Apple

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Apple, Inc.
Тип Публічна
Гасло Think different (Думай інакше)
Заснування 1 квітня 1976
Засновник(и) Стів Джобс
Стів Возняк
Штаб-квартира Купертіно, Каліфорнія, США
Ключові особи Тім Кук (CEO)
Артур Левінсон (Голова)
Джонатан Айв (голова підрозділу промислового дизайну)
Галузь Апаратне забезпечення
Програмне забезпечення
Побутова електроніка
Цифрова дистрибуція
Продукція Mac, iPod, iPhone, iPad, Apple TV, Mac OS X, iLife, iWork, iOS
Послуги Apple Store, App Store, iTunes Store, iCloud
Валовий дохід 170.91 млрд. (2013) $
Чистий прибуток 37.037 млрд. (2013) $
Співробітники 80 000 (2013)
Сайт Apple.com

Apple, Inc (колишня Apple Computer, Inc.) — американська компанія, яка проектує та виробляє побутову електроніку, програмне забезпечення та комерційні сервери.

Apple, Inc є найдорожчою корпорацією у світі: станом на 10 листопада 2013 вартість її бренду Forbes оцінив у $104,3 млрд. - це майже вдвічі вище, ніж вартість бренду Microsoft ($56,7 млрд.)[1]. Капіталізація компанії, станом на червень 2014, становить більше $550 млрд. Кількість працівників компанії — близько 80 тис. Головний офіс знаходиться в Купертіно, Каліфорнія. На березень 2013 компанія керує 406 роздрібними магазинами Apple Store в 13 країнах світу (США, Велика Британія, Японія, Канада, Італія, Австралія, Китай, Швейцарія, Німеччина, Франція, Іспанія, Нідерланди, Швеція). Керує компанією Тім Кук (раніше — Стів Джобс).

Продукція[ред.ред. код]

Найвідоміші продукти — комп'ютери Macintosh, mp3 програвач iPod, смартфон iPhone, планшетний комп'ютер IPad. Програмне забезпечення Apple включає в себе операційні системи Mac OS X, iTunes — медіа браузер, iLife — набір мультимедіа і програмного забезпечення творчого потенціалу, Aperture — професіональний пакет для роботи з фотографіями, Final Cut Studio — набір професійних аудіо та програмних продуктів кіновиробництва, Logic Studio — набір звукових інструментів, Safari — веб-браузер та iOS — мобільна операційна система.

Назва компанії[ред.ред. код]

Назва фірми походить від англ. apple яблуко, зображення яблука використано в логотипі.

Один із засновників Стівен Возняк пропонував назвати компанію «Banana»

До 9 січня 2007 року офіційною назвою корпорації протягом ще 30 років була «Apple Computer». Відмова від слова «Computer» у назві демонструє зміну основного фокусу корпорації з традиційного для неї ринку комп'ютерної техніки на ринок побутової електроніки.

Власники[ред.ред. код]

Apple — публічна компанія, її акції торгуються на біржі NASDAQ та Лондонській фондовій біржі.

Штаб-квартира «Apple» в Купертіно

Історія[ред.ред. код]

1976–1980: Перші роки[ред.ред. код]

Apple заснована в Каліфорнії 1 квітня 1976 року Стівом Джобсом, Стівом Возняком та Рональдом Уейном, які зібрали в середині 1970-х свій перший персональний комп'ютер на базі процесора MOS Technology 6502 — Apple I. Продаж розпочався в липні 1976 року за ціною $666.66 (за сьогоднішнім курсом приблизно $2,5 тис.).

«Apple I» був не першим комп'ютером, який програмувався. Право першості належало комп'ютеру Altair 8800, який був створений аматором і розповсюджувався через каталоги у 1974 році. Однак, Альтаїр не був технічно кваліфікований як «персональний комп'ютер», оскільки не давав можливості накопичувати та викликати дані за допомогою програм користувача.

Наприкінці 1970-х та на початку 1980-х років Apple II, випущений 16 квітня 1977, був найпоширенішим у світі персональним комп'ютером того часу. Він йшов із кольоровою графікою та відкритою архітектурою, як пристрій зберігання використовувались не касети з магнітними стрічками, а магнітні диски. Було продано більше 5 млн комп'ютерів «Apple II».

