X-хромосома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ідіограма X-хромосоми людини

X-хромосома — одна з двох статевих хромосом багатьох видів тварин, зокрема ссавців (інша — Y-хромосома). Ця хромосома є частиною XY системи визначення статі та X0 системи визначення статі. X-хромосома була названа на честь її унікальних властивостей ранніми дослідниками, а відкрита дещо пізніше інша статева хромосома, була названа Y-хромосомою через наступну після Х букву латинської абетки.

Структура[ред.ред. код]

Дослідниками Росом (2005 рік) та Оно (1967 рік) було висуното гіпотезу, що X-хромосома може походити від автосомального (не пов'язаного зі статтю) геному інших ссавців, про що свідчать послідовності нуклеотидів в цій хромосомі.

X-хромосома набагато більша за розмірами ніж Y-хромосома та містить більше ділянок активного еухроматину. Також, при порівнянні структур X та Y хромосом можна знайти гомологічні ділянки. Проте, ці діляники в Y-хромосомі значно менші ніж в Х, що може свідчити про генетечну дегенерацію першої. Внаслідок цього, чоловіки, що мають лише одну Х-хромосому, більше схильні до хвороб счеплених зі статтю, ніж жінки, у яких дві, більш стабільні, Х хромосоми.

Дослідження показали, що приблизно 10% генів, які кодуються Х-хромосомою мають асоціацію з так званими СТ-генами (від С — cancer (лат. рак), T — testis (лат. яєчка), як у хворих так і у здорових пацієнтів.[1]

Гени[ред.ред. код]Посилання[ред.ред. код]

  1. Ross M et al. (2005). «The DNA sequence of the human X chromosome». Nature 434 (7031). с. 325–37. doi:10.1038/nature03440. PMC 2665286. PMID 15772651.