Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.
У математиціобернена теорема Фур'є стверджує, що багато типів функцій можливо відновити, використовуючи їх перетворення Фур'є.
Інтуїтивно це твердження можна зрозуміти так: якщо відома частота та фаза коливань хвилі, то можливо відновити початковий стан цієї хвилі.
Теорема стверджує, якщо функція задовольняє певні умови, то з перетворення Фур'є функції
випливає, що
Іншими словами, теорема стверджує, що
Останню рівність називають інтегральною теоремою Фур'є.
Інше формулювання теореми полягає у тому, що якщо — фліп-оператор, тобто , то
Теорема виконується для тих функцій та їх перетворень Фур'є, які є абсолютно інтегровними[en] (за Лебегом), і функцій неперервних у точці .
Однак, навіть за більш загальних умов обернена теорема Фур'є має місце.
У цих випадках інтеграли, вказані вище, можуть не збігатися у звичайному сенсі.
Найбільш поширеним формулюванням оберненої теореми Фур'є є твердження про обернене перетворення як інтеграл.
Нехай для будь-якої інтегровної функції та довільного
Для довільної функції визначимо фліп-оператор[note 1] такий, що .
Тоді можна визначити
Ця формула одразу випливає із означення перетворення Фур'є та фліп-оператора . Перетворення та відповідають перетворенню , дорівнюють одне одному та задовольняють рівність
Використовуючи обернену теорему Фур'є у фізиці та інженерії, часто припускають, що все "відбувається добре".
У математиці подібні евристичні міркування не дозволяються, а обернена теорема Фур'є передбачає специфікацію класів функцій, для яких виконуються умови теореми.
Однак не існує "найкращого" класу функцій для розгляду, тому існує кілька варіантів формулювання оберненої теореми Фур'є, хоч і з подібними висновками.
Обернена теорема Фур'є виконується для всіх функцій Шварца (грубо кажучи, всіх швидко спадних гладких функцій, всі похідні яких теж є швидко спадними).
Ця умова має перевагу в тому, що вона стосується лише функції (без накладання умови на її перетворення Фур'є), а інтеграл, що визначає її перетворення Фур'є, та інтеграл, що визначає обернене перетворення Фур'є, є абсолютно інтегровними.
Це формулювання використовується для доведення оберненої теореми Фур'є для узагальнених функцій.
Інтегровні функції з інтегровними перетвореннями Фур'є
Обернена теорема Фур'є виконується для всіх неперервних абсолютно інтегровних функцій (тобто функцій з ) з абсолютно інтегровними перетвореннями Фур'є.
Вони включають у себе всі функції Шварца, тому це більш строге формулювання теореми, ніж наведене вище.
Ця умова використовується вище, у пункті твердження.
Можливий варіант — опустити умову про неперервність функції , але все одно вимагати абсолютну інтегровність функції та її перетворення Фур'є.
Тоді майже скрізь, де — неперервна функція і для довільного .
Якщо функція від однієї змінної абсолютно інтегровна (тобто ) та кусково-гладка, то тоді має місце версія оберненої теореми Фур'є.
У цьому випадку визначаємо
Тоді для довільного
тобто, дорівнює середньому арифметичному лівосторонньої та правосторонньої границь функції у точці .
У точках, де функція — неперервна, .
Для більшої кількості змінних дане формулювання теореми також має місце, але, за словами Фолланда (1992), є "досить делікатним і не дуже корисним".
Якщо функція від однієї змінної абсолютно інтегровна (тобто ) та кусково-неперервна, то тоді все ще має місце версія оберненої теореми Фур'є.
У цьому випадку інтеграл оберненого перетворення Фур'є визначається за допомогою більш гладкої, ніж розривної, функції відтинання.
Більш точно,
Висновок теореми такий же, як і для кусково-гладких функцій від однієї змінної, що наведений вище.
Якщо функція — неперервна та абсолютно інтегровна на , то обернена теорема Фур'є має місце доти, поки можна визначити обернене перетворення з гладкою функцією відтинання, тобто
Якщо відкинути всі припущення про (часткову) неперервність функції та припустити, що функція лише абсолютно інтегровна, то тоді все ще має місце версія оберненої теореми Фур'є.
Обернене перетворення знову визначається за допомогою гладкої функції відтинання, але у результаті отримаємо, що
У цьому випадку перетворення Фур'є не можна безпосередньо визначити як інтеграл, так як він може не бути абсолютно збіжним, тому воно визначається у термінах щільності
(див. перетворення Фур'є). Наприклад, поклавши
маємо, що , де границя береться у нормі простору .
Обернене перетворення також можна визначити через щільність, або через перетворення Фур'є та фліп-оператор .
Тоді маємо
Перетворення Фур'є можна визначити на просторі узагальнених функцій завдяки дуальності перетворень Фур'є на просторі функцій Шварца.
Конкретніше, для функції та всіх тестових функцій покладемо
де визначається за допомогою інтегральної формули.
Якщо , то це узгоджується із звичайним означенням.
Можна визначити обернене перетворення або аналогічно через дуальність оберненого перетворення на просторі функцій Шварца, або через фліп-оператор (де фліп-оператор визначається за допомогою дуальності).
Тоді маємо
Розглядаючи ряд Фур'є деякої функції, зазвичай розглядають як область визначення відрізок (або період ). Нижче використовується дещо незвична домовленість, відповідно до якої функція діє на відрізку
, оскільки це відповідає домовленості щодо перетворення Фур'є, що використовується тут.
Обернена теорема Фур'є — аналог збіжності рядів Фур'є.
У випадку перетворення Фур'є маємо
Замість цього, у випадку рядів Фур'є маємо
Зокрема, в одновимірному випадку і підсумовування відбувається від до .
У застосуваннях перетворень Фур'є обернена теорема Фур'є часто відіграє істотну роль.
У багатьох випадках загальний алгоритм такий: використати перетворення Фур'є, виконати певні перетворення або спрощення, а потім використати обернене перетворення Фур'є.
Більш абстрактно, обернена теорема Фур'є — це твердження про перетворення Фур'є як оператор (див. перетворення Фур'є на функціональних просторах).
Наприклад, обернена теорема Фур'є для функцій стверджує, що перетворення Фур'є є унітарним оператором на просторі .
Обернене перетворення Фур'є дуже подібне до звичайного перетворення Фур'є: як обговорювалося вище вони відрізняються лише застосуванням фліп-оператора.
Тому властивості перетворення Фур'є зберігаються і для оберненого перетворення Фур'є, наприклад, теорема про згортку[en] і лема Рімана—Лебега.
Таблиці перетворень Фур'є можна легко використати для оберненого перетворення Фур'є, за допомогою композиції шуканої функції та фліп-оператора .
Наприклад, дивлячись на перетворення Фур'є для прямокутної функції, маємо
Символом позначимо згортку функцій, — згладжувальний оператор[en]: для будь-якої неперервної функції та точки має місце рівність (де збіжність є поточковою).
↑Оператор — це перетворення, що переводить функцію у функцію. Фліп-оператор, перетворення Фур'є, обернене перетворення Фур'є та тотожний оператор --- приклади операторів.
↑"DMat0101, Notes 3: The Fourier transform on ". I Woke Up In A Strange Place. 2011-03-10. Retrieved 2018-02-12.