STS-60

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
STS-60 (59-й політ шатлів, 5-й політ «Діскавері»)
STS-60 (59-й політ шатлів, 5-й політ «Діскавері»)
Космічний корабельДіскавері OV-103
Тип космічного корабляСпейс-Шатл
Екіпаж6
Місце запускуКеннеді LC-39A
Дата запуску2 лютого 1994 12:10:00 UTC
Місце посадкиКеннеді SLF-39A
Дата посадки11 лютого 1994 19:19:22 UTC
Тривалість польоту8 діб 7 годин 9 хвилин
Кількість обертів130
Апогей351 км
Перигей348 км
Орбітальний період91,5
Нахил орбіти56,4 градусів
Пройдено відстань5 535 667 км
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія

STS-61

STS-62
Зліт STS-60

STS-60 — космічний політ шатла «Діскавері» за програмою «Спейс Шаттл». До того ж STS-60 є першим американо-російським космічним польотом і входить до програми «Мир — Шаттл». Основними корисними навантаженнями місії були відокремлюваний супутник WSF і лабораторний модуль «Спейслеб».

Старт шатла за програмою STS-60 повинен був відбутися в листопаді 1993 року, але через перенесення попередньої місії «Дискавері» (через три невдалі спроби старту політ STS-51 розпочався 12 вересня замість 17 липня), політ STS-60 був перенесений на 1994 рік.

Екіпаж

[ред. | ред. код]
Екіпаж STS-60:(ліворуч-праворуч за год. стрілкою): К. Райтлер, Ф. Чанг-Діаз, Р. Сега, С. Крикальов, Дж. Дейвіс і Ч. Болден

16 липня 1992 року на пресконференції в Москві директор НАСА зробив офіційне оголошення, що в польоті STS-60 візьме участь російський космонавт. 29 вересня на засіданні Міжвідомчої комісії як кандидати були відібрані космонавти Сергій Костянтинович Крикальов і Володимир Георгійович Титов, і 1 листопада відправлені на підготовку в Х'юстонКосмічний центр імені Ліндона Джонсона), до якої приступили вже 5 листопада 1992 року.

Особливості програми польоту

[ред. | ред. код]

До основних завдань експедиції STS-60, крім кількох наукових експериментів, належали експерименти за міжнародною програмою «ОДЕРАКС», спрямованої на виявлення малорозмірних космічних об'єктів і калібруванню радарів і оптичних засобів з метою відстеження космічного сміття, запуск супутника WCF і роботи з модулем Спейсхеб.

Відокремлюваний супутник (англ. Wake Shield Facility) призначений для вирощування тонких плівок (підкладок) з напівпровідникового матеріалу методом молекулярно — пучкової епітаксії в умовах надзвичайної чистоти довкілля і високоякісного (приблизно в 10 000 разів вище, ніж у земних лабораторіях) вакууму. Апарат був прототипом майбутніх установок з виробництва матеріалів для мікроелектроніки, і оскільки на Землі високий вакуум важкодосяжний, експеримент був спрямований на спробу винести установку у відкритий космос (і отримати сім зразків тонкоплівкової підкладки).[джерело?]

Відокремлюваний супутник «WCF» на кінці дистанційного маніпулятора (англ. Wake Shield Facility)

Експедиція STS-60 була другим польотом, де використовувався комерційний лабораторний модуль «Спейсхеб». У лабораторії були розміщені 12 експериментів у галузі біологічних досліджень і мікрогравітації, підготовлені центрами комерційних розробок НАСА.

Емблема

[ред. | ред. код]

На емблемі STS-60 зображений шаттл «Діскавері» в обрамленні стилізованих прапорів Росії і США, що символізують партнерство двох країн та їх членів екіпажу в першому спільному польоті. У відсіку корисного навантаження видно лабораторний модуль «Спейсхеб», а автономний супутник WSF (на кінці дистанційного маніпулятора) зображений у центрі композиції.

Примітки

[ред. | ред. код]