Аріабхата I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аріабхата I
санскр. आर्यभट
2064 aryabhata-crp.jpg
Пам'ятник Аріабхаті I на території університету в Пуне
Ім'я при народженні санскр. आर्यभट
Народився 476
Патна, Бенгальське президентствоd, Британська Індія
Помер 550
Asakad
Діяльність астроном, математик, астролог
Галузь астрономія
Magnum opus Āryabhaṭīyad

Аріабхата (आर्यभट) (Aryabhata) (476550), також Аріабата, індійський астроном і математик. Народився в Кусумапурі (поблизу Паталіпутри, Індія).

Написав два твори: «Аріабхата» («Аріабхатіам») та «Сур'я-сіддханті». З двох його творів до нас дійшов один — «Аріабхатіам» (499). Висловив здогадку, що обертання небес тільки видиме і є наслідком обертання Землі навколо осі.

Аріабхата[ред. | ред. код]

Аріабхата (вчення Аріабхати) (499), в якому у віршованій формі викладені математичні відомості, необхідні для астрономічних обчислень; приведені завдання на складання і розв'язування рівнянь, знаходження квадратного і кубічного коренів та інш. Велика частина цієї роботи присвячена астрономії і сферичній тригонометрії. Приведені також 33 правила з арифметики, алгебри і тригонометрії на площині. Продемонстровано дослідження невизначених рівнянь за допомогою нескінченних дробів.

Аріабхата позначає цифри приголосними буквами, додаючи до них голосні як для зручності вимови, так і для того, щоб збільшити число, якому відповідає приголосна, в 100, 1002,1003 … разів; позиційна система відсутня.

Аріабхата знайшов досить точне значення числа «пі» (3,1416). Учений висловив здогадку, що обертання небес лише видиме і є наслідком обертання Землі навколо своєї осі.

Значний внесок вніс Аріабхата у розвиток теорії чисел. Він першим формулює методи розв'язку в цілих числах неозначеного рівняння першого ступеня з двома невідомими, випередивши Діофанта. У «Аріабхаті» також приведені правила підсумовування рядів трикутних чисел, натуральних квадратів і кубів, натуральних чисел, хоча це було відомо грекам і вавилонянам. Аріабхата був добре знайомий з різними властивостями арифметичної прогресії. Він знав формули для загального члена, суми і числа членів. У його трактаті зустрічаються синус і косинус, а також перша в Індії таблиця синусів.

Сур'я-сіддханті[ред. | ред. код]

Трактат «Сур'я-сіддханті» — «Сонячна доктрина» ділиться на 14 розділів і складений у віршах (всього 500 шлок). У перших розділах мовиться про підрозділи в часі і основних частинах року. Багато місця приділено руху Сонця по екліптиці. Попутно з уявленнями про рух світил приводяться і дані про застосовувані астрономічні інструменти. Істотною данню традиційним космогонічним представленням індійців з'явилося в цій роботі вчення про чотири півдні. Більш науковим розділом «Сонячної доктрини» є глави про рух планет: греко-римські відкриття повністю засвоюються тут індійцями, і планетарна символіка стає з цих пір частим явищем в художній літературі.

Повторюючи багато положень «Сур'я-сіддханті» Аріабхата йде далі — перевершує в своїх висновках не тільки індійських, але і західних астрономів.

Також він вклав дуже великий вклад у математику.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Ім'ям Аріабхати названий перший індійський штучний супутник Землі, запущений 19 квітня 1975 за допомогою радянської ракети-носія і призначений для вивчення Сонця, земної іоносфери і космічних рентгенівських джерел.