Антигістамінні препарати

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Антигістамінні препарати — група лікарських засобів, що гальмують дію гістаміну, здійснюючи конкурентну блокаду його рецепторів в організмі. В наш час[Коли?] виділяють три групи препаратів (відповідно до рецепторів, що ними блокуються):

  • H1-блокатори — використовують в терапії алергічних захворювань.
  • H2-блокатори — використовують при лікуванні захворювань шлунка (сприяють зниженню шлункової секреції).
  • H3-блокатори — використовують в терапії неврологічних захворювань.

H1-рецептори[ред.ред. код]

У їх числі цетиризин, хіфенадин, димедрол, тавегіл, супрастин і зупиняють емісію (наприклад, кромолін) або дію (як дифенгидрамин) гістамінів.

Гістамін як медіатор здатний робити вплив на дихальні шляхи (викликаючи набряк слизової носа, бронхоспазм, гіперсекрецію слизу), шкіру (свербіж, прищево-гіперемічну реакцію), шлунково-кишковий тракт (кишкові кольки, стимуляцію шлункової секреції), серцево-судинну систему (розширення капілярних судин, підвищення проникності судин, гіпотензію, порушення серцевого ритму), гладку мускулатуру.

Багато в чому саме перебільшення цього впливу обумовлюють алергічні реакції. І антигістамінні препарати в основному використовуються саме з метою боротьби з проявами алергії.

Випускають у вигляді таблеток, назального спрею або крапель, в тому числі очних, форм для парентерального введення.

Покоління[ред.ред. код]

Існує кілька поколінь антигістамінних препаратів. З кожним поколінням зменшується частота та вираженість побічних ефектів і вірогідність звикання, збільшується тривалість дії.

  • Друге покоління
  • Третє покоління — є активними метаболітами препаратів другого покоління. Крім більшої ефективності, вони позбавлені побічних кардіотоксичних властивостей.

Джерела[ред.ред. код]

Таблетки Це незавершена стаття з фармакології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.