Picea glehnii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялина сахалінська
Picea glehnii2.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид: P. glehnii
Біноміальна назва
Picea glehnii
((F. Schmidt) Masters 1880)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea glehnii
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Picea glehnii
EOL logo.svg EOL: 1033616
IPNI: 262657-1
ITIS logo.svg ITIS: 822581
IUCN logo.svg МСОП: 42324
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 130206

Picea glehnii (Ялина сахалінська, яп. アカエゾマツ, {{{2}}}, МФА[{{{3}}}], ака-езомацу) — вид роду ялина родини соснових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Росія: південний Сахалін і Курили; Японія: Курили, Хоккайдо і північний Хонсю. Зростає від близько рівня моря до 1650 м над рівнем моря. Зазвичай росте на скелястих, північно-західних гірських схилах з підзолистими ґрунтами. Клімат холодний, вологий, морський, з рясними опадами протягом усього року, більш ніж 1500 мм на рік, кількість їх різко збільшується з висотою. Росте у чистих насадженнях, або в суміші з Picea jezoensis та / або Abies sachalinensis; на більш низьких висотах з широколистими деревами, наприклад, Ulmus japonica, Tilia maximowicziana і Acer pictum.

Опис[ред. | ред. код]

Гілка

Однодомне вічнозелене дерево до 30 м заввишки і 100 см діаметром на рівні грудей. Кора сіро-коричнева, потріскана, лущиться. Листки 8-12 мм завдовжки, бл. 1 мм в поперечнику, на вершині загострені, темно-зелені. Квіти (що з'являються в червні) поодинокі, верхівкові на пагонах попереднього року. Пилкові шишки циліндричні, на струнких стеблах бл. 2 мм, червоно-коричневі, 7-14 мм завдовжки, шириною 4 мм, з численними тичинками. Насіннєві шишки майже сидячі, циліндричні, червоно-фіолетові; після дозрівання (у вересні) коричневі, довжиною 3-5 см, шириною 2-2,5 см. Насіння оберненояйцевидне, світло-коричневе, бл. 3 мм, ширина 1,5 мм; крила оберненояйцевидні, світло-коричневі, 5-6 мм завдовжки, 3-4 мм шириною. Число хромосом 2n = 24.

Використання[ред. | ред. код]

Деревина має тільки місцеве значення використовується для будівництва і столярних виробів. Вид введений в Європі та Північній Америці, але залишається значною мірою обмеженим кількома колекціями ботанічних садів і дендраріїв, в основному в холодних зимових регіонах.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Вирубка мала значний вплив на Сахаліні; більшість лісів, що містили вид були вирубані до 1945 року. У Японії перетворення природних лісів на плантації мало обмежений ефект. Невелика популяція на Хонсю (бл. 200 дорослих дерев) знаходиться в охоронній зоні. Записаний в охоронних територіях на Хоккайдо. Дуже небагато охоронних територій в даний час є на Сахаліні, і неясно, чи цей вид зустрічається в них.

Посилання[ред. | ред. код]