Linux Terminal Server Project

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Linux Terminal Server Project (LTSP) — це вільно поширюваний додатковий пакет для Linux з відкритим вихідним кодом, який дозволяє декільком людям з малопотужними комп'ютерами (терміналами) використовувати обчислювальні потужності одного, продуктивнішого комп'ютера (сервера). При цьому, всі застосунки запускаються на сервері, а термінали, які ще називають тонкими клієнтами (або x-терміналами), просто приймають відеоряд, що надсилається сервером, і окрім нього нічого не обробляють. Як правило, терміналом є малопотужний комп'ютер, в котрому навіть може бути відсутнім жорсткий диск, унаслідок чого він може працювати тихіше, ніж звичайний настільний комп'ютер.

Технологія тонких клієнтів широко застосовується в таких установах як школи. При браку в школі комп'ютерів, організація нових тонких клієнтських машин є дешевшою, ніж закупівля повноцінних комп'ютерів. А якщо перед школою постає питання оновлення комп'ютерної техніки, то можна його відкласти шляхом переконфігурування комп'ютерів у тонкі клієнти, оскільки навіть відносно повільний процесор має достатню продуктивність для ролі тонкого клієнта. І тоді досить придбати один потужний комп'ютер, який виконуватиме роль сервера для інших.

Окрім економії засобів, освітня установа також отримує більше контролю над використанням учнями обчислювальних ресурсів. Прикладами використання LTSP є AbulÉdu, Edubuntu, K12LTSP і Skolelinux. LTSP підтримують компанії Cutter project та Deworks.

Засновником і керівником проекту LTSP є Джим Макквіллан (Jim McQuillan). LTSP поширюється на умовах GNU General Public License.

Процес завантаження[ред. | ред. код]

  • На LTSP-сервері у середовищі chroot готується мінімальна операційна система на базі Linux і X Window System;
  • Завантаження мінімального оточення:
    • або з жорсткого диска/usb-диска чи CD-ROM комп'ютер завантажує ядро Linux, яке ініціалізує устаткування;
    • або, в разі тонкого клієнта, використовується завантаження по мережі з PXE — частиною прошивки мережевої карти, яка за протоколом DHCP отримує свою IP-адресу та адресу завантажувального сервера (LTSP-сервер).

Завантажувач отримує ядро і initrd за протоколом TFTP з LTSP-сервера. Ядро заново отримує свою ip-адресу та адресу сервера, з якого можна підключити кореневу файлову систему (підготовлене заздалегідь в chroot), після чого вмонтовує його за протоколом Network File System (NFS) або Network Block Device (NBD).

  • Завантажена система запускає графічну систему X Window System та XDMCP. Починаючи з 5-ї версії LTSP, клієнт спочатку встановлює SSH-тунель до графічного оточення LTSP-сервера, через який локально запускає LDM (LTSP Display Manager). З цієї миті програми запускаються на LTSP-сервері, а виведення та керування виконується на клієнті.

Історія[ред. | ред. код]

Відмінності між LTSP 4 та 5[1]
Purpose LTSP 4 LTSP 5 (MueKow)
GUI Export XDMCP ssh -X
Remote login (X display manager) KDM/GDM LTSP Display Manager (LDM)
Distribution method LTSP tarball Native distribution
Root filesystem NFS NBD
Authenticating server XDMCP server SSH server

Починаючи з LTSP версії 5, підтримується не лише робота в режимі тонкого клієнта, але також і робота в режимі товстого клієнта.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]