Побігущий-Рен Євген Павлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Євген Побігущий)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Євген Побігущий
Полковник
Jewhen Pobihuszczyj 1936.jpg
Євген Побігущий як контрактний офіцер Польської армії в ранзі підпоручника, 1936.
Загальна інформація
Народження 15 листопада 1901(1901-11-15)
с. Постолівка, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Смерть 28 травня 1995(1995-05-28) (93 роки)
Гаар, біля Мюнхена,
Німеччина Німеччина
Поховання
Alma Mater Університет імені Адама Міцкевича у Познані
Псевдо Рен
Військова служба
Рід військ Піхота
Війни / битви Львівсько-Сандомирська операція
Командування
29-й полк
Dyvizia Galychyna-rukav.svg дивізія «Галичина»
Нагороди та відзнаки
Галицький хрест
Кавалер командорського хреста ордена Святого Сильвестра
CMNS: Побігущий-Рен Євген Павлович у Вікісховищі

Євге́н Побігу́щий (псевдо: Євген Рен) (15 листопада 1901(19011115), с. Постолівка — 28 травня 1995, м. Гаар, Німеччина) — український військовик-офіцер, доброволець УГА, командир куреня легіону «Роланд», полковник дивізії «Галичина», автор двох томів спогадів «Мозаїка моїх споминів».

Життєпис[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Євген Побігущий народився 15 листопада 1901 року в с. Постолівці Гусятинського району на Тернопільщині в родині українських вчителів. Юнацькі роки провів у селі Воскресінці біля Коломиї.

До середньої школи ходив у місті Коломиї. З проголошенням Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) 1 листопада 1918 року, не маючи повних 17 років, вступив добровольцем до лав Української Галицької Армії (УГА). Незабаром отримав підстаршинський ступінь.

Міжвоєнний період[ред. | ред. код]

Після закінчення польсько-української війни в Галичині продовжив навчання, отримав ступінь магістра з політичної економії у Познанському Університеті. Згодом став вояком польської армії. Пізніше, у званні капітана (сотник) провадив підстаршинські вишколи.

В роки Другої світової війни[ред. | ред. код]

У вересні 1939 року взяв участь у німецько-польській війні. На короткий час потрапив у німецький полон, з якого згодом вийшов на волю та на заклик Проводу ОУН зголосився до Військової Референтури.

Батальйон «Роланд»[ред. | ред. код]

Сотня батальйону «Роланд» у Завберсдорфі. У першому шерегу зліва направо: майор Євген Побігущий, чотарі Любомир Ортинський, Омелян Герман-«Орлик» та Іван Макаревич

Брав активну участь у вишколі вояків, які під назвою Дружини українських націоналістів (ДУН) з початком німецько-радянської війни рушили на Схід. Він командував одним із двох українських батальйонів (куренів) («Роланд»). У середині липня 1941 «Роланд» виїхав на фронт у напрямі на Одесу, але з Балти перебазований у Франкфурт-на-Одері, частина легіону 26 серпня 1941 — у Фокшани (Румунія).

201-й шуцманшафт-батальйон[ред. | ред. код]

До кінця листопада 1941 року весь «Український легіон» («Роланд» і «Нахтігаль») у складі близько 650 вояків та старшин, після укладання індивідуальних контрактів на службу в німецькій армії строком на 1 рік (з 1 грудня 1941 року до 1 грудня 1942), реорганізований у 201-й шуцманшафт-батальйон і висланий після вишколу до Білорусі для боротьби з радянськими партизанами.

Батальйон формально очолив гауптман Євген Побігущий, хоча фактичне керівництво здійснював німець — гауптман СД В. Моха. Його заступником призначений гауптман Роман Шухевич. Формування складалося з чотирьох рот (сотень), командирами яких були сотник Шухевич, сотник Бригідер, поручник Сидор і поручник Павлик.

Після закінчення терміну контракту, батальйон, який налічував 650 солдатів і сержантів і 22 офіцери-галичанина, роззброєний і протягом місяця (з 5 грудня 1942 до 14 січня 1943) частинами перекидався до Львова. Через деякий час після приїзду до Львова частина офіцерів затримано СД, частина, серед яких був і Шухевич, перейшла на нелегальне становище і взяла участь у формуванні УПА. Незабаром всі затримані офіцери батальйону були звільнені і приєдналися або до УПА або до 14-ї гренадерської дивізії Ваффен СС «Галичина».

14-та Дивізія Ваффен-СС «Галичина»[ред. | ред. код]

Євген Побігущий в 1944 році

Євген Побігущий, після чергового навчання, став влітку 1943 року командиром батальйону дивізії. Брав участь в урочистостях у Львові 18 липня 1943 року з нагоди виїзду перших добровольців. У Дивізії Побігущий займав різні командні становища, в тому числі командира 29-го полку. Був учасником боїв під Фельдбахом. Пізніше командування УНА підвищило Євгена Побігущого до рангу полковника.

В еміграції[ред. | ред. код]

Могила Євгена Побігущого-Рена на цвинтарі Вальдфрідгоф

Після закінчення війни, попри постійні вимоги радянського уряду видати його до СРСР, поринув у вир громадянсько-суспільної праці, працюючи в різних ділянках та українських товариствах, які постали в той час у Німеччині. Довший час працював старшиною у Вартівничих Сотнях при англійській армії в Німеччині.

Крім громадської праці, чимало часу присвятив політичній діяльності, зокрема в Організації Українських Націоналістів, працював в її установах, а також у міжнародній організації Антибільшовицького Блоку Народів.

Євген Побігущий помер 28 травня 1995 року в Гаарі біля Мюнхена (Німеччина). Похований на цвинтарі Вальдфрідгоф (Мюнхен), сектор 421-III поруч з могилою Я.Стецька.

Твори[ред. | ред. код]

У 1982 році видав перший том мемуарів «Мозаїка моїх споминів» (Мюнхен-Лондон).[1][2][3]

У 1985 у Мюнхені накладом автора й Об'єднання бувших вояків-українців у Великій Британії вийшов другий том мемуарів «Мозаїка моїх споминів».[4]

Пам'ять[ред. | ред. код]

За активну працю на релігійному полі Папа Павло VI надав йому титул Командора, Лицаря Ордену Святого Папи Сильвестра. Центральне представництво української еміграції в Німеччині надало йому звання почесного члена.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Побігущий-Рен Є. Мозаїка моїх споминів. Diasporiana Електронна бібліотека. Процитовано 9 березня 2018. 
  2. полк. Євген Побігущий-Рен. Мозаїка моїх споминів. (html-версія). galiciadivision.ml. Процитовано 9 березня 2018. 
  3. ukrcenter.com. Мозаїка моїх споминів - Євген-Побігущий. Архів оригіналу за 21 березня 2018. Процитовано 9 березня 2018. 
  4. Побігущий-Рен Є. Мозаїка моїх споминів т. 2. Diasporiana Електронна бібліотека. Процитовано 9 березня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]