Picea maximowiczii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялина Максимовича
Picea maximowiczii.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялина (Picea)
Вид: P. maximowiczii
Біноміальна назва
Picea maximowiczii
(Regel ex Carrière 1867)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Picea maximowiczii
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Picea maximowiczii
EOL logo.svg EOL: 1061644
IPNI: 262679-1
IUCN logo.svg МСОП: 42329
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 130227

Picea maximowiczii (Ялина Максимовича, яп. ヒメバラモミ (Hime-baramomi)) — вид роду ялина родини соснових.

Видовий епітет maximowiczii є вшануванням німецько-російського ботаніка Карла Йогана Максимовича.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни проживання: Японія (Хонсю). Picea maximowiczii є рідкісним видом високих гір у центральній частині Хонсю, де зустрічається на висотах від 1100 м і 2000 м над рівнем моря. Ґрунти є похідними від вулканічної породи і, як правило, підзолисті. Клімат вологий, з прохолодним літом і холодною зимою, річна кількість опадів коливається від 1000 мм і 2000 мм. Живе в маленьких, розсіяних групах, як правило, пов'язаних з Juniperus rigida, іноді з Pinus densiflora і різними широколистяними деревами, в основному в дуже відкритій, трав'янистій місцевості. Picea maximowiczii var. senanensis був знайдений з Picea alcoquiana і Picea koyamae.

Опис[ред. | ред. код]

Однодомне, вічнозелене дерево до 30 м заввишки, і 100 см діаметром. Кора сіро-коричнева, потріскана. Листки довжиною 10-20 мм, бл. 1 мм в поперечнику, на вершині гострі, темно-зелені. Квітне з травня по червень. Пилкові шишки циліндричні, світло-коричневі, з багатьма тичинками. Насіннєві шишки відвислі, коричневі при дозріванні (жовтень), довгасті або циліндрично-довгасті, 4-7 см завдовжки, 1,5-2 см в поперечнику. Насіння сіро-коричневе, оберненояйцевидне, бл. 4 мм у довжину, шириною 2 мм; крила оберненояйцевидні, світло-коричневі, 6-8 мм завдовжки, 3-4 мм шириною.

Виділяють два різновиди:

  • Picea maximowiczii var. maximowiczii Regel ex Carrière
  • Picea maximowiczii var. senanensis Hayashi

Використання[ред. | ред. код]

Це невелике пухнасте дерево має мало значення для деревини і тепер захищене від подальшої експлуатації. У Японії його зазвичай висаджують в садах, особливо на територіях буддійських храмів, де вид цінується за щільність і повільне зростання; ці риси також зробили його гарним, але незвичайним видом для бонсай. Введенний в Європу та Північну Америку в основному var. senanensis, або, можливо гібриди між двома різновидами. У європейському садівництві вид в основному обмежується дендраріями і аналогічними об'єктами колекцій посаджених дерев.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Надмірна експлуатація дерева і місця існування відбулося в минулому й населення її розкидане й мале. Цей вид зустрічається в основному в державному лісі.

Посилання[ред. | ред. код]