В кінці 70-их Apple вже мала штат комп'ютерних проектувальників. У травні 1980 компанія випустила Apple III у спробі конкурувати з IBM та Microsoft.

1981–1985: Lisa та Macintosh[ред.ред. код]

Над Apple Lisa Стів Джобс почав працювати ще в 1978, але був виключений з колективу через боротьбу й прийняв дешевий комп'ютерний проект Джефа Рескіна, Macintosh. У 1983 гонку виграла Lisa, але через високу ціну її виробництво зупинилося.

Після цього, в 1984 році, фірма Apple вперше представила новий 32-розрядний комп'ютер Macintosh, перший комерційно успішний персональний комп'ютер, що базувався на графічному інтерфейсі та використовував мишу замість інтерфейсу командного рядка. Спочатку Макінтош мав успіхи у збуті, але наступні продажі вже не були такими сильними. Причина цьому — знову ж висока ціна. Доля комп'ютера змінилася після впровадження LaserWriter, першого лазерного принтера, та PageMaker, раннього пакета настільної видавницької системи. Основною перевагою Мас був революційний на цей час графічний інтерфейс.

В березні 1981 року Возняк потрапив у авіакатастрофу і тимчасово відсторонився від роботи. Проблеми з продажем «Apple III» призвели до того, що Джобсу довелось звільнити 40 співробітників. В пресі ходили чутки про близький кінець компанії «Apple».

На початку 1983 року Джобс, через власну нездатність впоратись з проблемами, запросив на посаду головного виконавчого директора компанії Джона Скаллі, який в той час обіймав аналогічну посаду в PepsiCo. В квітні 1983 року Скаллі розпочав роботу на новій посаді. Стів Джобс переживав провали компанії як власні, тому між ним та Скаллі виникали непорозуміння.

В 1985 році президент США Рональд Рейган нагородив Джобса та Возняка медалями за розвиток технічного прогресу.

1986–1993: Злети і падіння[ред.ред. код]

Вивчивши кілька болісних уроків після випуску Macintosh Portable в 1989, Apple у 1991 презентувало PowerBook, котрий установив сучасну форму та ергономічність ноутбука. Портативний Макінтош був розроблений, щоб бути настільки ж сильним як настільний, важив 17 фунтів і мав 12-годинний акумулятор, продано було менш ніж 100 000 штук. Пауербук важив 7 фунтів, мав 3-годинний акумулятор і вже за перший рік продажу зібрав $1 000 000 000. В тому ж році Apple випустило System 7, головну модернізацію до операційної системи, котра додала колір до інтерфейсу та впровадила нові мережні здатності. Це залишалося архітектурною основою для Mac OS до 2001 року. Журнал MacAddict назвав період між 1989 і 1991 «Першим золотим століттям» Макінтошу.

Після успіху Макінтоша, Apple випустило кілька ліній нових моделей комп'ютерів, що погано вплинуло на компанію, адже споживачі не бачили різниці між ними; експериментувала з багатьма іншими продуктами, такими як: цифрові камери, портативні CD-плеєри, телевізійні вироби тощо, що теж закінчилось невдачею. Зрештою, все це згубно вплинуло на Apple, і її частка на ринку та курси акцій падали.

1994–1997: Спроби перевинаходу[ред.ред. код]

На початок дев'яностих Apple розвивало альтернативні платформи для Макінтошу, такі як A/UX. Стандартна платформа ставала застарілою; крім того Apple змагалася з OS/2 та UNIX. Макінтош повинен був бути замінений на нову платформу, або перероблений, щоб поставлятися з новим апаратним забезпеченням.

В 1994 році Apple вступила в союз з IBM та Motorola. Мета полягала у створенні нової комп'ютерної платформи PowerPC Reference Platform, яка буде використовувати апаратне забезпечення IBM і Motorola разом із програмним забезпеченням Apple. Союз сподівався, що PReP залишить PC далеко позаду. В тому ж році Apple випустило Power Macintosh, перший комп'ютер Apple, котрий використовував процесор IBM PowerPC.

