Аделфотес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Титульні аркуші "Адельфотес"

Аделфоте́с (грец. Αδελфoτης — братство; «Грамматика доброглаголиваго еллинословенскаго языка…») — грецько-церковнослов'янська граматика складена 1588 Арсенієм Еласонським разом із учнями Львівської братської школи. Видана 1591 у Львівській братській друкарні двома мовами: грецькою і староукраїнською. Тексти (грец. і староукр.) подані паралельно.

Граматика поділяється на 4 частини: орфографію, просодію, етимологію і синтаксис. Підручник знайомив студентів із граматичними закономірностями грецької та староукраїнської мов, сприяв розвитку й утвердженню граматичної термінології в українскій школі, процесу нормування церковнослов'янської книжної мови. Особливості староукраїнської мови в Адельфотесі відображені недостатньо. Це було пристосуванням до слов'янських мов грецької граматики Іоанна Дамаскіна, яку довго використовували складачі граматик у Москві, в Україні та в Білорусі.

В «Аделфотесі» зображено герб Львова і до нього додано восьмирядковий вірш, в якому звеличується княже місто («єго же імя всей Європії роський род знаєт»), міститься заклик до єдності у боротьбі українського народу проти польсько-католицької експансії: «Мужайся, многоплеменний роський народе!».

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]