Анна Всеволодівна (Янка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анна Всеволодівна (Янка; * між 1046 і 1067 — † 7 жовтня 1110, за Іпатіївським літописом, або 3 листопада 1112 — за Лаврентіївським) — дочка великого князя Київського Всеволода Ярославича і дочки візантійського імператора Костянтина IX Мономаха[1].

Біографія[ред.ред. код]

В 1086 році при церкві святого Андрія в Києві князь Всеволод заснував жіночий монастир[2], в якому Анна Всеволодівна після постригу стала першою настоятельницею. Історичні документи засвідчили народну назву цього монастиря: «Андріївський „Янчин“ монастир».

Анна Всеволодівна брала активну участь у церковно-політичному житті Русі. В 1089–1090 роках, після смерті київського митрополита Івана II, очолила посольство до Константинополя й привезла нового митрополита Івана III.

Від часів середньовіччя існує версія, що Анна Всеволодівна в 1090-х роках заснувала при монастирі школу для дівчат, де навчали грамоти, співам і шитву.

З ім'ям Анни Всеволодівни пов'язані легенди пізнішого походження про її високе мистецтво лікування. Похована у церкві жіночого монастиря святого Андрія[3].

Зарахована православною Церквою до лику святих преподобних. Пам'ять вшановується 16 листопада та 31 травня за новим календарним стилем.

Життя святої Анни (Янки) Всеволодівни описане в праці митрополита Іларіона Огієнка «Преподобна Анна Всеволодівна».

« Преставися Янка, дщи Всеволожа, сестра Володимѣра…, положена бысть у церкви святаго Андрѣя, юже бѣ создалъ отецъ ея…  »

[4]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Згідно з відомостями В. Татищева
  2. Андріївський «Янчин» монастир
  3. Ні поховання, ні церква, ні монастир не збереглися
  4. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 14

Джерела[ред.ред. код]