Регаліцератопс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Регаліцератопс
Час існування: пізня крейда,
68.5–67.5 млн р. т.
Художнє зображення регаліцератопса
Художнє зображення регаліцератопса
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Родина: Цератопсиди (Ceratopsidae)
Підродина: Хасмозаврові (Chasmosaurinae)
Триба: Triceratopsini
Рід: Регаліцератопс (Regaliceratops)
Brown & Henderson, 2015
Вид: Regaliceratops peterhewsi
Brown & Henderson, 2015
Посилання
Вікісховище: Regaliceratops
EOL: 60970957

Регаліцератопс (Regaliceratops peterhewsi) — єдиний вид птахотазових динозаврів з роду Regaliceratops, родини Цератопсиди (Ceratopsidae). Скам'янілості, зокрема череп динозавра, знайшли у 2005 році біля річки Олдмен в канадській провінції Альберта[1][2], проте на вилучення останків з товщі міцних порід, на їхнє дослідження та опис пішло майже десять років. Вид описали у 2015 році. Голотип (череп) зберігають у Королівському Тиррелівському музеї палеонтології[3].

Мешкав регаліцератопс приблизно 68—70 мільйонів років тому у пізньому крейдяному періоді) на території сучасної південної Канади. Цей п'ятиметровий динозавр мав потужний кістяний комір і незвичайні рогові відростки, за що його навіть охрестили Хелбоєм на честь однойменного героя фільмів і коміксів.

Зовні регаліцераптос був сильно схожий на сучасних носорогів, лише незначно перевершував їх в розмірах. Шию динозавра обрамляв дуже щільний і досить великий комір, по периметру якого росли оголені кістяні відростки трикутної та п'ятикутної форми з загостреними краями.

За оборонні спроможності, також як і у більшості представників цератопсових, відповідали три роги, що розташовані на передній частині черепа. Однак їхня формула принципово відрізнялася: два маленьких роги над очима та один великий над носом. Всі відомі до цього скам'янілості рогатих ящерів мали зворотну конфігурацію: дрібний ріг над носом та два великих у верхній частині черепа. Чим була зумовлена ​​дана особливість динозавра, палеонтологи поки достовірно не встановили. Втім, висловлювання про конвергентний хід еволюції щодо цього виду набувають все більшого схвалення в наукових колах. Річ у тім, що регаліцераптос був багато в чому схожий на іншу групу динозаврів — центрозаврових, а в історії відомо чимало випадків, коли один вид в міру еволюції починає набувати рис інших тварин, причому не обов'язково споріднених. Центрозаврові ж вимерли набагато раніше.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Brown, Caleb M.; Henderson, Donald M. (2015-06). A New Horned Dinosaur Reveals Convergent Evolution in Cranial Ornamentation in Ceratopsidae. Current Biology (англ.). Т. 25, № 12. с. 1641—1648. doi:10.1016/j.cub.2015.04.041. Процитовано 10 вересня 2024.
  2. New species of horned dinosaur with 'bizarre' features revealed. Процитовано 5 червня 2015.
  3. 'Hellboy' dinosaur rewrites the prehistory book. 3 News. 5 June 2015. Архів оригіналу за 12 червня 2015. Процитовано 17 лютого 2016.