VX (хімічна зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
VX
VX-S-enantiomer-2D-skeletal.png
VX-S-enantiomer-3D-balls.png
Систематична назва S-2-диізопропіламіноетиловий, О-етиловий ефір метилтіофосфонової кислоти
Інші назви Ві Газ, Ві Екс
Ідентифікатори
Абревіатури VX, ЕА 1701
Номер CAS [http://www.commonchemistry.org/ChemicalDetail.aspx?ref=50782-69-9 50782-69-9 50782-69-9]
PubChem 39793
Назва MeSH VX
ChEBI 136185
RTECS TB1090000
SMILES
O=P(C)(OCC)SCCN(C(C)C)C(C)C
InChI
InChI=1S/C11H26NO2PS/c1-7-14-15(6,13)16-9-8-12(10(2)3)11(4)5/h10-11H,7-9H2,1-6H3
Властивості
Молекулярна формула C11H26NO2PS
Молярна маса 267,368401 г/моль
Зовнішній вигляд безбарвна густа рідина
Густина 1,00083 г/мл
Тпл -50 °C, 223 K, -58 °F
Ткип 298 °C, 571 K, 568 °F
Розчинність (вода) добра
Небезпеки
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
4
1
Температура спалаху 159 °C
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

VX (ві-газ, Ві-Екс, речовина групи F (Швеція), речовина групи А (Франція), BRN 1949015, CCRIS 3351, EA 1701, (±)-S-(2-(біс(1-метилетил)аміно)етил) O-етил метилфосфонотіоат, HSDB 6459, Tx 60, О-етил-S-2-диізопропіламіноетилметилфосфонат) — бойова отруйна речовина нервово-паралітичної дії, одна з найбільш токсичних коли-небудь синтезованих, найвідоміша з V-серії агентів.

Газ VX належить до числа найтоксичніших речовин, що застосовують у хімічній зброї. З'явився у 1950-і роки внаслідок помилки при розробці пестицидів. Речовина була створена в 1955 році у Великій Британії, вона не має кольору і запаху, і може вироблятися в формі рідини, аерозолю або крему. Після її потрапляння до організму у великих дозах смерть настає приблизно за 15 хвилин.

Входить до арсеналів США та Росії. Маркування боєприпасів в армії США — три зелені кільця та надпис VX-GAS.

У 1993 році, в результаті підписання Конвенції про хімічну зброю, використання VX як хімічної зброї було заборонено. Його включили до списку 1, котрий регламентує виробництво та обіг небезпечних речовин.[1]

Відкриття[ред. | ред. код]

У 1952 році над вивченням класу складних органофосфатів одночасно працювали кілька дослідників. Доктор Ларс-Ерік Таммелін трудився над цією темою для Шведського дослідницького інституту захисту, і зі зрозумілих причин його роботи не публікувалися. Дж. Ф. Ньюман і Ранажіт Гош, хіміки дослідної лабораторії захисту полів компанії Imperial Chemical Industries, так само працювали в цьому напрямку і виявили високу ефективність речовин класу складних органофосфатів як пестицидів.

У 1954 році одну з речовин цього класу ICI випустила на ринок під торговою назвою Amiton, але продукт був тут же відкликаний через високу токсичність. Токсичність Амітона не залишилася непоміченою військовими, і зразки речовин були відправлені у дослідний парк Портон-Даун, Велика Британія. По завершенні дослідження ряд речовин цього класу склав нову групу нервово-паралітичних отруйних речовин — V-агенти, Амітон же отримав назву VG.

У 1955 році, всього через рік після початку досліджень, був розроблений VX. Отриманий газ виявився в 300 разів більш токсичним ніж фосген (COCl2), що використовувався під час Першої світової війни. Хоча таке порівняння і не зовсім правильне, так як речовини відносяться до різних груп ОР. Незабаром VX був проданий США. Причини такого рішення залишаються неясними.

Заявки на патент VX були подані в 1962 році, а опубліковані тільки в лютому 1974 року.

Хімічні властивості[ред. | ред. код]

Хімічно стійкий. Період напівгідролізу при pH=7 і температурі 25 °C становить 350 діб. Нуклеофільні реакції сильно уповільнені в порівнянні з зарином. З кислотами та галогеналкілами утворює тверді отруйні солі амонію, розчинні у воді, але не володіють шкірно-резорбтивними властивостями.

Синтез[ред. | ред. код]

VX TransesterProcess.svg

Сольволіз[ред. | ред. код]

VX-solvolysis-P-S-2D-skeletal.png VX-solvolysis-P-O-2D-skeletal.png

Фізичні властивості[ред. | ред. код]

Безбарвна густа рідина (технічний продукт має забарвлення від жовтого до темно-коричневого). Не переганяється при атмосферному тиску. Гігроскопічний, частково розчинний у воді (5 % при 20 °C), добре розчинний в органічних розчинниках.

Токсикологічні властивості[ред. | ред. код]

Отруйна речовина нервово-паралітичної дії.

Симптоми ураження: 1-2 хвилини — звуження зіниць; 2-4 хвилини — пітливість, слиновиділення; 5-10 хвилин — судоми, параліч і, спазми; 10—15 хвилин — смерть.

При дії через шкіру картина ураження в основному аналогічна інгаляційній. Відмінність у тому, що симптоми проявляються через деякий час (від декількох хвилин до декількох годин). При цьому з'являється м'язові скорочення в місці потрапляння ОР, потім судоми, м'язова слабкість і параліч.

