Індійці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індійці
Громадянство Індія
Коротка назва Indians
Названо на честь Індія
Країна  Індія
Адміністративна одиниця Індія
Кількість населення 1 320 000 000 осіб
Країна походження  Індія
Досліджується в індологія
Описано за адресою mar.umd.edu/assessment.asp?groupId=95001(англ.)
mar.umd.edu/assessment.asp?groupId=82003(англ.)
mar.umd.edu/assessment.asp?groupId=11002(англ.)
CMNS: Індійці у Вікісховищі

Індійці — мешканці та громадяни[en] держави Індія. У 2022 році населення Індії становило 1,4 мільярда осіб. Згідно з прогнозами ООН, очікується, що до кінця квітня 2023 року Індія випередить Китай як найбільш населена країна світу, у якій проживатиме 17,50 % світового населення[1]. На додачу до індійського населення, індійська закордонна діаспора також може похвалитися великою кількістю, особливо в арабських державах Перської затоки та західному світі[2]. Хоча демонім «індієць» відноситься до людей, що походять із сучасної Республіки Індія, він також використовувався як ідентифікаційний термін для людей, що походять з території сучасного Пакистану та Бангладеш до розділу Британської Індії в 1947 році[3][4].

Зокрема в Північній Америці терміни «азійські індійці (англ. Asian Indian)» та «східні індійці (англ. East Indian)» іноді використовуються, щоб відрізнити індійців від корінних народів Америки. Хоча помилкова ідентифікація[en] корінних мешканців Америки як індійців відбулася під час європейської колонізації американського континенту, термін «індіанець (англ. Indian)» все ще використовується як ідентифікатор корінного населення Північної Америки та Карибського басейну. Таке використання стає дедалі рідшим, оскільки такі терміни, як корінне населення, американські індіанці та, зокрема, корінні народи в Канаді та корінні народи в Сполучених Штатах, широко використовуються в офіційному дискурсі та законодавстві.

Етнонім

[ред. | ред. код]
Докладніше: Назви для Індії

Назва Бгарата (Bhārata) використовувалася як самоназва жителів Індійського субконтиненту та Республіки Індія з 1949 року[5]. Позначення Bhārata з’являється в офіційній санскритській назві країни Bhārata Gaṇarājya. Назва походить від стародавніх Вед і Пуран, які посилаються на землі Індії, як «Bhārata varṣam» і використовують цей термін, щоб відрізнити її від інших варш або континентів[6]. Бхарати були ведичним племенем, згаданим у Ріґведі, зокрема, брали участь у Битві Десяти Королів[en][7]. Індія названа на честь легендарного імператора Бгарати, який був нащадком племені Бхарати[en], нащадка династії Куру, яка об’єднала Індійський субконтинент під одним правлінням[8].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. India to overtake China as world’s most populous country in April 2023, United Nations projects. United Nations. 24 квітня 2023. Процитовано 27 квітня 2023. (англ.)
  2. Population of Overseas Indians (PDF). Ministry of External Affairs (India). 31 грудня 2016. Процитовано 28 травня 2016. (англ.)
  3. Stern, Robert W. (2001). Democracy and Dictatorship in South Asia: Dominant Classes and Political Outcomes in India, Pakistan, and Bangladesh (англ.). Greenwood Publishing Group. с. 6. ISBN 9780275970413. (англ.)
  4. Henry Newman (1921). The Calcutta Review (англ.). University of Calcutta. с. 252. I have also found that Bombay is India, Satara is India, Bangalore is India, Madras is India, Delhi, Lahore, the Khyber, Lucknow, Calcutta, Cuttack, Shillong, etc., are all India. (англ.)
  5. Стаття 1 англійської версії Конституції Індії: «Індія, тобто Бхарат, повинна бути Союзом Штатів».
  6. Pargiter, F. F. (1922), Ancient Indian Historical Tradition, Delhi: Motilal Banarsidass, с. 131 (англ.)
  7. Schmidt, H.P. Notes on Rgveda 7.18.5-10. Indica. Organ of the Heras Institute, Bombay. Vol.17, 1980, 41-47. (англ.)
  8. National Council of Educational Research and Training, History Text Book, Part 1, India (англ.)