Альфа-Банк (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
АТ «Альфа-Банк»
Тип Акціонерне товариство
Ліцензія № 61 від 05.10.2011
Діяльність Комерційний банк
Спеціалізація Фінансові послуги
Засновано 24 березня 1993 (26 років)
Головний офіс Київ, вул. Десятинна, 4/6
Ключові особи Вікторія Михайльо
(Голова правління)
Власний капітал 2,623 млрд грн. (31.12.2015)[1]
Активи 60,6 млрд грн. (01.04.2019)
Чистий прибуток 527 млн грн. (01.04.2019)
Кількість співробітників 2252 особи (31.12.2015)[1]
Материнська компанія ABH Holdings S.A., Люксембург
Росія Альфа-Груп
Аудитор RSM International
Сайт alfabank.ua
alfabank.ua

«Альфа-Банк» — українська філія російського банку, заснована 1993 року з головним офісом у Києві. За розмірами активів та часткою на роздрібному ринку входить в десятку найбільших банків України. Входить до приватної інвестиційної холдингової компанії ABH Holdings S.A. (ABHH) з реєстрацією у Люксембурзі[2]

Кінцевими власниками Альфа-Банку, через холдингові компанії ABH Ukraine Limited (Кіпр) та ABH Holdings S.A. (Люксембург), є п'ять фізичних осіб та один благодійний фонд. Банк входить в російський консорціум Альфа-Груп. Група, серед іншого, включає однойменні банки в Росії, Білорусі та Казахстані.[3][4]

Загальні активи Альфа-Банку, на кінець 2015 року, становили понад 42 мільярди гривень. Роздрібна мережа обслуговування включає в себе близько 100 відділень та 200 банкоматів. Банком емітовано понад 1 мільйон платіжних карток. У 2015 році Альфа-Банк зазнав збитків на суму 2,5 мільярда гривень.[1]

Засновано банк 1992 року. З 2001 року він здійснює діяльність під назвою «Альфа-Банк Україна».

Загальні активи Альфа-Банку[5] Україна на 1 квітня 2019 року становили 60,6 мільярда гривень. Чистий прибуток — понад 527 млн грн[6].

Роздрібна мережа обслуговування включає в себе близько 250 відділень та 838 банкоматів.

ABH Holdings S.A.[7] також має інвестиції у фінансові установи в Білорусі, Казахстані, Нідерландах і РФ, представництва на Кіпрі та у Великій Британії.

З 2016  року група ABHH проводить консолідацію активів в Україні (Альфа-Банк і Укрсоцбанк)[8], після якого установа стане найбільшим приватним банком країни і третю за потужністю банківською групою після державних установ.

Історія[ред. | ред. код]

Відділення Альфа-Банку у Львові (2011)
Відділення Альфа-Банку в Одесі (2012)

Альфа-Банк Україна був заснований 24 березня 1993 року як товариство з обмеженою відповідальністю під назвою Комерційний Банк Сприяння Споживачам «Віто» з головним офісом у Києві. В 1995 р. його було реорганізовано у ТОВ «Київінвестбанк», який 1997 р. було реорганізовано в Акціонерний Комерційний Банк «Київський Інвестиційний Банк». З січня 2001 р. банк працює під сучасною назвою — АТ «Альфа-Банк» Україна.

У 2001 р. банк став учасником Міжнародної Міжбанківської Системи Передачі Інформації і Здійснення Платежів (SWIFT), а також асоційованим членом системи VISA International. У тому ж році банк отримав членство у Першій Фінансовій і Торговельній Системі (ПФТС), є членом її Ради з серпня 2004-го.

26 грудня 2006 р. «Альфа-Банк (Росія)» підписав угоду з продажу своєї частки в «Альфа-Банк (Україна)» компанії ABH Ukraine Limited (Ей-Бі-Ейч Юкрейн Лімітед). Компанія ABH Ukraine Limited є головним акціонером банку. У той же час бенефіціарні акціонери Альфа-Банку Україна залишилися незмінними. Весною 2014 року зареєстрована на Кіпрі компанія ABH Ukraine Limited стала єдиним акціонером Альфа-Банк Україна.

До 2006 року банк трансформувався в універсальний банк із високою присутністю в секторі корпоративних банківських послуг. Банк одночасно нарощує присутність у секторі роздрібних банківських послуг.

У 2009 році Закрите акціонерне товариство «Альфа-Банк» (ЗАТ «Альфа-Банк») було перейменоване на Публічне акціонерне товариство «Альфа-Банк» (ПАТ «Альфа-Банк»), "), а 2018-го — на приватне акціонерне товариство «Альфа-Банк».

