Оні (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статуя червоного оні, охоронця Пекла

О́ні (яп. ) або японські чорти — в японській міфології різновид йокаїв, людиноподібні демони, що живуть у Пеклі (Дзіґоку) та нападають на людські села. Європейські аналоги оні — чорти та біси.

Вигляд і спроможності[ред. | ред. код]

Оні описуються як напрочуд сильні та живучі істоти, велетні з червоною, блакитною або чорною шкірою. Вони мають ікла, роги та скуйовджене волосся. Озброєні залізною палицею з шипами (канабо), носять набедрену пов'язку (фундосі) з тигрової шкіри. Незважаючи на свій пришелепкуватий зовнішній вигляд, оні дуже хитрі та розумні. Полюбляють їсти людське м'ясо та здатні перетворюватися на людей, щоб заманити їх у пастку. В деяких легендах говориться, що оні ненавидять сою. Вбити оні надзвичайно складно, позаяк відрубані частини їх тіла приростають назад.

Вважається, що гнівливі люди можуть перетворитися на оні, особливо це стосується жінок. Зрідка ці демони бувають добрі до людей і навіть служать їх захисниками. Також в деяких переказах з оні можливо укласти угоду, а також перехитрити.

Трактування образу[ред. | ред. код]

Існує кілька поглядів на походження образу оні. Вони розглядаються як первісно божества епідемій, втілення негативних аспектів індивіда й суспільства, або як збірний образ іноземців.

Оні в культурі[ред. | ред. код]

Щорічно, 3 лютого, в Японії проводиться церемонія вигнання оні земель. В Японії існує гра «оніґокко» («гра оні»). Людина, що має наздогнати іншу, в цій грі називається «оні».

Під час Другої світової війни в подобі оні в засобах пропаганди зображалися вороги Японії: американці, британці, росіяни та китайці.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Reider N. Japanese Demon Lore: Oni from Ancient Times to the Present / Noriko Reider // University Press of Colorado, 2010. — 241 p.