Тенґу (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hokusai tengu 2.jpg
Konohatengu.jpg

Тенґу (яп. 天狗 — буквально «небесний собака»; кит. Тянь-хоу) — істота з японської міфології. В японській міфології тенґу тератологічна істота; постає у вигляді чоловіка величезного на зріст з червоним обличчям, довгим носом, іноді з крилами. Тенґу дуже часто носить одяг гірського відлюдника (ямабусі), він наділений величезною силою.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Тенґу полюбляє чистоту, не терпить близькості людей, морочить подорожніх в горах, лісорубів, лякає їх громовим реготом або зображуючи тріск зрублених дерев. За народними повір'ями, після смерті зла або горда людина може перетворитися на тенґу.

Тенґу приписують екстраординарні фізичні здібності та навички володіння холодною зброєю. Зрідка вони служать наставниками в мистецтві війни та стратегії людям, яких вважають гідними. Також благородні тенґу виступають захисниками святих людей та храмів. Однак, частіше тенґу — це злобні насмішливі істоти, що намагаються кожного разу нашкодити людям. Вони жорстокі обманщики, що викликають пожежі та підбурюють до війн.

Тенґу терпіти не можуть зарозумілості, упередження та марнославства, особливо коли річ йде про буддистських священиків та самураїв. Так до кінця епохи Камакура тенґу становиться головним в літературі засобом для критики та викриття гріховності духовенства, захисником Дхарми

Тенґу у казках[ред. | ред. код]

Elephant and a flying tengu.jpg

Попри те, що тенґу володіє крилами, в казках він літає завдяки змахам чарівного віяла. Чарівний борсук танукі та лиса кіцуне є проявами тваринного початку тенґу.

В легенді кінця XI ст. Тенґу утягує в гори господаря озера — дракона, для того щоб той помер від спраги. Рятує дракона буддистський монах. Тенґу полюбляє оселятися у старих деревах з викривленими стовбурами. В одній з легенд кінця XIX ст. люди, що вирубали сосну, в якій жив Тенґу, померли.

Тенґу в релігії[ред. | ред. код]

В буддистських та синтоїстських традиціях Китаю, а потім і Японії, тенґу — могутні духи гір та лісів, деякий аналог європейського гобліна або лісовика. Спочатку зображувався як крилата лисособака (Тяньгоу, «небесна собака», сімаргл), але доволі швидко одержав більш людський вигляд з ознаками птаха — дзьобом (довгим носом) та крилами.

Види тенґу[ред. | ред. код]

Карасу тенґу[ред. | ред. код]

Котенґу, «ворон» тенґу, молодший тенґу

Давня форма тенґу, що зображується, як зла, схожа з вороною істота. Мав тіло людини, гачкувате обличчя, маленьку голову, крила та кігті. Викрадає дорослих та дітей, розпалює пожежі. Розриває на частки тих, хто з наміром робить шкоду лісу. Іноді карасу тенґу звільнює викрадених ним людей, але, залишившись живими, вони повертаються додому недоумкуватими.

Ямабусі тенґу[ред. | ред. код]

Дайтенґу, гірський монах-відлюдок тенґу

Тенґу, що став за своє життя більш схожим на людину зовні, та узяв на себе роль захисника в справах людей. Тенґу може перевтілитися на чоловіка, жінку, або дитину, але його основна іпостась — босий мандрівний літній відлюдок, монах-ямабусі з надзвичайно довгим носом.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Віра в тенґу була настільки сильна, що навіть в 1860 році уряд Японії відправляв їм офіційне прохання звільнити провінції, через які проїжджав сьогун[джерело?].