ПриватБанк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ПАТ КБ "ПриватБанк"
Тип Публічне акціонерне товариство
Ліцензія № 22 від 05.10.2011 р.
Діяльність Комерційний банк
Спеціалізація Фінансові послуги
Засновано 1992 (24 роки)
Головний офіс м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50
Ключові особи Олександр Дубілет (Голова правління)
Власний капітал 22,696 млрд ₴ (01.01.2015)[1]
Активи 204,585 млрд ₴ (01.01.2015)[1]
Чистий прибуток 749,036 млн ₴ (2014)[1]
Кількість співробітників 27 507 чол. (2013)[2]
Материнська компанія ФПГ «Приват»
Власник(и) Геннадій Боголюбов (36,9 %)
Ігор Коломойський (36,9 %)
Triantal Investments Ltd. (16,2 %)[3]
Дочірні банки 3 банки (Латвія, Італія, Португалія)
Аудитор PricewaterhouseCoopers
Сайт privatbank.ua
Головний офіс Приватбанку у Дніпропетровську (2010)
Приватбанк у Києві на вул. Предславинській (2008)

ПриватБа́нк — найбільший за розмірами активів український банк і лідер роздрібного банківського ринку України, зареєстрований 19 травня 1992 року, головний офіс у місті Дніпро.

Загальні активи ПриватБанку станом на 1 січня 2015 року становили 204 млрд гривень. ПриватБанк володіє другою за чисельністю мережею відділень та найбільшою мережею банкоматів та терміналів серед банків України. На кінець 2014 року в мережі працювало близько 7500 банкоматів, 12 тис. терміналів самообслуговування та 108 тис. POS-терміналів. Національна мережа банківського обслуговування ПриватБанку включає в себе близько 2500 відділень. ПриватБанк є найбільшим емітентом і еквайєром платіжних карток в Україні. На кінець 2014, банком емітовано понад 30 мільйонів карток. Банку належить власна система грошових переказів «PrivatMoney» та найбільший в Україні інтернет-банкінг і платіжна система «Приват24». Також банк виступає екваєром електронної платіжної системи LiqPay. Чистий прибуток ПриватБанку у 2014 році склав 749 млн гривень, що на 60 % менше ніж у 2013 році (1,873 млрд грн).[1]

ПриватБанку належать дочірні банки в таких країнах як Латвія, Португалія та Італія. За даними британського журналу The Banker, у 2015 році ПриватБанк посідає 13-те місце в рейтингу найбільших банків Центральної та Східної Європи та 495-те в рейтингу тoп-1 000 світових банків.[4]

Співвласниками ПриватБанку є українські бізнесмени та олігархи, засновники фінансово-промислової групи «Приват» Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський, частка яких становить по 36,9 % у кожного. Власником 16,2 % є кіпрська офшорна компанія Triantial Investments Ltd, якою у свою чергу у рівних частинах володіють ті ж Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський. Решта 9,8 % володіють міноритарні акціонери (всього 42 особи).[3]

За класифікацією НБУ, визнавався одним з системно важливих банків в Україні у 2015[5] та 2016[6] роках.

Історія[ред.ред. код]

ПриватБанк є одним з перших приватних комерційних банків, створених в Україні. Рішення про створення ПриватБанку було прийнято на засіданні його засновників від 07 лютого 1992 року.

19 березня 1992 банк уже пройшов державну реєстрацію. Сергій Тігіпко був одним із засновників і першим головою Ради. На самому початку у ПриватБанку був тільки один офіс і кілька комп'ютерів. ПриватБанк був першим в Україні, хто представив пластикові карти і банкомати. ПриватБанк також був першою фінансовою організацією в Україні, що отримала міжнародний рейтинг.

У 1996 році він став повноправним членом Visa International — платіжної системи і почав великомасштабну емісію пластикових карток.

У 1997 році ПриватБанк став першим українським банком, що отримав рейтинг Thomson BankWatch (міжнародне рейтингове агентство) і став повноправним членом платіжної системи Europay.

У 1998 році банк отримав свій рейтинг Fitch IBCA (міжнародне рейтингове агентство). У листопаді 1998 року банк виграв тендер і був обраний в якості обслуговуючого банку, уповноважених на виконання в Україні виплат швейцарського Фонду пам'яті жертв Голокосту.

