Проконсул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Проконсул (Proconsul) — рід викопних приматів епохи міоцену, який існував 17—21 млн років тому в Африці. Виділяють чотири види. Маса тіла в різних видів від 10 до 40 кг. Жили в тропічних лісах. У зовнішньому вигляді поєднувалися ознаки мавп та людиноподібних мавп. Деякі автори вважають їх ранніми людиноподібними, інші — загальними предками мавп та людиноподібних, що існували до поділу цих груп.

Ознаками проконсула, характерними для мартишкових, є тонкий шар емалі на зубах, тендітна статура, вузька грудна клітка, короткі передні кінцівки, манера пересування по гілкам дерев, опираючись на всі чотири лапи. Відкриття та класифікації

Перша знахідка, частина щелепи проконсула, була зроблена в Кенії в 1909 році. Найменування було дано в 1933 році Артуром Хопвудом і означає «до Консула». У той час прізвисько Консул часто використовувалася в цирку для дресированих шимпанзе. Хопвуд під час експедиції в Африку разом з Луїсом Лікі на околицях озера Вікторія знайшов останки ще трьох особин цього роду й дав їм родову та видову назву (africanus), вважаючи, що має справу із предком шимпанзе.

Більш пізні знахідки спочатку відносили до цього ж виду, але згодом класифікували в кілька видів того ж роду. Оскільки нові знахідки XX століття часто змушували палеоантропологів міняти свої колишні погляди, класифікація викопних гомінідів дотепер часто змінюється, і ті самі тварини в різних виданнях можуть мати різні назви.