні 2014 року.

Пов'язана продукція[ред.ред. код]

Фільми[ред.ред. код]

 • Різдвяний епізод Зоряних воєн (1978) — неканонічний телефільм, спеціальний різдвяний епізод.
 • Караван мужності: Пригоди евоків (1984) — телефільм, події якого відбуваються між п'ятим та шостим епізодами.
 • Евоки: Битва за Ендор (1985) — продовження «Каравану мужності»
 • The Great Heep (1986) — спеціальний епізод до анімаціного серіалу «Зоряні війни: Дроїди».
 • Lego Star Wars: Revenge of the Brick (2005) — анімаційний короткометражний фільм, заснованй на Епізоді III.
 • Lego Star Wars: The Quest for R2-D2 (2009) — пародія, заснована на Епізоді II.
 • Lego Star Wars: The Padawan Menace (2011) — комедійний спеціальний епізод, заснований на анімаційному телесеріалі «Зоряні війни: Війни клонів».
 • Lego Star Wars: The Empire Strikes Out (2012) — комедійний спеціальний епізод, заснований на оригінальній трилогії.

Телесеріали[ред.ред. код]

 • Зоряні війни: Дроїди (1985) — анімаційний серіал, заснований на пригодах роботів R2-D2 та C-3PO між подіями Епізоду III та Епізоду IV.
 • Зоряні війни: Евоки (1985) — анімаційний серіал про пригоди істот евоків за кілька років до подій Епізоду VI.
 • Зоряні війни: Війни клонів (2003—2005) — анімаційний міні-серіал, події якого розгортаються між Епізодом II та Епізодом III.
 • Зоряні війни: Війни клонів (2008—2013) — анімаційний серіал.
 • Зоряні війни: Повстанці (2014) — анімаційний міні-серіал, події якого розгортаються між подіями Епізоду III та Епізоду IV.
 • Зоряні війни Леґо: Хроніки Йоди (2013) — анімаційний комедійний міні-серіал.
 • Зоряні війни Леґо: Історії дроїдів (2015) — анімаційний комедійний міні-серіал.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

 1. Jason Scott. From Behind the Masks to Inside: Acting, Authenticity and the Star Wars Co-Stars. // Kate Egan, Sarah Thomas (ред.). Cult Film Stardom: Offbeat Attractions and Processes of Cultification. Palgrave Macmillan, 2012. С. 92-93. (англ.)
 2. Фильм Звездные войны: Эпизод II – Атака клонов (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones) — Вокруг ТВ.. www.vokrug.tv. Процитовано 2016-01-03. 
 3. «Well, the Force is what gives a Jedi his power. It's an energy field created by all living things. It surrounds us and penetrates us; it binds the galaxy together.» — Обі-Ван Кенобі. Зоряні війни: Епізод IV «Нова Надія»
 4. Bray, Adam; Horton, Cole; Dougherty, Kerrie; Kogge, Michael (2015-09-04). Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know (en). Dorling Kindersley. ISBN 9780241183700. 
 5. The Legendary Star Wars Expanded Universe Turns a New Page | StarWars.com. StarWars.com (en-US). Процитовано 2016-01-03. 
 6. Elovaara, Mika (2013-01-01). Fan Phenomena: Star Wars (en). Intellect Books. ISBN 9781783200221. 

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]