У 1999 році ПриватБанк відкрив свою філію на Кіпрі. ПриватБанківське відділення в Нікосії стало першим українським філіалом банку встановленим за кордоном.

У 2000 році банк увійшов до групи банків, уповноважених виплачувати компенсації для українських громадян, які постраждали від нацистського переслідування в роки Другої світової війни. У 2000 році форма власності ПриватБанку змінилася — 6 липня ПриватБанк прийняв рішення про реорганізацію банку з товариства з обмеженою відповідальністю в закрите акціонерне товариство. У зв'язку з цим, 4 вересня 2000 року був зареєстрований перший Статут Закритого акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» .

Значною подією в українській банківській системі був запуск у 2001 році системи «Приват24», проекту, що дав можливість клієнтам керувати своїми рахунками онлайн в режимі реального часу, виконувати регулярні платежі, переказ коштів тощо.

У лютому 2002 року ПриватБанком випускаються мільйонна пластикова карта.

У 2003 році ПриватБанк був визнаний найкращим банком за якістю обслуговування клієнтів системою Western Union. У тому ж році банк отримав STP Excellence Award від Deutsche Bank, що підтвердив професіоналізм ПриватБанку в міжнародних розрахунках.

ПриватБанк став першим українським банком, що розмістив єврооблігації на суму 100 млн доларів США на європейському ринку. Крім того, ПриватБанк є першим в Україні, що отримав «B-» рейтинг агентства Standard & Poor's. Міжнародне рейтингове агентство Fitch присвоїло остаточний довгостроковий «B-» рейтинг єврооблігацій ПриватБанку.

За рішенням акціонерів на засіданні 30 квітня 2009 року діяльність банку була приведена у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства»: відповідні зміни були внесені до Статуту Банку асоціації, і акціонерні компанії тип був змінений з закритого для громадський. Крім того, назва банку було змінено на Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк». Ці зміни вступили в силу 21 липня 2009 року (Ліцензія Національного банку України № 22 від 29 липня 2009 року).

У 2010 році банк виступив ініціатором створення благодійної організації — Всеукраїнський благодійний фонд «Допомагати просто!»

У 2014 році, під час проросійських виступів на сході і півдні України, ПриватБанк та особисто один з його найбільших акціонерів Ігор Коломойський зайняли активну проукраїнську позицію. Як наслідок, керівництво банку заявляло про тиск з боку Центробанку Росії на дочірній російський Москомприватбанк, який зрештою було вирішено продати.[7].

За даними рейтингу громадських уподобань «Фаворити Успіху – 2014» був визнаний абсолютним переможцем у номінації «Банк року»[8].

28 вересня 2015 року рейтингове агентство Standard&Poor's підвищило довгостроковий рейтинг і короткостроковий рейтинги Приватбанку в іноземній валюті з «SD» до «СС/С» (емітент відчуває серйозні труднощі із виплатами за борговими зобов'язаннями). Підвищення рейтингів ПриватБанку обумовлено укладенням угоди з власниками єврооблігацій у розмірі 200 млн доларів, що підлягають погашенню 23 вересня 2015 р., про продовження терміну обігу цих цінних паперів до 15 січня 2016 року (із можливістю продовження терміну обігу до 2018 р)[9].

Загальна інформація[ред.ред. код]

ПАТ КБ «Приватбанк» — найбільший український універсальний комерційний банк, що здійснює свою діяльність на основі ліцензії Національного Банку України № 22 від 05.10.2011 року, орієнтований на обслуговування приватних осіб і корпоративних клієнтів всіх форм власності, входить до складу семи системних банків України, має один з найбільших обсягів капіталу і чистих активів. За оцінкою експертів журналів Euromoney і Global Finance в 1999 р. ПАТ КБ «Приватбанк» був визнаний найкращим українським банком в номінації найкращих банків на ринках, що розвиваються. У банківській системі України «Приватбанк» відноситься до групи нових комерційних банків, так званих банків «другої хвилі», на відміну від колишніх державних банків першої хвилі. За восьмилітній період свого існування банк добився лідируючих позицій на ринку банківських послуг України за рахунок збільшення частки ринку, підвищення ефективності діяльності, постійного підвищення надійності, збільшення конкурентоспроможності і комплексності надання банківських продуктів для своїх клієнтів. Досягти цього удалося спільною роботою згуртованого колективу банку на базі прогресивної системи менеджменту і передових банківських технологій. Заснований 1992 року, комерційний банк «ПриватБанк» є лідером банківського ринку країни і найбільшим банком з вітчизняним капіталом.

