CSIRAC

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

CSIRAC (абр. від англ. Council for Scientific and Industrial Research Automatic Computer, Автоматичний комп'ютер Ради з наукових і промислових досліджень) — перша австралійська цифрова ЕОМ і четверта у світі ЕОМ з архітектура фон Неймана. Спочатку був відомий як CSIR Mk 1. Перший комп'ютер, на якому виконувалася цифрова музика[1] і єдиний уцілілий комп'ютер першого покоління.[2]

CSIRAC був спроектований групою під керівництвом Тревора Пірсі та Мастона Берда, яка працювала незалежно від подібних робіт в Європі та США. Першу тестову програму на цій ЕОМ було запущено в листопаді 1949 року.

Машина є характерним представником першого лампового покоління комп'ютерів. Як основне сховище даних використовувалися ртутні лінії затримки, з типовою ємністю в 768 20-бітних слів доповненої паралельними дисковим запам'ятовуючим пристроєм із загальною ємністю в 1024-слова і часом доступу 10 мс. Пам'ять працювала на частоті 1000 Гц, а пристрій керування, синхронізований з частотою, вимагав 2 циклів для виконання команди (пізніше швидкість була подвоєна до 1 циклу на команду). Шина, що називалася в цьому проекті «цифровою магістраллю», в порівнянні з більшістю комп'ютерів, була послідовною, тобто передавала один біт за раз. Система команд була мінімальною, але підтримувала основні арифметичні та логічні операції, а також умовний та безумовний перехід, що робило можливим написання бібліотеки підпрограм.

Введення даних в машину здійснювався за допомогою перфострічки, після безуспішних експериментів з перфокартами. Машина керувалась через консоль (пульт), яка дозволяла покроково виконувати програми і спеціальним монітором, на якому відображався стан регістрів. Введення-виведення даних здійснювався на стандартний телетайп або перфострічку.

Цей комп'ютер, як і всі обчислювальні машини того часу, не мав операційної системи. В 1960 році Джефф Хілл розробив високорівневу інтерпретовану мову програмування INTERPROGRAM, що була схожа на ранні різновиди BASIC, який був розроблений в 1963 році у для 20-бітних транзисторних комп'ютерів родини GE-200.

У 1950 або 1951 CSIRAC використовувався для виконання музики, що стало першим відомим випадком використання цифрової ЕОМ у подібних цілях. Ця музика ніколи не була записана, але була акуратно реконструйована.

CSIRAC, вид збоку

У 1955 році після рішення CSIR, що комп'ютерні дослідження перебувають поза областю їх інтересів, машина була перевезена з радіофізичної лабораторії CSIR в Сиднеї до Університету Мельбурна, де до кінця 1956 року сформувалося єдиний австралійський академічний обчислювальний заклад. Більшість з близько 2000 електронних ламп в CSIRAC були типів 6SN7[3], 6SN7[4], 6V6, діоди EA50 та KT66[5]. Пізніше Джордж Семків модернізував електроніку зчитування з барабана, використовуючи германієві транзистори. CSIRAC для роботи вимагав до 30 кВт електроенергії

У 1964 році CSIRAC був вимкнений назавжди. Його історичне значення було оцінено вже у той час, і він був поміщений в сховище з планами його пізнішої демонстрації в музеї.

Комп'ютер зберігався на складі протягом 1960-х — 1970-х років, до виставлення на показ в технічному коледжі з 1980 по 1992 рік, після чого знову був відправлений на склад.

Зацікавленість до CSIRAC відродилась в 1990-х, коли виявилося, що багато з його розробників вже постаріли і дорогоцінна історія може бути загублена назавжди. У 1996 році була проведена конференція з цієї обчислювальної машини.

З 2000 року комп'ютер розташовується в експозиції Мельбурнського музею. Він не працював з моменту відключення, але збереглися багато програм, які працювали на ньому і для них був написаний емулятор. Куратори вирішили не відновлювати його працездатність, тому що відновлення великої кількісті деталей та вузлів, які вийшли з ладу, зменшить його історичну автентичність.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Fildes, Jonathan (2008-06-17). Представлена найстаріша комп'ютерна музика. BBC News Online. Архів оригіналу за 2013-07-22. Процитовано 2008-06-18. 
  2. Інформаційний сайт про CSIRAC в Музеї Вікторії. Архів оригіналу за 2012-03-29. Процитовано 2008-04-26. 
  3. 6SN7 подвійний тріод, 8 виводів, 3,8 Вт
  4. .org/Tube4.php? tube = 6V6 6V6 Променевий силовий пентод, 8 виводів, 2,8 Вт
  5. KT66 променевої тетрод, 8 виводів, 8,2 Вт

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]