Ірклій (притока Дніпра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ірклій
Ірклій у Чорнобаї.jpg
Ірклій у Чорнобаї
Витік на схід від селища Привітне
Гирло Дніпро (Кременчуцьке водосховище)
Похил, м/км 0,6 проміле
Басейн басейн Дніпра[d]
Країни: Flag of Ukraine.svg Україна
Регіон Черкаська область
Чорнобаївський район
Довжина 39 ± 0,5 км
Площа басейну: 318 км²
Фауна: щука, окунь, карась (золотий, срібний, срібний з золотим відтінком), карп(звичайний, зеркальний), краснопірка, плотва, сом, білий амур, товстолоб та інші.

Ірклі́й — річка в Україні, в межах Чорнобаївського району Черкаської області. Ліва притока Дніпра (впадає в Кременчуцьке водосховище). Басейн Чорного моря.

До затоплення нижньої течії річки між сс. Демки та Мойсенці розташовувався лівобічний невеликий доплив р. Мачуха. Між сс. Митьки та Бузьки правобічний доплив р. Баюра.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина річки до затоплення водосховищем становила понад 53 км, на сьогодні довжина лише 39 км, площа водозбірного басейну 318 км². Похил річки 0,6 м/км. Долина трапецієподібна, завширшки до 3 км, завглибшки до 20 м. Заплава завширшки до 300 м. Річище слабозвивисте, завширшки у верхів'ї до 5 м, заболочена; дно замулене. Використовується на господарські потреби, технічне водопостачання, споруджено ставки.

Розташування[ред. | ред. код]

Ірклій бере початок на схід від селища Привітне. Тече переважно на південь. Впадає до Дніпра (в Кременчуцьке водосховище) на південний захід від села Іркліїв.

Ірклій — найдовша річка Чорнобаївського району.

Населені пункти[ред. | ред. код]

Над річкою розташовані такі села, селища (від витоків до гирла):

верхня течія Привітне, Красенівка, Іванівка, Богодухівка, Савківка,

середня течія: Чорнобай, Малі Канівці, Великі Канівці, Ревбинці, Лихоліти, Червоногірка, Загородище, Іркліїв, Скородистик.

До затоплення водосховищем в нижній течії розташовувались такі села (з півночі на південь): Митьки, Демки, Мойсенці, Бузьки, Пищики, Налісні.

Природно-заповідний фонд[ред. | ред. код]

У долині річки розташовано гідрологічні заказники місцевого значення Бубирова гребля, Ганничі, Загородищанський, Ревбинський та Савківський.

Серед рідкісних видів флори можливо виділити такі: глечики жовті (Nuphar lutea), аїр тростиновий (Acorus calamus, «лепеха пустостебельна»), ковила дніпровська (Stipa borysthenica), та інші.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Каталог річок України / Упорядник Г. І., Швець, Н. І. Дрозд, С. П. Левченко. — К.: Видавництво АН УРСР, 1957.
  2. Географічна енциклопедія України : В 3-х т / Редколегія: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К. : «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1989—1993. — 33 000 прим. — ISBN 5-88500-015-8.

Посилання[ред. | ред. код]