Чорний дрізд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чорний дрізд
Male blackbird.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Дроздові (Turdidae)
Рід: Дрізд (Turdus)
Вид: Чорний дрізд
Біноміальна назва
Turdus merula
Linnaeus, 1758
Мапа поширення чорного дрозда
Мапа поширення чорного дрозда
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9187
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Turdus merula

Чорний дрізд, інша назва кіс, род. в. ко́са[1] (Turdus merula) — вид птахів роду дроздів (Turdus) родини дроздових (Turdidae).

Гніздо чорного дрозда
Самка чорного дрозда
Чорний дрізд з лейкізмом

Дрозди цього виду спритні, жваві, добре, як і всі представники родини, співають. Вони «товариські», проте часто можуть зчиняти між собою бійки. Зате, дуже швидко після бійки, дрозди знову миряться. Цікаво те, що варто якомусь чорному дроздові озватись, як переважно, на його поклик з'являється інший дрізд. Ще чорним дроздам та й більшості дроздів притаманна так звана зухвалість, сміливість, недовірливість, хитрість та обережність. Раз «обдурений» дрізд не попадає вдруге в ту ж пастку.

Добре дрозди літають, але, при раптовому наскоку поблизу дрозда, дрізд спершу борсається і перекидається, а потім уже злітає. У дроздів гарний слух і добре розвинені голосові зв'я́зки, за що їх називають «лісовими солов'ями».

Чорний дрізд — птах, розміром удвічі менший за галку, але удвічі більше горобця. Матово-чорний, з яскравим оранжево-жовтим дзьобом. Самки — гороб'ячого кольору, пташенята — теж, але з невеликими плямочками.

Поширення[ред.ред. код]

Дрозди живуть у лісах з будь-яких деревних порід. Вони селяться як у теплих тропічних лісах, так і в північних гаях, навіть у чагарниках та саванах.

Поширені в більшості країн Європи. Ареал з Європи доходить до північного узбережжя Середзомного моря Африки. У меншій кількості, чорні дрозди розповсюджені від берегів Чорного моря до берегів Каспійського моря. Рідке поширення чорних дроздів є у Індії та у більшій густоті на півострові Індокитай. Менший за кількістю ареал є по всій Австралії та Новій Зеландії.

В Україні чорний дрізд є одним з найпоширеніших видів дроздів.

Харчування[ред.ред. код]

Живляться дрозди цього виду комахами, слимаками, черв'яками, рідше всякими ягодами. Чорний дрізд дуже любить дощових черв'яків, уміє витягати їх із землі, не розриваючи на частини. На харчування дрозди виділяють мало часу, більшість часу ж вони проводять з іншими дроздами.

Розмноження[ред.ред. код]

Гніздо будує не високо над землею, будує з ґрунту, обмазує землею. Іноді краде землю з квіткових горщиків. Гнізда дрозди в'ють із тоненьких сухих прутиків, моху, корінців, та інших стеблин. Усередині з посиленою дбайливістю чорні дрозди викладають суху траву. У гнізді чорного дрозда найчастіше 2-4 яйця, забарвлених в зеленуватий, або синюватий колір, з крапочками рудого кольору. Пташенята народжуються безпомічними. Розміром вони трохи менші за горобця.

Захист[ред.ред. код]

Коли до гнізда наближається чужий, зазвичай самець, сміливо атакує ворога. А якщо оборона не приносить результату, дрізд прикидається хворим і кульгавим, ідучи і ведучи за собою, ворога подалі від гнізда.

Цікавинки[ред.ред. код]

Традиційне для більшості слов'янських народів ім'я цього птаха дало назву одній із історичних областей Сербії, яка нині є частково визнаною самопроголошеною державою, — Косовому.[2]

Див. також Етимологія назв країн.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Б. Д. Грінченко. Словарь української мови, т. 1-4. Київ, 1958-1959
  2. О. О. Бірюкова. Феномен Косовського конфлікту: етнополітичний аспект аналізу