Індійська рупія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індійська рупія
англ. Indian rupee
гінді रुपया
Rupees1000.jpg

Банкнота номіналом 1 тис. рупій
Держава(и) Індія Індія
Банкноти 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 рупій
Монети 1, 2, 5, 10 рупій
Літерний код INR
Центральний банк Резервний банк Індії
Веб-сайт www.rbi.org.in
Валютні курси
Валютні курси формуються автоматично на основі інформації Національного банку України, Міжнародного валютного фонду та Європейського центрального банку
USD 67,71 INR (24 травня 2016)
EUR 75,61 INR (24 травня 2016)
UAH 2,684 INR (24 травня 2016)

Індійська рупія (англ. Indian rupee, гінді रुपया, код INR) — офіційна валюта Індії. Емітентом валюти виступає Резервний банк Індії. Найпоширеніші позначення: Rs, ₨ і रू. Код ISO 4217 — INR. Поділяється на 100 пайс (однина — пайса), хоча монети останніх тепер не використовуються але можуть зазначатися в електронних розрахунках.

Етимологія[ред.ред. код]

Назва валюти в різних частинах Індії — модифікації санскритського слова rupyakam, зокрема rupiya (रुपया), roopayi (రూపాయి, ರೂಪಾಯಿ), rubai (ரூபாய்), roopa (രൂപ) та інші[1]; термін raupya (रूप्यकं) означає «срібло», rupyakam — «срібна монета». В деяких штатах, проте, таких як Західний Бенгал, Тріпура, Орісса і Ассам, індійська рупія відома під назвами, похідними від санскритського слова tanka, зокрема рупія називається টাকা taka бенгальською мовою, টকা tôka ассамською і ଟଙ୍କା tôngka мовою орія, що позначаються символом «T»[2].

Історія[ред.ред. код]

У VIII столітті на території Індії правила династія Сінд, яка запровадила срібні арабські монети. Вони приймалися на всій території ісламської династії Уммаяд і їх можна вважати першими індійськими грошима.

У XII столітті в державі Хур використовувались срібні і золоті монети під назвою «таньга», вони важили 10,76 г, до XVI століття число цих монет досягла мільярда.

У 1540 році імператор Північної Індії Шер-шах почав випуск срібної монети, яка називалася «рупія». Остаточно зовнішній вигляд рупії був сформований в другій половині шістнадцятого століття, це були часи Імперії Великих Моголів.

Монету виготовляли зі срібла 970-ї проби, вона важила 11,5 р. Цей стандарт суворо дотримувався практично без відхилень аж до початку колонізації Індії Великобританією.

Наприкінці XVIII було організовано випуск перших паперових грошей індійських грошей, це були купюри номіналом 10, 15, 25, 50, 100, і 10 000 рупій.

У 1861 році Джеймс Вільсон запропонував «Акт про паперові гроші Індії».

На лицьовій стороні купюр зображували англійську королеву Вікторію, потім стали зображувати королів Георга V і Георга VI. З 1893 року вільне карбування рупій припинили, її курс прив'язали до англійського фунта стерлінгів.

З 1957 року рупія стала ділитися на сто пайсів.

У 1947 році, після здобуття незалежності в Індії випустили перші банкноти з національним символом у вигляді трьох левів. На пізніших серіях стали зображувати одного з найвідоміших державних діячів Індії Магатму Ганді.

В даний час рупією називають грошові одиниці багатьох країн: Індії, Пакистану (див. Пакистанська рупія), Непалу (Непальська рупія), Індонезії (Індонезійська рупія), Маврикія (Маврикійська рупія), Сейшельських островів (Сейшельська рупія), Шрі-Ланки (Рупія Шрі-Ланки).

Валютний курс[ред.ред. код]

Графік валютного курсу індійської рупії відносно долара США (к-сть рупій за один долар)
Поточний обмінний курс INR
На Google Finance: AUD CAD CHF EUR GBP JPY UAH USD
На Yahoo! Finance: AUD CAD CHF EUR GBP JPY UAH USD
На XE: AUD CAD CHF EUR GBP JPY UAH USD
На OANDA: AUD CAD CHF EUR GBP JPY UAH USD
На fxtop.com: AUD CAD CHF EUR GBP JPY UAH USD

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]