Артур Оукен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Артур Оукен
англ. Arthur Melvin Okun
Народився28 листопада 1928(1928-11-28)[1][2][3]
Джерсі-Сіті, Нью-Джерсі, США
Помер23 березня 1980(1980-03-23)[2][3] (51 рік)
Вашингтон, США
Країна США
Діяльністьекономіст
Alma materКолумбійський університет
Галузьекономіка
ЗакладЄльський університет
ПосадаChair of the Council of Economic Advisersd
Науковий керівникАртур Бернс[4]
Аспіранти, докторантиDonald D. Hesterd[4]
Stanley Martin Besend
ЧленствоАмериканська академія мистецтв і наук
Економетричне товариство[5]
ПартіяДемократична партія США
Нагороди

член Економетричного товариства[d] (1970)

Член Американської статистичної асоціації[d]

Артур Мелвін Оукен (англ. Arthur Melvin Okun, 28 листопада 1928(19281128), Джерсі-Сіті, Гудзон, Нью-Джерсі, США — †23 березня 1980, Вашингтон, округ Колумбія, США) — американський економіст, автор «закону Оукена». Голова Ради економічних консультантів при президенті США в 1968—1969 роках.

Біографія

[ред. | ред. код]

Початок його кар'єри пов'язаний з Колумбійським університетом, де він здобув ступінь бакалавра (1949 р.) і ступінь доктора філософії (1956 р.). У 1952 році Оукен почав викладати в Єльському університеті, а 1963 року обійняв там посаду професора економіки. У 1961—1962 рр. Оукен працював у Вашингтоні штатним економістом Ради економічних консультантів президента Кеннеді.

За Джонсона Оукен повернувся на державну службу спочатку як член Ради, а потім — її голова. У 1969 році Оукен прийшов у Brookings Institute старшим науковим співробітником і працював там аж до самої своєї смерті (1980 р.), одночасно опублікувавши книги «Політична економіка процвітання» («The Political Economy of Prosperity», Brookings Institutions, 1970), і «Рівність і ефективність: велика дилема» («Equality and Efficiency: The Big Tradeoff», Brookings Institutions, 1975) і виконуючи обов'язки співредактора періодичного наукового журналу «Brookings Papers on Economic Activity», який швидко зайняв лідируюче положення серед видань, що публікують статті з питань макроекономіки. У 1979 р. роботи Оукена по політичній економії були удостоєні почесної премії Френка Сейдмана. У 1980 р. Оукен помер.

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Основна книга з макроекономіки опублікована вже після смерті автора під назвою «Ціни і кількості: макроекономічний аналіз» («Prices and Quantities: A Macroeconomic Analysis», 1981). Ця книга являє собою одну з найбільш ретельних з усіх відомих сьогодні спроб відповісти на питання, яке колись підняв Дж. М. Кейнс:

Чому ринки в розвинених економіках мають тенденцію пристосовуватися до змін попиту і пропозиції не за рахунок зміни цін, а за рахунок зміни кількостей; в результаті чого безробіття не призводить до зниження заробітної плати, а надлишкова потужність (надлишок товарів), відповідно, не призводить до більш низьких цін

За життя Оукен був найбільше відомий завдяки відкритій емпіричній залежності, що існує в американській економіці, яка з тих пір називається «законом Оукена».

У своїй відомій статті «Потенційний ВНП: вимір і значимість» («Potential GNP: Its Measurement and Significance», 1961), Оукен проаналізував реальний валовий національний продукт США в 1950 р. на початку війни з Кореєю, коли і безробіття, і інфляція були на мінімальному рівні, і екстраполював обсяг національного виробництва цього року на майбутнє, врахувавши довготривалу тенденцію до вдосконалення виробництва (технічний прогрес). Це дало йому граничні значення цих показників в п'ятдесяті роки з повним завантаженням виробничих потужностей і повною зайнятістю (відсутністю безробіття). Потім Оукен визначив, яку частину реальний валовий національний продукт, отриманий після 1950 р., становить від цього потенційного валового національного продукту і порівняв отримане співвідношення з щорічними змінами рівня безробіття. В результаті він встановив, що якщо перша величина змінюється на 3 %, друга змінюється на 1 % у протилежний бік. Іншими словами, збільшення рівня безробіття на 1 % відповідає падінню відносно фактичного валового національного продукту до потенційно можливого (теоретично) на 3 %, тобто в цьому випадку еластичність обсягу національного продукту за безробіттям становить 3 відсотки (еластичність Оукена). Ця залежність настільки чітко проявилася в американській економіці 60-х, 70-х і 80-х років, що її з повним правом можна назвати законом. Звичайно, потрібно при цьому пам'ятати, що це лише приблизний підрахунок, який може не виправдати очікувань, що, власне, вже і сталося: останніми роками в США еластичність Оукена визначена на рівні 1,5.

Закон Оукена

[ред. | ред. код]

У тих випадках, коли коефіцієнт Оукена — відношення реального валового національного продукту до потенційно можливого — дорівнює 1, тобто, коли американська економіка діє в умовах максимально можливої зайнятості населення, як було, наприклад, в 1964 і 1972 роках, спостережуваний рівень безробіття в США становить 5,2—5,6 % трудових ресурсів. Різниця між рівнем зростання економіки і рівнем її інфляції — реальною швидкістю її економічного зростання — часто називають «індексом Оукена». Саме тому рівень безробіття, рівний приблизно 5,5 %, часто описується як емпіричне значення фрідмановского «природного рівня безробіття» — такого рівня безробіття, який сумісний зі стабільним рівнем інфляції цін і заробітної плати.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Блауг М. Оукен, Артур // 100 великих экономистов после Кейнса = Great Economists since Keynes: An introduction to the lives & works of one hundred great economists of the past. — СПб.: Экономикус, 2009. — С. 225—227. — 384 с. — (Библиотека «Экономической школы», вып. 42). — 1 500 экз. — ISBN 978-5-903816-03-3.
  • Arthur M. Okun (англ.). — статья из Encyclopædia Britannica Online. Проверено 8 июня 2014.
  • J. Tobin. Arthur М. Tobin, в кн. J. Eatwell, М. Milgate and P. Newman (eds). The New Palgrave: A Dictionary of Economics, vol. 3 (Macmillan, 1987).

Посилання

[ред. | ред. код]