EmDrive

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дослідний зразок двигуна з підключеним вимірювальним обладнанням в лабораторії NASA Eagleworks

EmDrive або радіочастотний резонаторний рушій (англ. radio frequency resonant cavity thruster) — гіпотетичний двигун космічного апарату, запропонований інженером Роджером Шоєром. Магнетрон установки генерує мікрохвильові коливання, енергія яких накопичується в резонаторі високої добротності. При цьому, за твердженням розробника, коливання в резонаторі, що проявляються у вигляді стоячої хвилі, призводять до виникнення вектора тяги (за останніми даними — близько 0.0012 ньютона на кіловат підведеної енергії), що є порушенням законів класичної фізики, зокрема — третього закону Ньютона (якому цілком відповідають реактивні двигуни).

У травні 2018, дослідники з інституту аерокосмічної інженерії Дрезденського технічного університету, дійшли до висновку що тяга апарата - це явище спричинене взаємодією магнітного поля Землі з силовими кабелями в камері, і з цим результатом погодились інші експерти.[1][2][3]

У серпні 2013 двигун протестувало НАСА в лабораторії Eagleworks, яку очолює Гарольд Вайт, в космічному центрі імені Джонсона з позитивними результатами[4][5]. Гарольд Вайт вважає, що такий резонатор може працювати за допомогою створення віртуального плазмового тороїда, який реалізує тягу за допомогою магнітної гідродинаміки при квантових коливаннях вакууму[6].

Тестування проводилося на крутильному маятнику для малих сил, який здатний виявляти сили в один мікроньютон, в герметичній вакуумній камері з нержавіючої сталі, але при температурі навколишнього повітря та атмосферному тиску, оскільки радіочастотний підсилювач використовує електролітичний конденсатор, не здатний працювати в жорсткому вакуумі[4].

Випробування резонатора в НАСА були проведені на дуже низькій потужності (в 50 разів менше, ніж в експерименті Шоєр 2002 року і в 150 разів менше, ніж в китайському експерименті[7] 2010 року), але чиста тяга при п'яти запусках склала 91,2 мкН при 17 Вт вхідної потужності. Короткочасна найбільша тяга склала 116 мкН при тій же потужності[4].

У липні 2015 року німецькі вчені підтвердили працездатність електромагнітного двигуна EmDrive для космічних апаратів. Очікується, що за його допомогою до Місяця можна долетіти за чотири години, до Марса за 70 днів, до Плутона всього за 18 місяців замість дев'яти років[8].

Внаслідок відсутності як фізично правдоподібної теорії експлуатації[9], так і надійно відтворюваних доказів, багато фізиків-теоретиків та коментаторів вважають пристрій непрацездатним, пояснюючи спостережувану тягу як помилку вимірювання. Різні медіа-платформи посилаються на двигун як «Неможливий рушій» або «Неможливий космічний рушій»[10][11][12][13].

Див. також[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

 1. NASA's 'Impossible' Space Engine Tested—Here Are the Results. Nadia Drake, National Geographic. 22 May 2018.
 2. 'Impossible' EmDrive Space Thruster May Really Be Impossible. Mike Wall, Space.com. May 23, 2018,
 3. The SpaceDrive Project - First Results on EMDrive and Mach-Effect Thrusters. (PDF) Martin Tajmar, Matthias Kößling, Marcel Weikert, and Maxime Monette. Technische Universität Dresden, Germany. Presented at Barcelo Renacimiento Hotel, Seville, Spain 14 – 18 MAY 2018.
 4. а б в David A. Brady et al. . (платне джерело)
 5. В NASA протестировали двигатель, работающий без топлива и опровергающий законы физики. NEWSru.com. 2014-08-04. Процитовано 2014-08-05. 
 6. Harold "Sonny" White (2013). Eagleworks Laboratories: Warp Field Physics. NASA Technical Reports Server (en). НАСА. Процитовано 2014-08-05. 
 7. http://www.emdrive.com/yang-juan-paper-2012.pdf
 8. 'Impossible' rocket drive works and could get to Moon in four hours / telegraph.co.uk, 28 Jul 2015
 9. Kaplan, Sarah (22 November 2016). This space engine breaks a law of physics. But a NASA test says it works anyway.. The Washington Post. Процитовано 1 November 2017. 
 10. NASA's 'impossible drive' could stem from 'mundane' error, expert says. Daily Mail. Процитовано 1 November 2017. 
 11. Can the 'impossible' space drive survive falsification in orbit? - ExtremeTech. extremetech.com. 16 September 2016. Процитовано 1 November 2017. 
 12. Torchinsky, Jason. How The 'Impossible' Space Drive Engine May Work. jalopnik.com. Процитовано 1 November 2017. 
 13. Hambling, David. 10 questions about Nasa's 'impossible' space drive answered. Wired. Процитовано 1 November 2017.