Ама-но-Удзуме-но-Мікото

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дошка Ама-но-Удзуме, Такатіхо

Аме-но-Удзуме-но-Мікото (яп. 天宇受売命, яп. 天鈿女命) — богиня світанку та веселощів в синтоїзмі. Відома через повір'я про зникнення сонячного божества, Аматерасу Омікамі. Також її ім'я вимовляється як Ама-но-Удзуме.


Брат Аматерасу, бог шторму Сусаноо, зруйнував її святилища та жорстоко вбив одну з її дів через сварку. У свою чергу, Аматерасу стало страшно через його гнів, тому вона втекла до Небесної Скеляної Печери, Амано-Івато. Світ через відсутність освітлення Сонцем став темним і боги не могли виманити Аматерасу зі свого сховища.

Розумна Удзуме перевернула діжку коло входу до печери та почала танцювати на ній, зриваючи свій одяг перед іншими божествами. Їм це показалося настільки комічним, що вони щиро сміялися на місці.

Аматерасу почула їх, та виглянула через що виникла така метушня. Коли вона відкрила печеру, то побачила своє чудове відображення в дзеркалі, яке Удзуме поставила на дереві, та повільно виринула зі свого сховища.

В той момент бог Аме-но-Тадзікараво-но-Мікото вискочив уперед та закрив печеру позаду богині, відмовляючися зійти з місця, так що Аматерасу не могла відступити. Інший бог пов'язав магічну мотузку сірукуме нахрест виходу. Божества Аме-но-Кояне-но-Мікото та Аме-но-Футодама-но-Мікото тоді запропонували Аматерасу знов приєднатися до божеств. Вона погодилася, і світло було поновлене на Землі.

Аме-но-Удзуме-но-Мікото досі вшановується як камі та корінний дух в японському синтоїзмі. Вона також відома як Аме-но-Удзуме-но-Мікото, Великий Переконувач, та Небесна Тревожа Жінка. Вона також зображена в кьогенській комедії як Окаме — жінка, що насолоджується своєю чуттєвістю.

На честь божества названо астероїд 10804 Аменузум[1].

Примітки[ред. | ред. код]