Антиной

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бюст Антиноя

Антиной (грец. Αντινοος, лат. Antinous; бл. 111(0111)130) — грецький юнак, коханець і постійний супутник римського імператора Адріана. Після смерті ним обожнений.

Біографія[ред.ред. код]

Антиной був уродженцем малоазійської римської провінції Віфінія. Імовірно, що імператор Адріан познайомився із красивим греком під час своєї подорожі Віфінією у 124 році. Імператор одразу закохався у раба та викупив його. Протягом шести-семи років Антиной і Адріан були коханцями. З 128 року юнак перебував при імператорі постійно. Втім, через два роки, в жовтні 130 Антиной утопився в Нілі. Його загибель не має однозначного пояснення. Як версії висуваються убивство хлопця заздрісниками його впливу при дворі[1]; самогубство через ненависть до набагато старшого коханця[2]; ритуальна жертва в честь Адріана; банальний нещасний випадок під час купання. Імператор дуже сильно побивався за Антиноєм. Сучасники свідчать, що він «плакав, як жінка»[3].

Обожнення[ред.ред. код]

Після трагічної смерті Антиной був обожнений за наказом Адріана, який ледь не збожеволів із горя. На честь юнака було збудовано місто Антинополь (лат. Antinopolis), де кожного року проводилися ігри на пам'ять нового бога. Споруджувалися храми, відчеканювалися монети, створювалося сотні картин і скульптур, на яких Антиной був зображений із неземною красою. Кількість зведених статуй перебільшує кількість статуй будь-якого римлянина[4]. Антиноя ототожнювали із єгипетським богом Осірісом, а іноді із грецьким Діонісом. За життя Адріана серед римських вельмож вважалося гарними манерами мати у себе хоча б одне зображення Антиноя. Придворні астрономи виділили Антиною окреме сузір'я на небі (сьогодні не використовується)[4]. В історії Антиной залишився символом гомосексуального кохання та розпусти. Апологети раннього християнства ганили у своїх працях культ Антиноя, бо після смерті коханця Адріан почав гоніння християн.

Галерея[ред.ред. код]

Antinous-osiris.JPG Antinous (Museo del Prado E-60) 01.jpg Antinous imperial cult Louvre Ma1781.jpg Antinoos.PNG
Антиной у образі Осіріса
Статуя Антиноя
Статуя Антиноя в Луврі
Рельєф із Антиноєм

Примітки[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Lambert, R., Beloved and God: The Story of Hadrian and Antinous (New York, 1984)
  • Levezow, Über den Antinous (1808)
  • Dietrich, Antinoos (1884)
  • Laban, Der Gemütsausdruck des Antinoos (1891)
  • Antinoüs, A Romance of Ancient Rome, from the German of A. Hausrath, by M. Saftord (New York, 1882)
  • Ebers, Der Kaiser (1881).