Для людини LD50 нашкірно = 100 мкг / кг, перорально = 70 мкг / кг. LCt100 = 0,01 мг · хв / л, при цьому період прихованого дії становить 5-10 хвилин. Міоз настає при концентрації 0,0001 мг / л через 1 хвилину.

Має дуже високу шкірно-резорбтивну токсичність в порівнянні з іншими фосфоровмісними отруйними речовинами. Найчутливіші до дії VX шкіра обличчя і шиї. Симптоми при нашкірному надходження розвиваються через 1-24 години, проте, якщо VX потрапить на губи або пошкоджену шкіру дія проявляється дуже швидко. Першою ознакою при отруєнні через шкіру може бути не міоз, а дрібні скорочення м'язів у місці контакту з VX.

Токсична дія VX через шкіру може бути посилена речовинами, які самі по собі не токсичні, але здатні транспортувати отруту в організм. Найефективніші серед них диметилсульфоксид та N, N-диметиламід пальмітинової кислоти.

Заражає відкриті водойми на дуже тривалий період — до 6 міс. Основний бойовий стан — грубодисперсний аерозоль. Аерозолі VX заражають приземні шари повітря і поширюються за напрямком вітру на глибину від 5 до 20 км, вражають живу силу через органи дихання, відкриті ділянки шкіри і звичайне армійське обмундирування, а також заражають місцевість, озброєння, військову техніку та відкриті водойми. VX застосовується артилерією, авіацією, а також за допомогою хімічних фугасів. Озброєння та військова техніка, заражені краплями VX, становлять небезпеку влітку протягом 1-3 діб, взимку — 30-60 діб.

Стійкість VX на місцевості (шкірно-резорбтивна дія): влітку — від 7 до 15 діб, взимку — на весь період до настання тепла. Захист від VX: протигаз, загальновійськовий захисний комплект, герметизовані об'єкти бойової техніки та притулку.

Перша допомога[ред. | ред. код]

У першу чергу необхідно видалити крапельний агент з уражених ділянок, а потім евакуювати потерпілого в незаражену зону. Після евакуації необхідно видалити залишки забруднення з шкіри, зняти заражений одяг і провести дегазацію. По можливості ці дії необхідно здійснити до всіх інших методів лікування.

У зоні ураження потерпілому необхідно надіти протигаз. При попаданні аерозолю ОР на шкіру обличчя протигаз надаватися тільки після обробки особи рідиною з ІПП.

При попаданні ОР на шкіру необхідно негайно обробити заражені місця за допомогою ІПП-8 або ІПП-10. При відсутності таких, змити ОР можна за допомогою побутового відбілювача і промити чистою водою. Також можливе використання інших, аналогічних військовим, засобів дегазації.

При попаданні ОР в шлунок необхідно викликати блювоту і по можливості промити шлунок 1 % розчином питної соди або чистою водою.

Уражені очі промити 2 % розчином питної соди або чистою водою.

Після видалення ОР з уражених ділянок, необхідно негайно ввести антидот. Як антидот використовуються: атропін, пралідоксім або діазепам. Антидот вводиться за допомогою шприц-тюбика з червоним ковпачком з індивідуальної аптечки (АІ-2). Якщо протягом 10 хв судоми не зняті, антидот вводиться повторно. Максимально припустиме введення 2-х доз антидоту. При перевищенні цього ліміту смерть настає від антидоту. У разі зупинки дихання здійснити штучне дихання.

Зрештою необхідно евакуювати потерпілого із зони зараження. Уражений особовий склад доставляється в підрозділи медичної служби в залежності від важкості ураження.

Речовина дегазується сильними окислювачами (наприклад, гіпохлоритами). Для дегазації обмундирування, зброї і техніки застосовується дихлороетан.

Застосування[ред. | ред. код]

Вбивства[ред. | ред. код]

В лютому 2017 року зведений брат північнокорейського лідера Кім Чен Ина, Кім Чон Нам, був убитий у Малайзії. В міжнародному аеропорту «Куала-Лумпур» він був отруєний VX. У вбивстві брали участь дві жінки. Одна відвернула увагу Кім Чон Нама, а інша в цей час накинула йому на обличчя отруєну хустку. Кім Чон Нам помер в кареті швидкої допомоги дорогою до лікарні[2][3].

Поліція затримала двох жінок із паспортами Індонезії і В'єтнаму, та 46-річного жителя Північної Кореї[3].

Серед підозрюваних також північнокорейський дипломат і співробітник авіакомпанії з КНДР[3].

Крім того, оголошені в розшук четверо чоловіків, яких підозрюють у причетності до цього вбивства, проте вони, імовірно, вже залишили Малайзію[3].

Одна із жінок, котра брала безпосередню участь в отруєнні також мала симптоми отруєння речовиною VX[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Schedule 1. opcw.org. Organization for the Prohibition of Chemical Weapons. Архів оригіналу за 4 травня 2015. Процитовано 15 червня 2015.  (англ.)
  2. Зведеного брата Кім Чен Ина убили в Малайзії - джерела. Бі-Бі-Сі. 14 лютого 2017. Архів оригіналу за 24 лютого 2017. Процитовано 24 лютого 2017. 
  3. а б в г Поліція встановила, якою отрутою вбили Кім Чон Нама. Бі-Бі-Сі. 24 лютого 2017. Архів оригіналу за 24 лютого 2017. Процитовано 24 лютого 2017. 
  4. One suspect in Kim Jong Nam murder suffered effects of VX agent - police chief. Reuters. Feb 24, 2017. Архів оригіналу за 24 лютого 2017. Процитовано 24 лютого 2017.