Електронна книга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Електро́нна кни́га, еКнига (англ. e-book, e-text) — версія книги в електронному (цифровому) вигляді. Такі книжки можна читати за допомогою комп'ютерів, мобільних телефонів чи спеціалізованих пристроїв.

В англомовних країнах для позначення цифрових версій книг, для зберігання яких використовують відкриті формати, засновані на простих текстових файлах, застосовують також термін e-text (електронний текст). Електронними текстами називають також навчальні електронні посібники, до складу яких, окрім тексту, належать растрові зображення, приклади даних, вправи, спеціально написані коментарі і відповіді на можливі запитання.

Електронні книги іноді закодовані видавцем книги для обмеження кола користування, тоді як електронні тексти розповсюджуються вільно.

Одним із технічних споживачів електронних книг є електронна бібліотека, яка надає користувачу (в основному інтернету) екземпляр даної книги у певному форматі.

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Електронні книги це також спеціальні планшети призначені для читання книг різних форматів,прослуховування звукових файлів. Ці планшети на відміну від звичайних планшетів не мають інших функцій крім вищезазначених. Зазвичай є моделі електронних книг, які дозволяють самостійно завантажувати книги з Інтернету. Вони мають дисплеї з електронного паперу. Це економить електроенергію, бо енергія витрачається лише на зміну зображення. Але в темряві такі дисплеї не працюватимуть, бо зображення утворюється за рахунок світла, яке падає на нього. Інший тип дисплеїв — дисплеї на електронних чорнилах. Принцип їхньої дії такий, як у табла калькулятора. Є також електронні книги з кольоровими дисплеями. Є електронні книги з сенсорними дисплеями. Відрізняються електронні книги й об'ємом вбудованої пам'яті і найбільшим підтримуваним об'ємом зовнішньої пам'яті та розмірами дисплеїв.

Формати[ред.ред. код]

Електронні книги можуть розповсюджуватися у файлах різних форматів, зокрема:

Файли деяких форматів (OpenDocument, PostScript, PDF, MS Word DOC та ін.) окрім тексту можуть містити і растрові або векторні зображення.

Файли сучасних електронних книг мультимедіа книга окрім тексту містять декілька каналів сприйняття: звуково-музичний, зображально-динамічний (фотографії і галереї) та інтерактивно-ментальний.

Переваги і недоліки у порівнянні з паперовими книгами[ред.ред. код]

Переваги[ред.ред. код]

 • невеликий обсяг[1] (на комп'ютері можна зберігати десятки і сотні тисяч книг);
 • можливість повнотекстового пошуку (якщо текст книги розпізнано чи набрано);[1]
 • можливість швидкої і простої зміни гарнітури і кегля;[1]
 • можливість читання книг при низькому рівні освітлення (на пристроях з підсвічуванням);[1]
 • можливість прослухати (англ. text-to-speech, аудіокнига) текст книги;[1]
 • низька вартість розповсюдження (у більшості випадків оплачується тільки обсяг інформації, переданої через комп'ютерні мережі, або фізичний носій, наприклад, компакт-диск).[1]
 • реалізований механізм пошуку по тексту, перехід по гіперпосиланнях, відображення тимчасових виділень і зауважень
 • можливість відображати анімовані малюнки, мультимедійні кліпи і відтворювати аудіо-книжки та mp3-файли.

Недоліки[ред.ред. код]

 • потенційна несумісність з новими апаратним чи програмним забезпеченням (щоб уникнути цього, використовують прості або стандартизовані відкриті формати);
 • екрани деяких пристроїв швидко перевтомлюють очі;
 • розширення екранів більшості пристроїв сьогодні таке, що «якість зображення» на них поки що значно гірша, ніж у паперового аналога;
 • час роботи переносного пристрою від батареї обмежений;
 • значні незручності викликає переведення в такий формат паперових видань з великою кількістю іллюстрацій (наприклад, роботи з історії мистецтва, фотоальбоми, збірники карт тощо);
 • окремі автори та паперові видавництва вважають цю технологію грабіжницькою

Різне[ред.ред. код]

 • Контроль за дотриманням ліцензії і розповсюдженням твору дещо складніші, ніж у паперових копій, однак легше перевіряти цілісність оригіналу за допомогою контрольних сум і порівнювати різні версії файлів.

Апаратні платформи[ред.ред. код]

Amazon Kindle

Найпопулярнішими пристроями для читання електронних книг в США є Kindle від Amazon, Sony Reader і Nook від найбільшої американської роздрібної мережі книжкових магазинів Barnes & Noble. Конкуренцію цим пристроям для читання книг, як очікується, складе інтернет-планшет iPad, презентований компанією Apple 27 січня 2010. На території пострадянського простору популярні електронні книги компаній PocketBook та lBook eReader.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в г д е Michael Pastore (2008-01-28). «http://epublishersweekly.blogspot.com/2008/02/30-benefits-of-ebooks.html» (англійською). Архів оригіналу за 2012-02-09. Процитовано 2008-08-21. 

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Комп'ютер Це незавершена стаття про комп'ютери.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.