Інарі (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інарі
Іконографічний атрибут лисиця
Покровитель для Рисівництво
Місце розташування Святилище Інарі
CMNS: Інарі у Вікісховищі

Інарі Оокамі (яп. 稲荷大神, також Оінарі) — японський камі родючості, рису, сільського господарства, лисиць, промисловості та світового успіху, один з основних камі сінто. Представлений як чоловік, жінка, або андрогін, Інарі інколи виглядає як колектив з трьох або п'яти камі. Інарі був об'єктом культу з часу засновання святилища на Горі Інарі в 711 н. е., хоча деякі вчені вірять, що культ почався в пізнішому 5-му сторіччі.

Культ Інарі поширився по Японії в Період Едо, і до 16-го сторіччя Інарі став покровителем ковалів та захисником воїнів. Інарі популярна фігура в обох віруваннях Японії — Синто та Буддизмі. Більш ніж одна третя (32,000) синтоїстських святилищ в Японії присвячені Інарі. Сучасні корпорації, такі як косметична компанія Сісеідо, продовжує шанувати Інарі як камі-заступника, зі святилищами нагорі своєї корпоративної штаб-квартири.

Лисиці Інарі, або Кіцуне, чисто білі та є його\її послами.

Зображення[ред. | ред. код]

Інарі був зображався як чоловік також як і жінка. Найпопулярніші подання Інарі, згодно з вченим Карен Енн Смиєрс, це молода жінка — богиня їжі, старий чоловік, що тримає рис, та андрогінний Бодхісатва. Жоден вид не є правильним; привілейована стать зображення варіює згідно з регіональними традиціями та індивідуальними віруваннями. Через свій близький зв'язок з кіцуне, часто вірять у те, що Інарі є лисицею; хоча це вірування широко поширене, священники сінто та буддизму перешкоджають цьому.

Література[ред. | ред. код]

  • Ashkenazy, Michael. Handbook of Japanese Mythology. Santa Barbara, California: ABC-Clio, 2003. ISBN 1-57607-467-6.
  • Knecht, Peter. «Rice Representations and Reality.» Asian Folklore Studies 66, no. 1/2 (2007): 5–25.
  • Opler, Morris E., and Robert Seido Hashima. «The Rice Goddess and the Fox in Japanese Religion and Folk Practice.» American Anthropologist 48, no. 1 (1946): 43–53.
  • Smyers, Karen Ann. The Fox and the Jewel: Shared and Private Meanings in Contemporary Japanese Inari Worship. Honolulu: University of Hawaii Press, 1999. ISBN 0-8248-2102-5.
  • Smyers, Karen A. «Inari Pilgrimage: Following One's Path on the Mountain.» Japanese Journal of Religious Studies 24, no. 3/4 (1997): 427–52.
  • Smyers, Karen A. «‘My Own Inari’: Personalization of the Deity in Inari Worship.» Japanese Journal of Religious Studies 23, no. 1/2 (1996): 85–116.