Інь і ян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
інь і ян

Інь і ян (кит. 陰陽, yin-yang) — основні поняття давньокитайської натурфілософії, космічні полярні сили, що постійно переходять одна в одну (жіноче — чоловіче, темне — світле, пасивне — активне).

Загальний огляд[ред.ред. код]

Вчення про сили «інь-ян» представлене в «Книзі змін», яку приписують Конфуцію та в 42 вірші трактату "Дао де цзін" Лао-цзи.

Взаємодія інь і ян підтримує рівновагу і гармонію світу, вона присутня в усьому.

У даосизмі і конфуціанстві (починаючи з династії Сун, 960-1279) зображається у вигляді двох кривих, вписаних в коло, одна біла, інша чорна з крапкою протилежного кольору на початку кожної з них.

Виявами дихотомійного мишлення у полярних термінах стало також порівняння інь-ян із соціальними концепціями поділу на "зовнішнє та унутрішнє" ней-вай 内外, "цивільне та військове" вень-у 文武, "покарання та нагороди" сін-шан 刑賞 (також сін-де 刑德).

Цитати[ред.ред. код]

Небо - це ян, а земля - інь. Весна - це ян, а осень - інь. Літо - це ян, а зима - інь. День - це ян, а ніч - інь. Важливі держави - це ян, а менші - інь. Діяльність - це ян, а відсутність дії - інь. Ті, хто напружуються - це ян, а ті, хто нагинаються - інь. Володар - це ян, а міністри - інь. Вищі - це ян, а нижчі - інь. Чоловіки - це ян, [а жінки - інь. Батьки] - це ян, [а сини] - інь. Старші брати - це ян, а молодші - інь. Люди із широким світоглядом - це ян, а обмежені - інь. Одруження та народження сниів - це ян, а помирання - інь. Контролювання інших - це ян, а підкорення контролю - інь. Гості - це ян, а хозяї - інь. Пани - це ян, а холопи - - інь. Розмова - це ян, а тиша - інь. Подання - це ян, а отримання - інь.[1]

Цікаві факти[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. З текстів Мавандуй, [1], стор.90. У квадратних дужках - текст, що реконструйовано у місцях ушкоджень манускріпту.
  2. а б Hawley, Samuel. The Imjin War: Japan's sixteenth-century invasion of Korea and attempt to conquer China. — Seoul: Royal Asiatic Society, Korea Branch , 2005. — р.271.

Посилання[ред.ред. код]


Даосизм Це незавершена стаття про даосизм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.