Доктор філософії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ph.D. (іноді: PhD чи DPhil, з лат. Philosophiæ doctor , МФА: [piː eɪtʃ diː]) — найвищий науковий ступінь у більшості країн світу.

Ступінь присуджується університетами після екзамену та захисту дисертації. Мірою кваліфікаційної роботи здобувача є докторська дисертація (англ. Thesis for doctoral degree). В США ступінь доктора наук (Sc.D. — Doctor of Science) вважається рівним Ph.D.[1]

Історичний аспект[ред.ред. код]

Ступенем PhD вперше почали номінувати у Болонському університеті в 1130 році, а потім в 1231 році Паризьким университетом. PhD залишається найвищим науковим ступенем у більшості країн світу. Незважаючи на назву, ступінь не має беспосереднього практичного відношення до філософії (в сучасному сенсі), його отримують дослідники всіх наукових галузей, наприклад: доктор філософії в літературі або доктор філософії в фізиці, доктор філософії в медицині. Це зумовлено традиціями, започаткавоними ще у середньовічних університетах, стандартна структура яких зазвичай передбачала наявність факультетів філософії, юриспруденції, теології та медицини.

Положення в різних країнах[ред.ред. код]

В країнах Європейського Союзу, Мексиці, США і Канаді, цей ступінь є найвищим. Ступінь доктора філософії, отриманий в США і Канаді, не має аналогів в Україні та інших країнах СНД.

Останнім часом отримала обмежене поширення практика, що припускає зіставлення ступеня доктора філософії (отриманого в країнах, де він є найвищим) за наявності певної кількості публікацій за темою дисертації з українським ступенем доктора наук.[Джерело?] В країнах колишнього СРСР за замовчуванням[Джерело?] ступінь доктора філософії (отриманого в країнах, де він не є найвищим) прирівнюється до ступеня кандидата наук[2].

В українській емігрантській традиції ступінь доктора філософії присуджувався Українським Вільним Університетом (УВУ) в Мюнхені. На початку 90-х рр. ХХ ст. певна частина західноукраїнських науковців після короткотривалого стажування в УВУ і захисту дисертації отримувала там ступінь доктора філософії, котрий, проте, в Україні прирівнюється до почесних звань зарубіжних країн.

Нині, у рамках Болонського процесу уніфікації освітніх систем, у пострадянському просторі розглядається можливість як збереження поточної двоступеневої системи (кандидат/доктор), так і перехід на одноступеневу модель.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Structure of the U.S. Education System: Research Doctorate Degrees». U.S. Department of Education. Архів оригіналу за 2012-08-05. Процитовано 2008-02-21. 
  2. The European Higher Education Area


Наука Це незавершена стаття з науки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.