Анна Всеволодівна (Янка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анна Всеволодівна, Янка Всеволодівна (між 1046 і 1067, або бл. 1068 — 7 жовтня 1110, за Іпатіївським літописом, або 3 листопада 1112 — за Лаврентіївським) — дочка великого князя Київського Всеволода Ярославича і дочки візантійського імператора Костянтина IX Мономаха[1]. Сестра великого князя Київського Володимира Мономаха.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася або між 1046 і 1067 роками,[2] або близько 1068-го.

1074 р. була заручена з візантійським царевичем Костянтином Дукою (пізніше номінальний співправитель Олексія Комнена), який 1081 року загинув у битві з норманами при Діррахії, через що шлюб не відбувся. Янка повернулася з Візантії черницею.[3].

В 1086 році при церкві святого Андрія в Києві князь Всеволод заснував і збудував жіночий Андріївський «Янчин» монастир монастир, в якому Анна Всеволодівна після постригу стала першою настоятельницею. Історичні документи засвідчили народну назву цього монастиря: «Андріївський „Янчин“ монастир».

Анна Всеволодівна брала активну участь у церковно-політичному житті Русі. В 1089—1090 роках (чи 1089), після смерті київського митрополита Івана II, очолила посольство до Константинополя й привезла нового митрополита Івана III (скопця[3]).

Від часів середньовіччя існує версія, що Анна Всеволодівна в 1090-х роках заснувала при монастирі школу для дівчат, де навчали грамоти, співам і шитву.

З ім'ям Анни Всеволодівни пов'язані легенди пізнішого походження про її високе мистецтво лікування. Похована у церкві жіночого монастиря святого Андрія[4].

Зарахована православною Церквою до лику святих преподобних. Пам'ять вшановується 16 листопада та 31 травня за новим календарним стилем.

Життя святої Анни (Янки) Всеволодівни описане в праці митрополита Іларіона Огієнка «Преподобна Анна Всеволодівна».

« Преставися Янка, дщи Всеволожа, сестра Володимѣра…, положена бысть у церкви святаго Андрѣя, юже бѣ создалъ отецъ ея…[5]  »

Примітки[ред.ред. код]

  1. Згідно з відомостями В. Татищева
  2. Котляр М. Ф. Анна Всеволодівна (Янка)… — С. .
  3. а б Войтович Л. Янка Всеволодівна // Княжа доба: портрети еліти… — С. 456.
  4. Ні поховання, ні церква, ні монастир не збереглися
  5. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей. — К. : типографія Е. Я. Федорова, 1874. — С. 14.

Джерела[ред.ред. код]