Coryphaena hippurus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Coryphaena hippurus
Coryphaena hippurus.png
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Відділ: Хордові (Chordata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Родина: Корифенові (Coryphaenidae)
Рід: Корифени (Coryphaen)
Вид: Корифена велика
Біноміальна назва
Coryphaena hippurus
(Linnaeus 1758)
Синоніми[1]
Золотистий дорадо, золота макрель, корофена звичайна, махі-міхі
Щойно зловлена корифена велика
Приготована риба дорадо

Корифена велика, золотистий дорадо або золота макрель[2] (лат. Coryphaena hippurus) — вид променеперих риб, що поширені у тропічних і субтропічних водах Індійського, Тихого та Антлантичного океанів.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Тіло подовжене, сильно стисле з боків, із заокругленим профілем голови. Забарвлення цієї риби надзвичайно яскраве, від освітлення буває різним: спина забарвлена в зелений або синій колір, боки й черево золотисті. На першому розкидані сині плями. Хвостовий плавець жовтий, спинний темно-синій і дуже високий. Найбільша висота тіла поблизу потилиці, далі тіло поступово звужується до хвостового стебла. Бічна лінія утворює помітний незграбний вигин. Досягає завдовжки понад 1 м, важить від 15 до 20 кг.[2][1]

Харчування[ред. | ред. код]

Корифени — це хижі риби, в раціон яких входять краби, кальмари, скумбрія, летюча риба. Споживають також зоопланктон, який зустрічається під саргасовими водоростями.[3] Корифени іноді пливуть за дошками та уламками корабля, полюючи на численних риб, що збираються там. Моряки вірять, що з появою цих риб поблизу корабля незабаром відбудеться шторм[2].

Розмноження[ред. | ред. код]

Дорадо відноситься до протеандрій, тобто здатна продукувати за рахунок спеціальних ділянок яєчника спочатку сперматозоїди, а потім яйця, запліднює цими сперматозоїдами. Всі доради народжуються самцями і живуть так перші три роки. На четвертий рік вони перетворюються в самок.

Час нересту - літні місяці. Ікринки і личинки знаходяться в захисній оболонці. При довжині 5-9 мм, у личинок є характерна кістяна кромка над очима і колюча жаберна кришка; тільки при довжині близько 1,5 см вони приймають дорослу форму і переміщаються ближче до узбережжя[4].

Ареал[ред. | ред. код]

Велика корифена живе в теплих частинах океану, переважно у водах жаркого поясу, але поширюється й далі на північ та південь залежно від того, наскільки теплі морські течії виявляються для неї зручними. Під час метання ікри або пливучи за стадами риб, корифени підходять до берегів. Та в інший час вони перебувають на достатній відстані від суходолу або у відкритому морі. Зрідка відзначається в водах Примор'я, куди мігрує з південних районів Японського моря. Звичайна корифена широко поширена в тропічних і субтропічних водах всіх океанів[2][1].

Таксономія та етимологія[ред. | ред. код]

Вперша була описана Карлом Лінейом у 1758 році, який дав рибі назву лат. Coryphaena hippurus, дос. «Голова золотої рибки»[5]

Значення для людини[ред. | ред. код]

Делікатес[ред. | ред. код]

Корифена здавна вважається делікатесом. Її м'ясо має солодкуватий смак і ніжну консистенцію. Воно корисне, відрізняється щільною структурою, малою кількістю кісток, тонким ароматом і білим кольором[6]. Також малокалорійне, на 100 грамів філе припадає 1,8 грамів жирів[4].

Риболовля[ред. | ред. код]

У Примор'ї через рідкість промислового значення не має. В інших районах - об'єкт спортивної риболовлі. М'ясо звичайного дорада відрізняється хорошими смаковими якостями, проте її голову вживати в їжу не рекомендується, оскільки відомі випадки отруєння. Вилов, зазвичай, відбувається гачковими снастями.[7]

Отруєння[ред. | ред. код]

Ця риба може викликати отруєння гістаміну. Якщо належним чином не охолодити її, то бактерії починають руйнувати амінокислоту гістидин в рибі, утворюючи гістамін, здатний викликати захворювання, схоже на алергічну реакцію.[джерело?]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Coryphaena hippurus Linnaeus, 1758. fish.dvo.ru. Архів оригіналу за 15.02.2019. Процитовано 13.02.2019. (рос.)
  2. а б в г Корифена велика (Coryphaena hippurus). xn----7sbnbacaxoeehuadkjsh3b6fzj4f.xn--j1amh. 03.07.2017. Процитовано 13.02.2019. (укр.)
  3. Coryphaena hippurus. www.fishbase.org. Процитовано 13.02.2019. (англ.)
  4. а б Дорада. fish-seafood.ru. Процитовано 13.02.2019. (рос.)
  5. «Золотая рыбка» Атлантики. poplawok.ru. 05.10.2018. Процитовано 13.02.2019. (рос.)
  6. Корифена. receptov.net. Процитовано 14.02.2019. (рос.)
  7. Большая рыбалка (Big Game Fishing). joinup.ua. Процитовано 13.02.2019. (рос.)