У 2012 році Альфа-Банк Україна придбав частину роздрібного портфеля кредитів Дельта Банку на суму більш ніж ₴650 млн; роздрібний портфель кредитів Société Générale Group на суму понад 700 млн грн.; частину роздрібного портфеля кредитів ПАТ «Промінвестбанк», на суму близько ₴1,5 млрд, виступивши активним учасником M&A ринку.[джерело?]

З 2016  року група ABHH проводить консолідацію активів в Україні (Альфа-Банк і Укрсоцбанк), що приведе до створення найбільшого приватного банку країни[9].

Діяльність[ред. | ред. код]

Альфа-Банк Україна був зареєстрований НБУ 24 березня 1993 року за реєстраційним номером 158. Чинна банківська ліцензія видана 5 жовтня 2011 року. Банк має право на надання різних видів банківських послуг в межах чинного законодавства та на підставі ліцензій, виданих НБУ.

Банк має ліцензії Національної Комісії з Цінних Паперів і Фондового Ринку на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, включаючи депозитарну діяльність депозитарної установи, діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, діяльність з торгівлі цінними паперами: брокерська діяльність, андеррайтинг, дилерська діяльність.

Власники[ред. | ред. код]

Відомості про остаточних ключових учасників у структурі власності банку станом на 01 січня 2019 року:[10]


# Власник Акцій Відсоток акцій
1
Михайло Маратович Фрідман
(громадянин Росії та Ізраїлю, уродженець Львова)
29,62 %
2
Герман Хан
(громадянин Росії та Ізраїлю, уродженець Києва)
18,89 %
3
Олексій Вікторович Кузмічьов
(громадянин Росії)
14,7 %
4
Петро Олегович Авен
(громадянин Росії)
11,17 %
5
The Mark Foundation for Cancer Research
(Марк Фоундейшен з дослідження ракових захворювань)
3,49 %
6
Андрій Миколайович Косогов
(громадянин Росії)
3,31 %
7 МСП ШТІФТУНГ НІ (MSP STIFTUNG) 9,9 %
8 УніКредіт С.п. А. ПК НІ (UniCredit S.p.A.) 8,92 %

Правління[ред. | ред. код]

Станом на 15 березня 2019:[11]

 • Вікторія Михайльо — Голова Правління;
 • Віталій Дидишко, член Правління, директор з управління ризиками;
 • Поліна Харченко, член Правління, директор з комплаєнс-контролю та фінансового моніторингу;
 • Андрій Саченко, член Правління, директор з інформаційних технологій;
 • Олексій Карчажкін, член Правління, Віце-президент, директор з роздрібного бізнесу.

Рейтинги та досягнення (2013—2019)[ред. | ред. код]