Стратегія банку спрямована на перехід від обслуговування у відділеннях банку до ідеології навчання клієнтів використанню дистанційних інструментаріїв банківського обслуговування.

У 2015 році MasterCard назвала ПриватБанк найбільшим банком у Східній Європі за кількістю емітованих карток Maestro/MasterCard. Станом на кінець 2014 року в обігу знаходилось понад 30 мільйонів таких карток ПриватБанку. Також ПриватБанк посідає перше місце в регіоні за еквайрингом цих карток, забезпечуючи їх прийом у понад 76 тис. торгових точках.[10]

Клієнти[ред.ред. код]

Кредитка «Універсальна» від ПриватБанку

Основну частину корпоративних клієнтів, що обслуговуються банком, складають підприємства малого і середнього бізнесу. При цьому значну долю вжитку банківських продуктів забезпечують крупні фінансові і промислові корпорації. Особлива увага протягом року приділялася обслуговуванню компаній, що мають широку мережу структурних підрозділів, — мережевих корпорацій. Галузева характеристика клієнтської бази банку свідчить, що велику частину складають підприємства, основний вид діяльності яких торгівля і комерційна діяльність. Значну долю серед корпоративних клієнтів займають підприємства харчової, транспортної, сільськогосподарської і будівельної галузей.

У ході дослідження ринку банківських послуг в 2008 році, проведеного компанією GfK Ukraine, 23,3 % жителів України назвали «ПриватБанк» найпривабливішим для себе українським банком. «ПриватБанк» також є найбільш популярним і впізнаваним банківським брендом України — 64 % жителів країни знають «ПриватБанк» без підказки. Банк також був лідером серед українських комерційних банків за кількістю клієнтів: його послугами користувалися понад 23 % населення України. Банк обслуговував 334 тисячі корпоративних клієнтів, приватних підприємців — 347 тисяч і понад 12,5 мільйонів рахунків фізичних осіб. Обсяг залучених банком коштів юридичних осіб на 1 січня 2009 року становить 20,7 млрд ₴, у тому числі депозитний портфель юридичних осіб — 12430 млрд ₴ Обсяг коштів фізичних осіб, залучених ПриватБанком на 1 січня 2009 р., становив 32754 млрд ₴, у тому числі депозитний портфель фізичних осіб — 27,1 млрд ₴

У 2009-му році Global Finance сьомий рік поспіль визнає «ПриватБанк» найкращим банком в Україні, так само як й інші впливові видання у різні роки віддавали «ПриватБанку» звання «The Bank of Year» (журнал «The Banker») та «Найкращий банк» (журнал «Euromoney»). На звітну дату Приватбанк був учасником системи гарантування вкладів населення. Відповідно до Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 639-VI від 30.10.2008 р., розмір повернення коштів за вкладами, враховуючи відсотки, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з 5 листопада 2008 року було збільшено до 150 000 гривень.

Інновації[ред.ред. код]

ПриватБанк відомий своїми інноваціями. Так, ще на початку 2000-х рр. (після запуску системи «Приват24» у 2001) банк став одним із перших у світі, що почав використовувати одноразові динамічні SMS-паролі. Серед останніх нововведень інтернет-банкінгу — можливість входу через QR-код,[11] а до кінця 2014 року ПриватБанк планує вперше у світі запровадити вхід через голосову ідентифікацію.[12]

На початку травня 2014 року на форумі банківських інновацій FinovateSpring 2014 в місті Сан-Хосе, Каліфорнія, команда ПриватБанку представила перший у світі безконтактний Android-банкомат. Новий банкомат дозволяє для зняття грошей використовувати замість типової клавіатури смартфон або Google Glass. За підсумками голосування журі, topless-банкомат ПриватБанку було визнано переможцем FinovateSpring 2014, а його оригінальна презентація отримала приз Best of Show.[13]

