STS-85

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
STS-85 (86 політ шатл, 23 політ «Діскавері»)
STS-85 (86 політ шатл, 23 політ «Діскавері»)
Космічний корабель Діскавері OV-103
Тип космічного корабля спейс-шатл
Екіпаж 6
Місце запуску Кеннеді LC-39A
Дата запуску 7 серпня 1997 14:41 UTC
Місце посадки Едвардс Runway 33
Дата посадки 19 серпня 1997 11:08 UTC
Тривалість польоту 11 діб 20 годин 28 хвилин
Кількість обертів 185
Апогей 261 км
Перигей 249 км
Орбітальний період 89,6
Нахил орбіти 57,0 градусів
Пройдено відстань 10 500 000 км
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія

STS-94

STS-86

STS-85 − 86-й політ багаторазового транспортного космічного корабля в рамках програми Спейс Шатл і 23-й космічний політ «Діскавері», здійснений 7 серпня 1997. Астронавти провели в космосі близько 12 діб, шатл приземлився в Космічному центрі Кеннеді 19 серпня 1997.

У програму польоту входили: виведення на орбіту і повернення супутника для досліджень атмосфери Землі CRISTA-SPAS, відпрацювання прототипу маніпулятора для японського модуля МКС та інші експерименти[1].

Зліт STS-85

Екіпаж[ред. | ред. код]

Екіпаж STS-85

Параметри польоту[ред. | ред. код]

Моменти місії[ред. | ред. код]

Шоста місія Шатла НАСА 1997 року відзначалась доставкою на орбіту і поверненням супутника для вивчення середньої атмосфери Землі, а також перевіркою потенційних можливостей побудови міжнародної космічної станції. З корисного навантаження на рейс найперші — криогенні інфрачервоні спектрометри і телескопи для CRISTA-SPAS-2, спільного проекту німецького космічного агентства (DARA) і НАСА.

Під час польоту Дейвіс використовувала робот-маніпулятор для розгортання CRISTA-SPAS протягом 9 днів вільного польоту. CRISTA-SPAS складався з трьох телескопів і чотирьох спектрометрів, які вимірювали газові домішки та динаміку середньої атмосфери Землі. Дейвіс також керувала маніпулятором для згортання CRISTA-SPAS. SPAS (англ. Shuttle Pallet Satellite), на якому були встановлені наукові прилади, є автономною платформою, яка забезпечувала живлення, командування, управління та зв'язок з Discovery під час вільного польоту.

Два інших прилади, встановлених на SPAS, також вивчали атмосферу Землі:

  • MAHRSI, англ. Middle Atmosphere High Resolution Spectrograph Instrument, для вимірювання гідроксилу та оксиду азоту;
  • SESAM, англ. Surface Effects Sample Monitor, для вивчення впливу атомарного кисню і космічного середовища.

Екіпаж також доставив на орбіту прототип маніпулятора для основного відсіку японського лабораторного модуля «Кібо» (Надія) майбутньої МКС.

У вантажному відсіку Discovery були розміщені також кілька корисних навантажень «автостопом» (система Hitchhiker), в тому числі:

  • TAS-01, Technology Applications and Science Payload;
  • IEH-02, International Extreme Ultraviolet Hitchhiker;
  • UVSTAR, Ultraviolet Spectrograph Telescope for Astronomical Research.
CRISTA-СПАС моменти перед захопленням рука робота-маніпулятора Діскавері
STS-85 приземляється шатл 19 серпня 1997

Microgravity Vibration Isolation Mount (MIM експеримент) був здійснений астронавтом Канадського космічного агентства Bjarni Тріггвасоном. Тріггвасон займався випробуваннями платформи MIM-2 і виконанням експериментів із визначення чутливості наукового обладнання до вібрації, створюваної системами космічного корабля і екіпажем. МІМ працював протягом 30 годин в режимі реального часу передачі даних. (Лінк прес-реліз NASA 96-224)

Інший експеримент бортового STS-85 була SWUIS-01 (Southwest Ultraviolet Imaging System) від Південно-західного дослідницького інституту (SwRI), а також науковців із JPL, APL, і Університету Меріленда. SWUIS (вимовляється, «swiss») є УФ тепловізором з широким полем, який використовувався для спостереження комети Гейла-Боппа. Він базується на 18 см телескопі Максутова. Xybion зображення посилювалися ПЗС-камерою, а потім передаались кадрами формата відео (30 Гц). Кожен період спостереження SWUIS тривав близько 3 годин, і отримав приблизно 105 зображень, пропущених через фільтри (інколи до 7). Зображення від комети проходили через кварцове вікно і попадало до площини SWUIS, закріпленного всередині кабіни. SWUIS міг спостерігати з будь-якого місця 4,5 град конуса навколо осьової лінії комети. Встановлювали і експлуатували прилад фахівці місії.

На 8 день екіпаж прокинувся від пісні "You Will Go to the Moon" канадських артистів Moxy Früvous, відібраних астронавтом Марком Гарно, першим канадським космонавтом.

Місія тривала на день більше ніж планувалося через загрозу туману в Космічному центрі Кеннеді.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. І.Лисов. [1]. — 1997. — № 16.
  2. (4)-цифра в дужках показує число космічних польотів, включаючи цей, які здійснив даний член екіпажу.

Посилання[ред. | ред. код]