В 1996 році президент Apple Майкл Спиндлер був замінений Ґілом Амеліо. Він проводив багато змін у компанії, включно з масовими тимчасовими звільненнями. Після багатьох невдалих спроб покращити Mac OS, Амеліо хотів купити компанію NeXT та її операційну систему NeXTSTEP. 9 липня 1997 року Ґіл Амеліо був звільнений радою директорів після трирічного спостереження за рекордно-низьким курсом акцій та нанесення фінансових збитків. Почалася реструктуризація виробничої лінії компанії.

В 1997 році Стів Джобс заявив про створення версії Microsoft Office для Macintosh. 10 листопада 1997 року Apple впровадило онлайн магазин Apple Store, що свідчило про нову виробничу стратегію.

1998–2005: Повернення до прибутку[ред.ред. код]

15 серпня 1998 року Apple випустив новий комп'ютер: iMac. Головою колективу дизайнерів iMac був Джонатан Айв, котрий пізніше спроектував iPod та iPhone. iMac показав сучасну технологію та унікальний дизайн. За перші п'ять місяців було продано більше 800 000 машин, що повернуло компанії прибутки вперше після 1993 року.

Після цього Apple купила кілька компаній і програмне забезпечення Macromedia Final Cut, що свідчило про розширення компанії у ринок цифрових технологій. Наступного року Apple випустила два продукти для редагування відео: iMovie для звичайних користувачів і Final Cut Pro для професіоналів. У 2002 році Apple придбала компанію Nothing Real з їхньою просунутою програмою цифрового композиціювання Shake.

Mac OS X, основана на OPENSTEP компанії NeXT та BSD Unix, була випущена 24 березня 2001 року. Орієнтована як на звичайних користувачів, так і на професіоналів, Mac OS X прагнула комбінувати стабільність, надійність та безпеку Unix із легким у користуванні перебудованим інтерфейсом. Щоб допомогти користувачам перейти з Mac OS 9 на Mac OS X, нова операційна система дозволяла використовувати програми OS 9 за допомогою Classic environment.

2005–2007: Співробітництво з Intel[ред.ред. код]

Магазин «Apple» у місті Нью-Йорк

На Міжнародній конференції розробників 6 червня 2005 року, Стів Джобс оголосив, що у 2006 році Apple почне виробляти комп'ютери Macintosh з процесорами Intel. 10 січня 2006 року нові MacBook Pro та iMac стали першими комп'ютерами Apple, які використовували процесори Intel Core Duo.

7 серпня 2006 року Apple повністю перевела всю лінію комп'ютерів Macintosh на чіпи Intel. Power Mac, iBook та PowerBook були зняті з виробництва, а їхніми спадкоємцями стали MacPro, MacBook і MacBook Pro. Apple також ввів програму Boot Camp, щоб допомогти користувачам встановлювати Windows XP або Windows Vista на Мас разом із Mac OS X.

Успіх Apple у цей період призвів до росту її акцій. Між 2003 і 2006 роком ціна зросла більше, ніж у 10 разів — з 6$ за акцію до 80$, а у травні 2007 ціна становила більше 100$. 25 лютого 2012 ціна акцій Apple становила новий рекорд — до 535,4 $ за акцію.[2] На початок 2014 року ціна акції Apple становила близько 650$ за одну акцію, тому компанія вирішила провести дрібнення акцій. Так кожна акція була розділена на 7 акцій вартістю 92$ кожна. Таким чином вартість фінансових паперів, які були на руках у акціонерів, не змінилась, змінилась лише кількість цих акцій.

Поглинання компаній[ред.ред. код]

За роки своєї діяльності Apple неодноразово поглинала різні компанії, що працюють на ІТ-ринку. Серед найбільших подібних угод — покупка компаній NeXT (1996 рік, за $ 430 млн), PA Semi (квітень 2008 року, $ 280 млн), Quattro Wireless (січень 2010 року, $ 274 млн), Siri (квітень 2010 року, $ 200 млн), Anobit Technologies (січень 2012 рік, $ 400–500 млн) і ін

Графік продуктів Apple[ред.ред. код]

[1]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Компанії Це незавершена стаття про підприємство.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.