В травні 2014 року ПриватБанк перевів усіх своїх співробітників що обслуговують клієнтів на iPad. Як повідомили в банку, у відділеннях працюють понад 8 000 iPad зі спеціальними фінансовими додатками банку. Використання мобільних планшетів дозволить обслуговувати клієнтів оперативніше та без черг.[14][15]

ПриватБанк належить до найбільших розробників мобільних платіжних додатків в Україні. Окрім «Приват24» існують інші різноманітні додатки серед яких iPay (дозволяє приймати до оплати картки Visa та MasterCard з мобільного телефону, планшета та персонального комп'ютера), SendMoney (додаток для швидкого переказу грошей на картки з голосовим керуванням і автоматичним запам'ятовуванням шаблонів), «ФотоКасса» (додаток для оплати рахунків за допомогою фотокамери телефону) та інші.[16]

В серпні 2015, ПриватБанк став першим українським банком, який зареєстровано в новій доменній зоні .bank[17].

Основні фінансові показники[ред.ред. код]

Активи банку за підсумками 2014 р. зменшилися до 204,585 млрд ₴ (з 214,490 млрд ₴ за підсумками 2013 р.) — це очевидно пов'язано зі складною політичною ситуацією в Україні. Власний капітал на 1 січня 2015-го склав 22,696 млрд ₴, в тому числі статутний 18,100 млрд ₴. За 2014 р. банк отримав чистий прибуток у сумі 749,036 млн ₴, що на 60 % менше ніж роком раніше (1,873 млрд. ₴).[1][18]

Структура Власництва[ред.ред. код]

Станом на 1 січня 2015 року структура власності є наступною:

Власник Акцій Відсоток акцій
Геннадій Боголюбов 36,9781 %
Ігор Коломойський 36,9781 %
Triantial Investments Ltd. 16,2333 %
Міноритарні власники акцій 9,8105 %

Компанія Triantial Investments Ltd. на 100 % належить Fransiano Investments Ltd. По 49,9 % акцій останьої належить Геннадію Боголюбову та Ігорю Коломойському, решта 0,2 % належить Олексію Мартинову — усі три особи є членами Наглядової Ради ПриватБанку. Власниками міноритарних акцій ПриватБанку є 42 особи.[3]

Керівники банку[ред.ред. код]

 • Дубілет Олександр Валерійович — голова правління Приватбанку (посаду обіймає від 1997 року)
 • Юрій Пікуш — генеральний заступник голови правління Приватбанку (з 2004 р.)
 • Дубілет Дмитро Олександрович — перший заступник Голови Правління — начальник «Інформаційні технології» Менеджер (з 2013 р.)
 • Тимур Новіков — перший заступник голови правління (з 2004 р.)
 • Володимир Яценко — Перший заступник Голови Правління — начальник генерал-бізнес-система корпоративних клієнтів (з 2004)
 • Олександр Вітязь — Заступник Голови Правління ПриватБанку — керівник Центру електронного бізнесу (з 2002)
 • Олег Гороховський — Заступник Голови Правління — начальник «Кредитні карти» (з 2004)
 • Тетяна Гур'єва — Заступник Голови Правління — начальник сервісу користувачів (з 2000)
 • Володимир Заворотний — Заступник Голови Правління — Директор Київського керівника регіональної дирекції (з 1997)
 • Юрій Кандауров — заступник Голови Правління — керівник індивідуального бізнесу обслуговування клієнтів (з 2002)
 • Станіслав Крижанівський — Заступник Голови Правління — начальник «Служба безпеки» (з 2009)
 • Любов Чмона — Заступник Голови Правління — начальник Бізнес Бюджетування Промисловості та VIP-клієнтів (з 2002)
 • Людмила Шмальченко — Заступник Голови Правління — начальник казначейства (з 2005 р.)

Міжнародна група[ред.ред. код]

Міжнародна група ПриватБанку включає 3 дочірні банки в таких країнах як Латвія (див. ПриватБанк (Латвія)), Португалія та Італія. Раніше в групу входили також банки в Росії та Грузії які були продані в 2014 та 2015 роках відповідно. Крім того, відкриті представництва у Кіпрі, Китаї, Казахстані, Великобританії, Іспанії та Німеччині.

