Ієрархія домінування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альфа-самець мандрил володіє характерним забарвленням, таким, що не залишає сумнівів в його правах

Ієрархія домінування (dominance hierarchy).

  • В етології та соціальній психології — класифікація групи особин по їх рангу у соціумі, по владі або престижу.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Біосоціальні системи теоретично можуть бути побудовані по принципах егалітаризму — тобто повної рівності всіх особин в плані розподілу ресурсів і управління біосоціальною системою. Фактично переважна більшість біосоціальних систем включають ту або іншу міру нерівності особин, так що індивіди що входять в систему розрізняються по (біо) соціальних рангах. Сукупність цих рангів і позначається як ієрархія.

Поняття ієрархії в етології[ред.ред. код]

За прекрасною гривою альфа-самця мандрила із задоволенням доглядають альфа-самки. Вони ревниво відганяють самок нижчих рангів, не допускаючи їх до грумінгу.

По порядку домінування прийнято позначати особин буквами грецького алфавіту, від альфа до омега.

Самець альфа виконує обов'язки ватажка і захисника співтовариства (зграї). Він також є найпривабливішим для самиць у шлюбних іграх, часто — батьком більшості дітей. У багатьох видів приматів самець альфа володіє характерною вторинними статевими ознаками, розвиток яких стимулюється рівнем статевих гормонів. Особливо яскраво вони виражені у мандрилів (див. фото). Примітно, що у підлеглих самців того ж віку аналогічні гормональні процеси сильно гальмуються, і прояв вторинних статевих ознак (яскраве забарвлення) сильно пригноблюване — але лише до того часу, коли самець-лідер з якихось причин не поступиться своїм місцем.

У шимпанзе члени співтовариства виявляють повагу альфа самцеві у вигляді певних жестових і поведінкових «обрядів» (грумінг).

  • Бета- і омегасамець. Якщо Бета самець може протистояти, по яких-небудь причинах, альфа-самцеві, і альфа-самець, в такому разі буде зміщений, то омега-самець залишиться під владою сильного, будь це а-самець, або б-самець.
  • Омега- самці — нижчі члени зграї парії. Останні при здобутті їжі, останні в праві на розмноження.

Класичний етологічний приклад ієрархії — порядок клювання (pecking order) у курей. Курка рангу А клює їжу першою, рангу В — другою і т. д., причому порушення порядку клювання (наприклад, спроба курки рангу С клюнути зерна раніше курки рангу В) присікаються клювком у голову або тулуб порушника ієрархії.

Паралелі у соціальній ієрархії та етології тварин[ред.ред. код]

Папа Урбан V

Дослідження етологів в ХХ столітті привели до виявлення дивних паралелей між поведінкою соціальних тварин і соціальною ієрархією у людей, що викликало тимчасовий розквіт соціодарвінізму, євгеніки та ін. теорій.

Карл IX

Чинниками домінування у людей можуть бути професіоналізм, майстерність, сила, мистецтво в якій-небудь справі і тому подібне. Проте на відміну від тварин, де ієрархія постійно оновлюється, в людському суспільстві існують складніші механізми, що закріплюють тривале домінування окремих груп і кланів за допомогою позабіологічних соціальних механізмів (інститут спадкування і приватної власності на засоби виробництва, інтриг, та ін.).

Ієрархія в людському суспільстві традиційно підкреслювалася за допомогою одягу і прикрас, високих зачісок і головних уборів. Деякі види прикрас особам нижчих рангів заборонялося використовувати під страхом жорстокого покарання, аж до страти (античний пурпур). Ієрархія ув'язнених також підтримується безліччю ознак, наприклад, забороною на носіння визначених татуювань.

В праці Протопопова наводяться паралелі між встановленням ієрархії у світі тварин і людини у сфері сексуальних і шлюбних стосунків. Тобто ознака альфа домінування — не обов'язково корона на голові. Це може бути VISA-платинум або Феррарі, але мета залишається тою ж самою — підкреслити свій статус, подібно до самця мандрили.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • «Еволюційна психологія». Д. і Л. Палмер
  • Кировська Т. А., Олеськін А. Ст, «Ієрархічні і мережеві структури в соціумі і в біосистемах», 2005

Заслання[ред.ред. код]

Ієрархічні і мережеві структури в соціумі і в біосистемах. з сайту Фундаментальна екологія.