STS-60

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
STS-60 (59 політ шатл, 5 політ «Діскавері»)
STS-60 (59 політ шатл, 5 політ «Діскавері»)
Космічний корабель Діскавері OV-103
Тип космічного корабля Спейс-Шатл
Екіпаж 6
Місце запуску Кеннеді LC-39A
Дата запуску 2 лютого 1994 12:10:00 UTC
Місце посадки Кеннеді SLF-39A
Дата посадки 11 лютого 1994 19:19:22 UTC
Тривалість польоту 8 діб 7 годин 9 хвилин
Кількість обертів 130
Апогей 351 км
Перигей 348 км
Орбітальний період 91,5
Нахил орбіти 56,4 градусів
Пройдено відстань 5 535 667 км
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
Sts-61-patch.png
STS-61
Sts-62-patch.png
STS-62
Зліт STS-60

STS-60 — космічний політ MTKK «Діскавері» за програмою «Спейс Шаттл» (60-й політ програми, 16-й політ для «Діскавері»). До того ж STS-60 є першим американо-російським космічним польотом і входить до програми «Мир-Шаттл». Основними корисними навантаженнями місії були відокремлюваний супутник WSF і лабораторний модуль Спейслеб.

Старт шатла за програмою STS-60 повинен був відбутися в листопаді 1993 року, але через перенесення попередньої місії «Дискавері» (через трьох невдалих спроб старту політ STS-51 розпочався 12 вересня замість 17 липня), політ STS-60 був перенесений на 1994 рік.

Екіпаж[ред. | ред. код]

Екіпаж STS-60:(ліворуч-праворуч за год. стрілкою): К. Райтлер, Ф. Чанг-Діаз, Р. Сега, С. Крикальов, Дж. Дейвіс і Ч. Болден

16 липня 1992 а на прес-конференції в Москві директор НАСА зробив офіційне оголошення, що в польоті STS-60 візьме участь російський космонавт. 29 вересня на засіданні Міжвідомчої комісії як кандидати були відібрані космонавти Сергій Костянтинович Крикальов і Володимир Георгійович Титов, і 1 листопада відправлені на підготовку в Х'юстонКосмічний центр імені Ліндона Джонсона), до якої приступили вже 5 листопада 1992.

Особливості програми польоту[ред. | ред. код]

До основних завдань експедиції STS-60, крім кількох наукових експериментів, належали експерименти за міжнародною програмою «ОДЕРАКС», спрямованої на виявлення малорозмірних космічних об'єктів і калібруванню радарів і оптичних засобів з метою відстеження космічного сміття, запуск супутника WCF і роботи з модулем Спейсхеб.

Відокремлюваний супутник (англ. Wake Shield Facility) призначений для вирощування тонких плівок (підкладок) з напівпровідникового матеріалу методом молекулярно — пучкової епітаксії в умовах надзвичайної чистоти довкілля і високоякісного (приблизно в 10 000 разів вище, ніж у земних лабораторіях) вакууму. Апарат був прототипом майбутніх установок з виробництва матеріалів для мікроелектроніки, і так як на Землі високий вакуум важкодосяжний, експеримент був спрямований на спробу винести установку у відкритий космос (і отримати сім зразків тонкоплівкової підкладки).

Відокремлюваний супутник «WCF» на кінці дистанційного маніпулятора(англ. Wake Shield Facility)

Експедиція STS-60 була другим польотом, де використовувався комерційний лабораторний модуль Спейсхеб. У лабораторії були розміщені 12 експериментів у галузі біологічних досліджень і мікрогравітації, підготовлені центрами комерційних розробок НАСА.

Емблема[ред. | ред. код]

На емблемі STS −60 зображений шаттл «Діскавері» в обрамленні стилізованих прапорів Росії і США, що символізують партнерство двох країн та їх членів екіпажу в першому спільному польоті. У відсіку корисного навантаження видно лабораторний модуль "Спейсхеб", а автономний супутник WSF (на кінці дистанційного маніпулятора) зображений в центрі композиції.

Примітки[ред. | ред. код]