Критика[ред.ред. код]

На адресу банку періодично, але не завжди аргументовано лунають звинувачення у шахрайстві.[19][20][21][22][23]

За даними авторів тижневика «Дзеркало тижня», попри те що більшість вкладів ПриватБанку належать приватним клієнтам з усіх регіонів України, майже усі кредити які видає банк йдуть на фінансування бізнесу групи «Приват». Тобто банк виступає своєрідним «пилососом» для залучення ресурсів у бізнеси їх власників (т.з. «Інсайдерське кредитування»). Це підсилє монополізацію та олігархизацію української економіки а також збільшує імовірність банкрутства установи оскільки його доля потрапляє у залежність від лише 2-3 осіб.[24][25]

За даними сайту «Наші гроші», влітку 2014 року ПриватБанк вивів закордон сумнівними шляхами 1,8 млрд доларів, що вплинуло на обвал курсу гривні.[26][27]

Цікаві факти[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в г д Джерело: НБУ, станом на 01.01.2015
 2. ПриватБанк. Річний звіт за 2013 рік. privatbank.ua
 3. а б в ПриватБанк. Структура власності privatbank.ua, процитовано: 15.08.2014
 4. ПриватБанк став єдиним українським банком у топ-15 найбільших банків Центральної та Східної Європи УНІАН, 02.12.2015
 5. Національний банк України затвердив методику визначення системно важливих банків / Прес-реліз НБУ від 30.12.2014
 6. Національний банк визначив три системно важливих банки / Прес-реліз НБУ від 22.02.2016
 7. Коломойський продає російську «дочку» Бінбанку Економічна правда, 2 квітня 2014
 8. Переможці рейтингу «Фаворити Успіху — 2014»
 9. S&P підвищив рейтинги Приватбанку. ukranews.com. Українські новини. 2015-09-28. 
 10. ПриватБанк має найбільшу у Східній Європі кількість карток MasterCard® і Maestro® в обігу за результатами 2014 року // ПриватБанк, 20.04.2015.
 11. ПриватБанк. Про банк процитовано: 27.08.2014
 12. Приват24 буде телефонувати клієнтам, які не отримали пароль для входу privatbank.ua, 20 Червня 2014
 13. Topless-банкомат ПриватБанку став хітом Finovate 2014 privatbank.ua, 6 Травня 2014
 14. ПриватБанк перевів усіх своїх співробітників на iPad privatbank.ua, 29 Травня 2014
 15. ПриватБанк бореться з чергами і вчить клієнтів Інтернет-банкінгу за допомогою iPad 24 (телеканал), 11.06.2014
 16. Мобільні додатки ПриватБанку privatbank.ua
 17. ПриватБанк першим з українських банків став privat.bank / ПриватБанк, 5 серпня 2015
 18. Джерело: НБУ, станом на 01.01.2014
 19. У вінничанки з картки Приватбанку поцупили 12 тисяч гривень 20minut.ua, 28 серпня 2013
 20. ПриватБанк замішаний у шахрайських діях з кредитками? takeinfo.net, 2013-06-20
 21. Чергове шахрайство «Приватбанку» kavkazcenter.com, 26 березень 2012
 22. Сергей Мавроди обвинил ПриватБанк в воровстве(рос.) ua-banker.com.ua, 11 октября 2011
 23. Обмануті вкладники. Історія перша: ПриватБанк epravda.com.ua, 25 червня 2008
 24. Левову частку кредитів Приватбанку видано структурам «Привату» в Дніпропетровській області та на Кіпрі Дзеркало тижня, 4 квітня 2015
 25. Чого чекати від ПриватБанку Forbes.ua, 8 Квітня 2015
 26. Нацбанк не помітив мільярдів «Привату» nashigroshi.org, 5 лютого 2015
 27. «Прокладки», через які з «Приватбанку» за три місяці вивели $1,8 мільярда nashigroshi.org, 5 лютого 2015
 28. Alexa — Top Sites in Ukraine Alexa, процитовано: 11.12.2015

Посилання[ред.ред. код]