Осіріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Осіріс
Egypt.Osiris.statuette.01.jpg
Осіріс
Міфологія: Египетська
Батько: Геб
Мати: Нут
Брати/сестри: Ісіда, Сет
Дружина: Ісіда
Діти: Гор, Анубіс
Свята на честь: Свято Осіріса
Пов'язані персонажі Сет, Амт, Ісіда
Зображення у Вікісховищі?


Осіріс (Озіріс) (єгипет. wsjr, дав.-гр. Ὄσιρις, лат. Osiris) — бог відродження, цар замогильного світу в давньоєгипетській міфології. Іноді Осіріса зображали з головою бика.

Генеалогія[ред.ред. код]

Згідно зі згадками в давньоєгипетських текстах і розповідями Плутарха, Осіріс був старшим сином бога землі Геба і богині неба Нут, братом і чоловіком Ісіди, братом Нефтіди, Сета, батьком Гора та Анубіса. Він був четвертим з богів, що царювали на землі в найперші часи, успадкувавши владу прадіда Ра, діда Шуі, батька Геба. Усипальниця Осіріса перебувала в Абідосі.

Міф і атрибути[ред.ред. код]

Царюючи в Єгипті, Осіріс навчив людей землеробству, садівництву й виноробству, але був убитий своїм братом, богом Сетом, який бажав правити замість нього. Дружина Осіріса, його сестра Ісіда, знайшла його труп і стала голосити разом зі своєю сестрою Нефтидою. Ра, зглянувшись, посилає шакалоголового бога Анубіса, який зібрав розсипані (а за іншим варіантом - розрубані Сетом) частини Осіріса, забальзамував тіло і запеленав його. Ісіда виліпила фалос з глини (єдиною частиною тіла Осіріса, яку Ісіда так і не змогла знайти, був фалос: його з'їли риби), освятила його і приростила до зібраного тіла Осіріса. Перетворившись на самицю шуліки - птицю Хат, Ісіда розпластала крила по мумії Осіріса, вимовила чарівні слова і завагітніла. Гор був зачатий і народжений для того, щоб виступити природним месником за смерть батька. У той же час він вважає себе і єдиним законним спадкоємцем останнього.

Після тривалої сутички Гора визнано спадкоємцем Осіріса і він отримує царство. Він воскрешає Осіріса, давши йому проковтнути своє око. Однак Осіріс не повертається на землю, а залишається царем мертвих, надаючи Гору правити царством живих.

Поєднавши в собі в різні часи, за різних причин, культи царя, бога, що вмирає та воскресає, міф про Осіріса ввібрав у себе релігійні уявлення низки послідовних етапів розвитку єгипетського суспільства.

Корінням ж своїми міф про Осіріса сягає глибин родового суспільства, з уявлень і обрядів якого розвиваються згодом, у зв'язку зі зміною суспільних відносин у Єгипті, і найхарактерніші риси культу Осіріса: культ царя і культ бога продуктивних сил природи. Риси культу бога продуктивних сил природи проступають у міфі Осіріса дуже ясно.

Настінний розпис з Осірісом

Корона, яку носить Осіріс, зроблена зі стебел папірусу, його священна лодія також зроблена з цієї рослини, і його символ джед складається з вставлених одна в одну декількох зв'язок тростини. Також Осіріса зображали з тією чи іншою рослиною: у ставку перед його палацом росте або лотос, або ряд дерев і виноградна лоза, під якими сидить Осіріс, іноді його самого обвивають виноградні лози.

Так само і гробниця Осіріса не зображується без зелені: то поряд з нею росте дерево, на якому сидить душа Осіріса у вигляді фенікса; то дерево проросло через гробницю, обвивши її своїми гілками і корінням; то з самої гробниці ростуть чотири дерева.

Осіріс і Анубіс[ред.ред. код]

У Циклі про Осіріса Анубіс був сином Осіріса і Нефтіди. Дружина Сета Нефтида закохалася в Осіріса і, прийнявши вигляд Ісіди, спокусила його. У результаті сполучення був народжений бог Анубіс. Злякавшись відплати Сета за зраду, Нефтида залишила немовля в очеретяних заростях, де його потім знайшла богиня Ісіда. Після цього бог Анубіс став допомагати Ісіді в пошуках частин Осіріса і взяв участь у бальзамуванні відтвореного тіла Осіріса.

До появи культу Осіріса Анубіс був головним божеством Заходу. З розквітом культу Осіріса епітет правителя Дуата й деякі функції Анубіса переходять безпосередньо до бога Осіріса (у Старому Царстві він уособлював померлого фараона). Сам же Анубіс стає провідником померлих по Аменти (ін-егип. "Захід") - області Дуата, через яку душа потрапляла на Суд Осіріса.

Анубіс був богом Дуата, його правителем і суддею душ померлих до кінця Старого Царства. Пізніше функції правителя і головного бога Дуата переходять до Осіріса. Анубіс же стає богом некрополів і похоронних містерій. На Суді Осіріса, описаному в Книзі Мертвих, Анубіс допомагає судити душі померлих.

Осіріс в античній літературі[ред.ред. код]

Про нього неодноразово згадують античні автори. Згідно з Геродотом, це бог, якого єгиптяни ототожнювали з грецьким Діонісом. Діодор відзначає його зв'язок з Пріапом. Згідно з Тибуллом, Осіріс першим зробив плуг і навчив людей землеробству.

Див. також[ред.ред. код]

  • 1923 Осиріс - астероїд, названий на честь божества.

Осіріс в класичній музиці[ред.ред. код]

Чарівна флейта (ньому. Die Zauberflöte) (K. 620) — опера-зингшпиль Моцарта, «O Isis und Osiris» (О ви, Ізіда та Осіріс) — арія Зарастро

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]