 • Іван Світек, генеральний менеджер ради банківської групи Альфа-Банку, увійшов у топ-3 найбільш ефективних топ-менеджерів у банківській сфері. Рейтинг журналу «Фокус», 2019 рік.
 • Альфа-Банк Україна відзначено за відкритість та відповідальність від Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України.
 • Альфа-Банк Україна отримав нагороди FinAwards 2019 за кращі карти, рекламу і інтернет-банк.
 • Альфа-Банк Україна увійшов до топ-50 компаній з найвизначнішими інноваціями за версією журналу «Бізнес», 2019 рік.
 • A-Club Альфа-Банку Украина  – кращий приватний банкінг за даними журналу Euromoney у 2018 році.
 • Альфа-Банк Україна став переможцем рейтингу «Банки 2018 року», отримавши перше місце у номінації «Найбільш роздрібний банк» від видання «Фінансовий клуб».
 • Журнал «Фокус» назвав Альфа-Банк Україна кращим роботодавцем року.
 • Альфа-Банк Україна і Укрсоцбанк — серед  найбільш надійних банків країни за оцінкою видання «Новое время» та інвестиційної компанії Dragon Capital.
 • Альфа-Банк Україна названий найбільш надійним банком України за результатами міжнародного рейтингу, який щорічно проводить впливовий нью-йоркський журнал Global Finance. Альфа-Банк — лідер рейтингу «Репутаційні активісти» серед банків за версією журналу «Бізнес».
 • Альфа-Банк Україна — переможець у номінації «Драйвер споживання» за версією журналу «Бізнес».
 • Альфа-Банк Україна визнаний «Найбільш роздрібним банком» за версією FinСlub в рейтингу «Банки 2017 року».
 • A-Club Альфа-Банку Україна визнаний кращим серед українських банків в рейтингу Euromoney у 2016 році. Зокрема, A-Club відзначений в номінаціях «Private Banking Services Overall» і «Best Bank For Super affluent clients».
 • Міжнародний журнал про фінанси Global Finance визнав Альфа-Банк Україна найкращим банком України в 2015.
 • Альфа-Банк Україна — найкращий банк у 2015 за версією порталу «Мінфін».
 • A-Club Альфа-Банка Украина — лідер серед українських банків у міжнародному рейтингу Private Banking Services Overall за версією журналу Euromoney в 2015.
 • Альфа-Банк Україна в ТОП-5 рейтингу Forbes за депозитними вкладами українців, 2015 рік.
 • ТОП-3 рейтингу надійності депозитів від рейтингового агентства «Стандарт-Рейтинг».
 • ТОП-2 найбільш інноваційних банків в рейтингу Delo.ua 2015.
 • № 7 в рейтингу «50 провідних банків України» — 2015 за дослідженнями «Фінансового клубу».
 • Fitch Ratings в 2015 підтвердило рейтинг Альфа-Банку Україна за національною шкалою на інвестиційному рівні «AA+(ukr)» зі стабільним прогнозом.
 • № 1 у трьох номінаціях рейтингу «50 провідних банків України 2014» за версією видання «Коммерсантъ-Украина». Зокрема, найкращим у сегменті індивідуального банківського обслуговування в Україні став private banking від Альфа-Банку — А-КЛУБ.
 • ТОП-3 рейтингу «50 провідних банків України 2013» видання «Коммерсантъ-Украина».
 • № 1 у номінації «Класичний депозит» рейтингу «50 провідних банків України 2013» видання «Коммерсантъ-Украина».
 • № 1 у номінації «Private Banking» рейтингу «50 провідних банків України 2013» видання «Коммерсантъ-Украина».
 • ТОП-3 рейтингу «20 найбільш ефективних банків України» ділового видання «Forbes Украина», березень 2013.
 • ТОП-3 рейтингу надійності банківських депозитів за дослідженнями агентства «Стандарт-Рейтинг», 2013 рік.
 • «Найкращий роздрібний банк України» за версією щорічного рейтингу UKRAINIAN BANKER AWARDS 2013 видання «ИнвестГазета».

Спонсорство[ред. | ред. код]

У 2011—2017 роках Альфа-Банк виступав партнером першого міжнародного джазового фестивалю у Львові — Alfa Jazz Fest. За 7 років ініціатива банку дозволила створити музичний фестиваль міжнародного рівня, який став самостійною культурною подією України і з 2018 року, після ребредингу, проводиться під назвою Leopolis Jazz Fest.

Банк виступав Спеціальним партнером Української ланч-конференції в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі, а також Партнером 9-ї Ялтинської щорічної зустрічі YES на тему: «Україна та світ: долаючи завтрашні виклики разом»[12] та 10-ї Ялтинської щорічної зустрічі «Україна і світ в епоху змін: чинники успіху»[13].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Річний звіт за 2015 рік alfabank.ua, процитовано: 26.09.2016
 2. Відомості про остаточних ключових учасників у структурі власності банку станом на 01 січня 2019 року (українська). 
 3. Структура власності ПАТ «Альфа-Банк», станом на 01.01.2016 bank.gov.ua
 4. (рос.) Альфа-Груп: ABH Holdings S.A. alfagroup.ru, процитовано: 26.09.2016
 5. Финансовые результаты Альфа-Банка. minfin.com.ua. Процитовано 2019-03-15. 
 6. Финансовые результаты Альфа-Банка. minfin.com.ua. Процитовано 2019-08-05. 
 7. The Banking Group. ABH Holdings S.A. (en-gb). Процитовано 2019-03-15. 
 8. "Укрсоцбанк" объединят с "Альфа-Банком". economics.unian.net (ru). Процитовано 2019-03-15. 
 9. "Укрсоцбанк" объединят с "Альфа-Банком". www.unian.net (ru). Процитовано 2019-08-05. 
 10. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок :0 не вказаний текст
 11. Альфа-Банк: Правління alfabank.ua, процитовано: 26.09.2016
 12. 9-а щорічна зустріч у Ялті, 2012 рік: Партнери. Архів оригіналу за 19 квітень 2014. Процитовано 17 квітень 2014. 
 13. Прес-реліз Ялтинської зустрічі 2013

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]